moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Bagram XII” – ostatni test przed misją

Polskich oficerów i podoficerów, którzy jesienią pokierują misją naszych żołnierzy w Afganistanie, czeka ostatni sprawdzian. Szkolenie przejdą razem z grupą amerykańskich żołnierzy, którzy będą służyć w naszym kontyngencie.


W ćwiczeniach dla dowódców i sztabowców weźmie udział ponad 100 żołnierzy. To oni będą kierować działaniami XII zmiany Polskiego Kontyngentu w Afganistanie. Szkolenie pod nazwą „Bagram XII” rozpocznie się 24 sierpnia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Potrwa siedem dni. Ma wykazać, jak do działań w rejonie misji przygotowane jest m.in. dowództwo zgrupowania bojowego, specjaliści CIMIC i centralna grupa wsparcia działań psychologicznych. Wraz z Polakami szkolić się będzie szesnastu żołnierzy Gwardii Narodowej z Illionois. W Afganistanie będą służyć z polskimi żołnierzami.

– Na czas misji będziemy podporządkowani dowództwu PKW w Afganistanie, oznacza to, że moim bezpośrednim przełożonym będzie generał brygady Andrzej Tuz – mówi płk Michael Zerbonia, dowódca amerykańskich gwardzistów. Amerykanie mają działać w komórce operacyjnej, logistycznej, wywiadu, grupy bojowej, sztabu i komunikacji. Będą pełnić funkcje doradcze dla naszych żołnierzy.

Scenariusz kieleckich ćwiczeń pozostaje w tajemnicy. – Żołnierze muszą umieć reagować na każdą sytuację, nawet najbardziej niespodziewaną  –  mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej, która będzie stanowić trzon XII zmiany w Afganistanie.


Kieleckie szkolenie będzie dotyczyć głównych działań żołnierzy na misji. Najprawdopodobniej będą musieli wykazać się np. znajomością procedur podczas ataków na bazę lub patrol, planowaniem odbudowy lokalnej infrastruktury i współpracą z afgańskimi siłami bezpieczeństwa oraz z ludnością.

Polscy i amerykańscy żołnierze mieli już okazję razem się szkolić. Na przełomie stycznia i lutego uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach w Illinois. Teraz z kolei Amerykanie przebywają w Szczecinie w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, gdzie przygotowują się do ćwiczeń Bagram.

 – Ponieważ będziemy razem służyć na misji ważne jest, aby amerykańscy żołnierze poznali nasz sposób działania i planowania. Możemy też podzielić się poglądami dotyczącymi taktyki – mówi kpt. Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 BZ. Gwardziści z Illionois obserwują, jak żołnierze 12BZ szkolą się, mieli też okazję na przykład strzelać z karabinka Beryl, który jest standardowym wyposażeniem polskich żołnierzy w Afganistanie.

XII zmiana PKW Afganistan wyjedzie na misję na przełomie września i października. Jej trzonem będzie 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina.

Źródło: 12 BZ

IS

autor zdjęć: Agnieszka Pytko

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Akcja młodego terytorialsa
Prototyp E-7 dla USAF
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Chłód Bałtyku
Buty żołnierzy po nowemu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Muzeum na fali
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Widok z kosmosu
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Sztuka spadania
Daglezja bez tajemnic
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Lasery dla polskiego wojska
Historyczny triumf terytorialsa
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Fińska armia luzuje rygory
Program „Narew” się rozkręca
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Debata o bezpieczeństwie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Borsuki wyszły w pole
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Kosmiczne bezpieczeństwo
NATO coraz silniejsze
Testy autonomicznego Black Hawka
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Rezerwa na nowo
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Wypadek w PKW UNIFIL
Czas nadziei, czas pokoju
Ćwiczą, aby bronić granicy
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Syndrom Karbali
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
A może studia na WAT?
„Ślązak” w warsztacie
Piekło „Pługa”
Zostać pilotem Apache’a
Ratunek na szczycie
Psiakrew, harmata!
Nie tylko błękitne berety
Początek wielkiej historii
Wojskowe roboty prosto z Polski
Pasja i fart
Pierwsze K9 w Braniewie
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Polski sukces w Duńskim Marszu
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO