moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą

Donald Tusk zapowiedział, że Polska z udziałem Ukrainy stworzy armadę dronową. Premier złożył tę deklarację w trakcie konferencji „Road to URC – Security and Defence Dimension” w Rzeszowie, podczas spotkania z ukraińską premier Julią Swyrydenko. Polityk podkreśliła, że współpraca przy rozwijaniu technologii dronowych wzmocni zarówno Polskę, jak i Ukrainę. 

– Dzisiaj zaczynamy wielki projekt armady dronów. Polska musi mieć swoją nowoczesną armadę dronową, tak abyśmy mogli nie tylko pomagać dzisiaj Ukrainie, ale żebyśmy z pełnym przekonaniem mogli powiedzieć Polkom i Polakom, że jesteśmy bezpieczni – mówił dziś szef rządu.

Donald Tusk zapowiedział, że inicjatywa będzie się opierała na polskim i unijnym finansowaniu, natomiast strona ukraińska udzieli swego doświadczenia i know-how, jakie posiada w zakresie budowania i produkcji systemów bezzałogowych. – Polski plan budowy armady dronowej będzie wspierany także przez myśl techniczną, kompetencje dronowe naszych ukraińskich przyjaciół. Będziemy inwestowali w to wspólne pieniądze europejskie i polskie oraz, tak jak powiedziałem, kompetencje i zdolności Ukrainy – zaznaczył szef rządu. Dodał, że doświadczenie naszych wschodnich sąsiadów w tym zakresie powinno stać się „częścią polskiego know-how, jak bronić polskiego nieba”.

REKLAMA

Prezes rady ministrów podkreślił, że usłyszał od ukraińskiej premier słowo „dziękuję” za pomoc Polaków w pierwszych dniach wojny, sam też podziękował za to, co Ukraina robi w bohaterski sposób w wojnie z Rosją. – Kiedy jako pierwsi pomogliśmy naszym siostrom i braciom z Ukrainy, mało kto wierzył, że kraj ten będzie w stanie odeprzeć rosyjską agresję. Dzisiaj cały świat i my w Polsce z podziwem obserwujemy to, co udało się Ukrainie w konfrontacji z – wydawałoby się – przeciwnikiem nie do pokonania – mówił premier.

Premier Yulia Svyrydenko i premier Donald Tusk przed konferencją Road to URC – Security and Defence Dimension.

Z kolei ukraińska premier podczas spotkania zaznaczyła, że systemy i technologie, które stosują Ukraińcy, zmieniają obraz wojny. – Jesteśmy w stanie niszczyć czołgi, drogie systemy, drony; to nasza rzeczywistość – powiedziała Julia Swyrydenko. – Sektor obrony przeszedł ogromną zmianę. Byliśmy krajem, który otrzymywał pomoc od pierwszych dni inwazji rosyjskiej, a teraz sami jesteśmy w stanie zapewnić najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie obronności – podkreśliła. Dodała, że współpraca przy rozwijaniu technologii dronowych wzmocni zarówno Polskę, jak i Ukrainę. 

Deklaracje zarówno wsparcia politycznego, jak i rozwijania współpracy militarnej, ze szczególnym uwzględnieniem technologii dronowych, padły podczas konferencji „Road to URC – „Security and Defence Dimension” w Rzeszowie, która jest wstępem do planowanej na czerwiec w Gdańsku konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy po wojnie z Rosją.

Marcin Moneta

autor zdjęć: 1 WBPanc, The Embassy of the Republic of Poland in Kyiv

dodaj komentarz

komentarze


Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zbrodnia i kłamstwo
Rzeźnik w rękach GROM-u
Początek wielkiej historii
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Armia na kryzys
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polska będzie produkować Pantery
Wypadek w PKW UNIFIL
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Okiełznać Rosomaka
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Zaproszenie do przygody
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wielkie serce K9
Nauki i nauczki z Afganistanu
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Desant, konie i czołgi…
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Borsuki w okopach
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Zmiana warty w Szkole Orląt
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Zasiąść za sterami Apache’a
Pasja i fart
Dwunasty Husarz w powietrzu
Miecz w ręku NATO
New Approach to Military Reserve
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Groźny incydent w Libanie
Syndrom Karbali
Gotowi do działania
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Fińska armia luzuje rygory
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Od cyberkursu po mundurówkę
Świat się zbroi na rekordową skalę
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
NATO i USA o Iranie
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Zbrodnia bez kary
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Centrum pomocy i opieki
Powrót WAM-u
„Kryzys” na AWL-u
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Wojsko testuje systemy antydronowe
JWK trenuje na paralotniach
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Marynarz w koreańskim tyglu
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Adaptacja i realizm
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Po pierwsze: ogarnąć chaos
„Huragan” na kursie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Przekuwanie pomysłów w produkty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO