moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprostać „Wyzwaniu”

Załogi transporterów Rosomak oraz samochodów Star i Honker wyruszyły w trzy rejony Polski. W Świnoujściu będą ładować sprzęt na okręty, w Powidzu na samoloty Herkules, w Wędrzynie zmierzą się z zadaniami na poligonie. Rozpoczynają się ćwiczenia „Wyzwanie 12”.
 
– To końcowy egzamin polskich żołnierzy przed rozpoczęciem dyżuru w Weimarskiej Grupie Bojowej – powiedział mjr Szczepan Głuszczak, szef sekcji prasowej 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.  Przemieszczanie się wojska i sprzętu w rejon konfliktu to tylko część wspólnych ćwiczeń żołnierzy Wojsk Lądowych, marynarzy, pilotów i żandarmów.  Jak szybko i bezpiecznie dotrzeć w rejon akcji? Podpułkownik Marek Kociemba, szef szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przyznaje, że to trudne zadanie. – Dowódcy muszą szybko reagować na zmieniającą się sytuację i wiedzieć, co zrobić, gdy zepsuje się sprzęt albo zdarzy się wpadek.

Żołnierze zmierzą się z takimi niespodziankami – ujawnia mjr Głuszczak. –  Będą musieli zgasić pożar, zlikwidować skażenie, ewakuować uszkodzony sprzęt czy poradzić sobie z demonstracją. Ale to nie koniec, bo już za kilka dni sprawdzą swoje umiejętności radzenia sobie w rejonie konfliktu. W Wędrzynie czeka ich ostrzał bazy, atak na patrol czy walka z tłumem.

W „Wyzwaniu 12” sprawdza się 1700  żołnierzy. Używają Rosomaków, śmigłowców, samolotów opancerzonych, armatohaubic i promów morskich. To ich sprawdzian przed służbą w Weimarskiej Grupie Bojowej UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2013 roku. Jej zadaniem będzie reagowanie na zagrożenie militarne, ale też na sytuacje kryzysowe – powodzie, klęski żywiołowe. Polska ma wydzielić główne siły bojowe (batalion manewrowy, wyposażony w transportery Rosomak, głównie z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej). Po otrzymaniu rozkazu batalion manewrowy ma 10 dni na osiągnięcie gotowości do wyjazdu. Wspólnie z nami będą w niej służyć Francuzi (zajmą się zabezpieczeniem medycznym) oraz Niemcy (zabezpieczenie logistyczne). Dowódcą grupy będzie dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. Rajmund T. Andrzejczak.

IS

dodaj komentarz

komentarze


Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Bez zmian w emeryturach
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Od eksperymentu do elity NATO
Śmierć w sercu Azji
Trening działań połączonych
Wielka gra na ukraińskim froncie
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Krok w stronę pokoju
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Czerwieńsze będą…
Generał z cienia
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Stała baza wojsk USA w Polsce
Uniforms Are Worn by Real People
Ruszyły największe targi obronne
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Koszykarskie widowisko
Jego ofiara – nasza pamięć
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Groźny incydent w Libanie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Marsz prawdę ci powie
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Wsparcie ma znaczenie
Łączą nas wspólne cele
Litwini z polskimi Gromami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Sojusz kontra drony
Podchorążowie w dżungli
Powitanie F-35 z Polską
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Nowy Grot zatwierdzony
Najzdrowsi z najtwardszych
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polski wkład w operację „Overlord”
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
W centrum uwagi
Kraków zaprosił weteranów
Na granicy stratosfery
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Podróż w ciemność
Równanie z „Iksem”
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
DOL(a) pilota
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO