moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy prezydent podpisze ustawę emerytalną?

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się ze związkowcami, by porozmawiać o ustawie zmieniającej system emerytalny dla służb mundurowych. Po Euro ma się odbyć kolejne spotkanie.

Dokument wydłużający czas służby dla wojska i funkcjonariuszy czeka na podpis prezydenta. – Mam już swoją generalną opinię w tej sprawie – mówił Bronisław Komorowski w wywiadzie dla radiowej Trójki. Jaką – tego nie zdradził. Zaznaczył jednak, że na podpisanie ustawy ma jeszcze kilka dni, a ostateczną decyzję podejmie po spotkaniu ze związkami zawodowymi. – Chcę wysłuchać opinii osób najbardziej zainteresowanych – wyjaśniał prezydent.

Do Belwederu na spotkanie z głową państwa przyjechali związkowcy m.in. z Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej. – Przedstawiliśmy mankamenty, które widzimy w proponowanej ustawie. Rozmowa przebiegła w konstruktywnym duchu. Liczymy, że jeśli nawet prezydent podpisze ustawę, to doprowadzi do jej poprawienia – powiedział po spotkaniu Krzysztof Oleksiak ze strażackiego związku Florian.

Według niego prezydent zastanawia się, co zrobić z nowelizacją. Z kolei przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda liczy, że nawet po podpisaniu ustawy, prezydent wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. – Mamy nadzieję, że te rozmowy dadzą początek. Już po podpisaniu ustawy chcemy rozmawiać o tym, że niektóre uprawnienia mundurowych powinny być zachowane – mówił Duda. Dodał, że związkowcy chcą przekonać prezydenta do inicjatywy ustawodawczej, aby uwzględnić wszystkie warunki służby.

Jeszcze przed spotkaniem, podczas wywiadu w radiu, prezydent uspokajał, że zmiana ustawy emerytalnej będzie dotyczyć tylko tych, którzy zdecydują się przyjść do służby na nowych warunkach. Jednocześnie zapowiedział, że jeżeli będzie zbyt mało chętnych, to trzeba będzie funkcjonariuszom i żołnierzom podnieść wynagrodzenia.

– Chore w polskim systemie od wielu, wielu lat jest to, że w jakiejś mierze przywileje w systemie emerytalnym są zamiast korzystnej płacy. To nie jest zdrowe. Należy płacić za pracę, a emerytura powinna być pochodną zarobków – podkreślał Komorowski.

Po zakończeniu mistrzostw Euro ma się odbyć kolejne spotkanie prezydenta ze związkowcami.  

Zmiana ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych przewiduje, że żołnierze zawodowi, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą uprawnienia emerytalne po ukończeniu 55 lat i 25 latach służby.


autor zdjęć: www.prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze


Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Powstańcy są naszymi bohaterami
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Rywalizacja o indeks WAT-u
Walka, entuzjazm i nadzieja
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
PKW Irak zostaje w Jordanii
Z prądem i pod prąd
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
MON i MSZ o szczycie NATO
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Azjatycka szansa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Rakietowcy na Hawajach
Odnaleziono „Roja”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Młodzi medycy na poligonie
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Jelcze z Raciborza
Zmiana warty na granicy
Paliwowy krwiobieg NATO
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Abordaż z polskim wsparciem
Jak obronić się przed dronami?
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Trudne początki polskich bombowców
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
„Albatros” dozbrojony
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Triumf wojskowych lekkoatletów
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
W Sejmie o rosyjskim pocisku
W hołdzie powstańcom warszawskim
Wsparcie ma znaczenie
Salto mortale komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO