moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolili się przed wyjazdem do Kosowa

Patrolowali, odpierali ataki przeciwnika, ale też uczyli się, jak zbudować obóz, czy rozpalić ogień. Żołnierze z 5 Pułku Artylerii przygotowywali się do kolejnej zmiany polskiego kontyngentu w Kosowie.


Wyruszyli na patrol w pojazdach ciężarowo-terenowych i BRDM. Mieli sprawdzić drogę, której nie znali. Nagle zostali zaatakowani przez przeciwnika. Musieli zareagować – odpowiedzieli ogniem. Pierwsze zadanie – patrolowanie i odparcie ataku – za nimi. Patrole będą ich głównym zadaniem na misji w Kosowie, dlatego był to najważniejszy element ćwiczeń, które odbyły się 9 i 10 sierpnia.

Ale nie jedyny. Żołnierze strzelali z karabinka Beryl, szkolili się również, jak zbierać informacje od okolicznej ludności. Ta umiejętność jest ważna, ponieważ w Kosowie nasi żołnierze będą musieli utrzymywać rozejm pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Kpt. Marcin Stajkowski, rzecznik 5 Pułku Artylerii podkreśla, że żołnierze wyjeżdżający na misje  muszą być przygotowani na różne sytuacje. Może się na przykład zdarzyć, że zostaną odcięci od bazy, będą więc musieli przetrwać w trudnych warunkach, w nieznanym terenie. Stąd na szkoleniu elementy SERE, czyli sztuki przetrwania. Żołnierze budowali obóz, uczyli się rozpalania ognia różnymi metodami, pozyskiwania i uzdatniania wody. – To najbardziej nietypowe zadania, z którymi nasi żołnierze mieli do tej pory do czynienia. Jednak szybko sobie poradzili z ich opanowaniem – dodaje kpt. Stajkowski.

Na kolejną, XXVII zmianę do Kosowa wyruszy kontyngent liczący ok. 220 żołnierzy, w większości z 5 Pułku Artylerii. Ma osiągnąć gotowość do rotacji w listopadzie 2012 roku.  

IS

autor zdjęć: mł. chor. Tomasz Rybarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czerwieńsze będą…
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Nowe miny przeciwpiechotne dla polskiego wojska
Polski wkład w San
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Tatuaże pod mundurem
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
NATO i USA o Iranie
Przed misją w Rumunii
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Tu nie ma miejsca na błędy
Bez patosu o misjach
Początek wielkiej historii
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Sprawdzian na Bornholmie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Biało-czerwona na Monte Cassino
Adaptacja i realizm
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Równanie z „Iksem”
Wypadek w PKW UNIFIL
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Polsko-kanadyjska współpraca
Sprawdzian dla zawiszaków
SAFE – czas kontraktów
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Poznaj tajemnice Husarza
Witajcie w domu, Husarze!
Od cyberkursu po mundurówkę
Polsko-estońska współpraca
Husarze już w Polsce!
WAT wzmacnia „opelotkę”
Czekamy na F-35
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Generał z cienia
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Syndrom Karbali
Marsz prawdę ci powie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Desant na Odrze
Groźny incydent w Libanie
Specjalsi: mała, wielka siła
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bez zmian w emeryturach
„Burza” na horyzoncie
Ryś w boksie
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Symbol skupiający wiele znaczeń
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Roboty saperskie bez tajemnic
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ochrona lasu dla obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO