moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Kielcach króluje Rosomak

Międzynarodowe targi przemysłu obronnego zdominowali polscy producenci. Pokazali najwięcej nowego sprzętu i uzbrojenia. Podobnie jak przed rokiem w centrum uwagi znów jest transporter opancerzony Rosomak. W Kielcach zaprezentowano jego cztery nowe wersje.

Rosomak w wersji rozpoznawczej

Kilka modeli kołowego transportera opancerzonego Rosomak na kieleckie targi przywiozły nie tylko Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich, ale również inne firmy.

Bumar zaprezentował Rosomaka z hybrydowym zestawem obrony przeciwpancernej i osłony przeciwlotniczej. Do walki z czołgami nieprzyjaciela służą rakiety Spike, a do zwalczania celów lotniczych rakiety Grom. Inną ciekawą wersję Rosomaka zaprezentowały w Kielcach Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza. Firma, która specjalizuje się w modernizacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych OSA i KUB, proponuje Rosomaka jako część mobilnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego obrony przeciwlotniczej „Ptaki”. Na transporterze został zainstalowany radiolokator naprowadzania pocisków kierowanych.

Rosomak z hybrydowym zestawem obrony przeciwpancernej i osłony przeciwlotniczej

Trzeciego nowego Rosomaka pokazały na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego firmy WB Electronics i Huta Stalowa Wola. Zbudowały „rozpoznawczego” KTO, którego wyposażono w radiolokator pola walki oraz wysuwany maszt z osprzętem elektrooptycznym. Ostatnim „premierowym” Rosomakiem był w Kielcach „Wilk”. Choć to właściwie pokazana już przed rokiem wersja z belgijską wieżą CT-CV, z armatą o kalibrze 105 mm.  Siemianowice Śląskie dopracowały tę konstrukcję na tyle, że zdecydowały się nadać jej nazwę wyróżniającą „Wilk” i zgłosiły do nagrody Defender.

Polscy producenci zadbali też o kilka innych interesujących premier. Na targach po raz pierwszy zaprezentowano efekt prac AMZ Kutno nad ciężkim kołowym transporterem opancerzonym. Hipopotam, bo taką nosi nazwę, waży 26 ton i zachowuje zdolność pływania przy ciężarze 29 ton. Jak zapewniają jego producenci, opancerzenie Hipopotama chroni przed pociskami o kalibrze 14,5 mm wystrzelonymi z 200 m.

Z kolei Grupa Bumar, której stoisko w tym roku mogło zaskoczyć skromnością, zaprezentowała w Kielcach makietę swojej najnowszej rakiety przeciwlotniczej „Błyskawica”. Pocisk ma mieć zasięg do 12 km. Specjaliści z Bumaru zapewniali, że pierwsza (prototypowa) rakieta zostanie wystrzelona jeszcze w tym roku.

Zwiedzający tegoroczny Salon zgodnie przyznają, że największe wrażenie robi stoisko Huty Stalowa Wola (wraz z kupionym niedawno Jelczem), Grupy WB Electronics oraz firmy Radiotechnika Marketing. Te firmy zajęły w tym roku całą halę wystawienniczą. Można w niej zobaczyć nie tylko cały moduł ogniowy Regina, czyli armatohaubicę Krab wraz z wozami dowodzenia, ale również zmodernizowaną wyrzutnię pocisków rakietowych WR-40 Langusta. Szczególnie ta ostatnia wzbudzała duże zainteresowanie, gdyż zawierała wszystkie rozwiązania, które planuje się wprowadzić do użytkowanych przez wojsko Langust.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Vigg
1424110440
Dzisiaj z perspektywy czasu widać co warte są targi pod względem zakupów do Sił Zbrojnych! Minęły 3 lata i co?
53-72-62-8B
~GJ
1347009720
Uparli się na tego Rosomaka i kupują KTO za ciężkie miliony a gdzie Anders jako BWP gdzie prototyp nowego czołgu / krypt.WILK / czy wyrzutni MLRS, gdzie wreszcie seryjna produkcja Loary,Kraba. Choć jest maleńkie światełko w tunelu tzn.modernizacja Leoparda ale co z tego jak jest ich tylko 128 szt. i znowu przy okazji modernizacji powinni za niewielką kasę dokupić ze 120 Leosiów A4 i przerobić albo kupić już gotowe A6 - A7
78-1A-13-54
~patriot
1346939820
A te wersje specjalistyczne rosomaka to nie powinny posiadać systemu samoobrony w postaci choćby jakiegoś karabinu ? A WR40 to takie nowoczesne rozwiązanie , że zmusza do wyjścia obsługi spod ochrony pancerza w celu nakierowania na cel . Zakładając obecność dywersantów dla których to nie lada gratka , kilku z nich mogłoby uniemożliwić baterii oddanie salwy . No chyba że jesteśmy bogaci i zostaną przypisane uzbrojone pojazdy niańczące . Ja się nie znam ale wygląda mi to na robotę na pół gwizdka . To samo z tym nowym systemem karabinu . Widać podrywanie lufy po strzale co zapewne skutkuje niecelną serią ....
C4-0E-FE-6E

Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
Hełmy – nowoczesne i na miarę
By Polska była bezpieczna
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
WAM wraca po latach
Broń Hitlera w rękach AK
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Przysięga w Limanowej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO