moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inteligentne pociski

NGKO-RF jest  najnowocześniejszą na świecie amunicją do granatników kalibru 40 mm. Można ją tak zaprogramować, by eksplodowała w określonym momencie. Amunicję opracowali inżynierowie z firmy zbrojeniowej Dezamet, za co dostali na targach w Kielcach nagrodę Defender. 


Automatyczny granatnik 40 mm może wystrzelić około siedemdziesięciu pocisków na minutę. To broń bardzo skuteczna, szczególnie do walki w terenie zabudowanym. Takie granatniki posiada większość armii państw NATO, również Polska. Dlatego inżynierowie z naszych zakładów zbrojeniowych od kilku lat pracują nad nowymi rodzajami amunicji do tej broni. W tym roku w Kielcach firma Dezamet, należąca do koncernu zbrojeniowego Bumar, zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania – naboje kumulacyjno-odłamkowe z zapalnikiem programowalnym – NGKO-RF.

Nowatorstwo amunicji firmy Dezamet polega przede wszystkim na tym, że można ją tak programować, by wybuchała w określonym momencie.

– Amunicja tego typu określana jest jako Airburst, gdyż zaprogramowana detonuje nad wybranym wcześniej celem – wyjaśnia  Leszek Pabian, prezes Dezametu. Jakie są plusy tego rozwiązania? Prezes Pabian wskazuje kilka.  – Dzięki precyzji, jaką daje programowanie celów, wystrzelona amunicja ma większą siłę rażenia. Pozwala też niszczyć obiekty niedostępne dla klasycznych pocisków. Kolejną zaletą jest też jej wysoka skuteczność oraz możliwość zmniejszenia ilości amunicji potrzebnej do wykonania określonego zadania – wylicza prezes Dezametu.

Dodaje,  że naboje kumulacyjno-odłamkowe z zapalnikiem programowalnym NGKO-RF to najbardziej zaawansowana technicznie amunicja przeznaczona do strzelania z granatnika automatycznego o kalibrze 40 mm. Inżynierowie z Dezametu liczą na to, że ich rozwiązaniem zainteresują się także zachodni kontrahenci.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~CZ
1348257240
Jak mogą liczyć na to, że zainteresuje się tym zachód? Powinni to zostawić dla Polski, by czymś zaskoczyć w razie wystąpień zbrojnych. Jak zwykle wszystkie nowinki i patenty będą chcieli prędzej, czy później oddać innym krajom
81-37-12-4B

Krok po kroku przez kwalifikacje
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Partnerstwo Polski i Litwy
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Good Morning, Orka!
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Jak zbudować armię przyszłości
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Góral z ORP „Gryf”
Maj polskich żywych torped
PKW „Noteć” – koniec misji
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Pucharowy medal na desce
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Co nowego w przepisach?
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Piątka z czwartego wozu
Amerykański szogun
Na tronie mistrza bez zmian
„Zygalski” na wodzie
W cieniu dumy floty
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
USA: chcemy Grenlandii
Odpalili K9 Thunder
Czekamy na F-35
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Nowe Abramsy na horyzoncie
Czas podwodniaków
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Nowy europejski czołg
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Przeżyj to sam
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Więcej mocy dla Orki
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Dyrygent w mundurze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Człowiek, który sprzedał ciszę
Koniec bezkarności floty cieni?
O bezpieczeństwie u prezydenta
Warto iść swoją drogą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO