moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Żbik-12” - gotowi do misji

Żołnierze z 12 Brygady, szykujący się na XII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, zakończyli ostatni sprawdzian taktyczno-bojowy. Pod koniec września pierwsi z nich wylecą z kraju.


Na drawskim poligonie przez pięć dni około 1,5 tys. żołnierzy ćwiczyło scenariusze działań z Afganistanu. Odbywali rutynowe patrole, odpierali ataki rebeliantów na drawską „bazę Waghez”, podczas przeszukania afgańskiej wioski schwytali przywódcę lokalnej grupy terrorystycznej.

– Operacja pod kryptonimem „Żbik-12” została już zakończona. Dowódca ćwiczeń gen. bryg. Andrzej Tuz jest zadowolony z działań żołnierzy, którym na uroczystym apelu podziękował za zaangażowanie – mówi kpt. Janusz Błaszczak z 12 Brygady Zmechanizowanej, która przygotowuje XII zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Poza 12 Brygadą Zmechanizowaną w ćwiczeniach brało udział wojsko m.in. z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Żandarmerii Wojskowej, pułków rozpoznawczych, pułków saperów, logistycy i żołnierze z Grupy Działań Psychologicznych. Ćwiczenia odbywały się na lądzie i w powietrzu. Żołnierze używali ok. 200 pojazdów wojskowych, jeździli m.in. kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak i samochodami bojowymi różnego typu, latali śmigłowcami Mi-24. Działania obserwowali eksperci z Zespołu Oceny i Analizy Ćwiczenia.

Na przełomie września i października żołnierze wylecą na XII zmianę PKW do Afganistanu. Powrócą w kwietniu 2013 r.

DK

autor zdjęć: Zespół prasowy ćwiczeń

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
W hołdzie powstańcom warszawskim
Abordaż z polskim wsparciem
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
MON i MSZ o szczycie NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Salto mortale komandosa
Odnaleziono „Roja”
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Trudne początki polskich bombowców
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Rywalizacja o indeks WAT-u
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Z prądem i pod prąd
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Albatros” dozbrojony
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Służby badają miejsce upadku pocisku
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Paliwowy krwiobieg NATO
Jak obronić się przed dronami?
Marzenia częściowo spełnione
Triumf wojskowych lekkoatletów
Rakietowcy na Hawajach
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Jak reagować w kryzysie?
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Święto wojska pod hasłem SAFE
Kajakiem na światowe podium
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Powstańcy są naszymi bohaterami
Spadochronowy triumf
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Jelcze z Raciborza
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Wsparcie ma znaczenie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Zmiana warty na granicy
Walka, entuzjazm i nadzieja
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Azjatycka szansa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO