moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cel – pełna suwerenność w dziedzinie zbrojeń

Rosja przez najbliższe lata pozostanie wyzwaniem, wręcz zagrożeniem dla państw i regionów – w tym Polski. Taką diagnozę stawiają Stany Zjednoczone i inne państwa NATO – mówił premier Donald Tusk podczas konferencji w Bydgoszczy. Szef rządu wraz z wiceministrem obrony Cezarym Tomczykiem odwiedził zakłady Nitro-Chem, gdzie zapowiedział znaczące zwiększenie produkcji amunicji.

Zdjęcie ilustracyjne – armatohaubica Krab na poligonie. 

Spotkanie poświęcone było w dużej części globalnemu bezpieczeństwu i wojnie w Ukrainie, a także rozwojowi polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tusk odniósł się do spekulacji o ewentualnych negocjacjach terytorialnych między Rosją a Ukrainą. – Dla Polski, naszych europejskich partnerów i – mam nadzieję – całego NATO musi być oczywiste, że granic państwowych nie zmienia się za pomocą siły. Wojna rosyjsko-ukraińska nie może przynieść Rosji korzyści tylko dlatego, że jest agresorem – podkreślił premier. – Władze Rosji muszą mieć świadomość, że Zachód, w tym państwa europejskie, nie zaakceptuje warunków polegających na zajęciu terytoriów Ukrainy. Mówię o tym nie tylko ze względu na potrzebę wsparcia Ukrainy, ale przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo Polski – zaznaczył.

 

REKLAMA

– Nie możemy dopuścić, aby Rosja wyszła z tego konfliktu wzmocniona i przekonana, że można bezkarnie naruszać granice czy zdobywać cudze terytoria, a świat będzie się na to godził – dodał Tusk.

Zagrożenie rosyjskie? „Jak grochem o ścianę”

Szef rządu odniósł się również do analiz wywiadowczych wskazujących rok 2027 jako moment potencjalnej eskalacji działań zbrojnych przez Federację Rosyjską. Podkreślił jednak, że zagrożenie ze strony Moskwy jest trwałe i Zachód będzie musiał się z nim mierzyć przez wiele lat. – Żadna data graniczna nie ma tu większego sensu. Agresywna polityka Rosji, groźba destabilizacji w regionie, a także napięcia w relacjach amerykańsko-chińskich sprawiają, że nie nadejdzie moment, w którym będziemy mogli powiedzieć: „Jest spokój, nie trzeba się zbroić” – wyjaśnił.

Tusk przypomniał, że Polska ostrzegała Zachód przed rosyjskim zagrożeniem na długo przed 2022 rokiem. – To było wtedy trochę jak rzucanie grochem o ścianę. W 2014 czy 2015 roku mówiłem naszym europejskim i natowskim partnerom: przestańcie się łudzić, że Rosja będzie strategicznym partnerem. Ona zawsze będzie strategicznym problemem, a nie partnerem dla Europy – dodał.

Trzy nowe fabryki amunicji do 2028 roku

Premier podkreślił, że inwestycje w polskie wojsko i przemysł zbrojeniowy przynoszą wymierne rezultaty. – Nitro-Chem to jeden z zakładów kluczowych dla bezpieczeństwa Polski – mówił Tusk i przypomniał, że w chwili obejmowania władzy przez obecny rząd produkowano w kraju 5 tys. pocisków kal. 155 mm rocznie, a w tym roku liczba ta sięgnie 30 tys. – Bardzo realne jest to, że w ciągu dwóch lat osiągniemy poziom blisko 200 tys. sztuk rocznie. To w pełni pokryje zapotrzebowanie polskiej armii – zaznaczył.

Sekretarz stanu w MON-ie Cezary Tomczyk zapowiedział, że do końca 2028 roku w Polsce powstaną trzy nowe fabryki amunicji, co zapewni pełną suwerenność w zakresie produkcji pocisków – od projektu po gotowy produkt. – To właśnie w Bydgoszczy bije serce tego procesu. Stąd pochodzi ogromna część materiałów wybuchowych dla NATO. Tutaj rozstrzygają się kwestie bezpieczeństwa Sojuszu i Europy – mówił.

Wiceminister obrony dodał, że celem jest nie tylko uniezależnienie Polski od zagranicznych dostawców, lecz także wejście w rolę eksportera. Nowe linie produkcyjne w Bydgoszczy mają temu służyć, a na modernizację i rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego przeznaczona zostanie kwota przekraczająca miliard złotych.

– Chcemy nie tylko odzyskać pełną suwerenność w dziedzinie zbrojeń, produkcji i kontroli licencji, lecz także zdobyć przewagę w wybranych segmentach rynku. Jesteśmy na dobrej drodze – podsumował premier Donald Tusk.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi i czarna taktyka
Pancerniacy ze Świętoszowa po długim marszu
Na niebo patrz!
Służę w elitarnej jednostce
Jak zostać kapralem rezerwy
Rosjanie zaatakowali polską fabrykę w Ukrainie
Brytyjczycy żegnają Malbork
Pielęgnują pamięć o poprzednikach
Terytorialsi zawitają do Płocka
Polska ubiega się o miliardy z SAFE na zakupy dla wojska
Warszawo, do broni!
Cel – pełna suwerenność w dziedzinie zbrojeń
Na granicy coraz trudniej
Organy ścigania na tropie współpracowników rosyjskich służb
Oszust chciał wyłudzić kredyt, podszywając się pod żołnierza WP
Tomczyk: Macierewicz dążył do ukrycia prawdy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sławomir Cenckiewicz szefem BBN-u
Więcej żołnierzy z pieniędzmi za dyżur bojowy
15 sierpnia widzimy się w Warszawie!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polsko-norweskie partnerstwo w zwalczaniu dronów
Skok na głęboką wodę, ale ze spadochronem
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Na rosyjskim pasku
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Żołnierze pomagają na wałach w Pszczółkach
Beret „na rekinka” lub koguta
Warsztat na kółkach dla F-16
Hekatomba na Woli
Czternastka – pożegnanie z legendą
Wojsko przyciąga młodych jak nigdy wcześniej
Logistyczna rewolucja
Pojazdy wojsk pancernych – serwis specjalny
Turnusy rehabilitacyjne dla polskich i ukraińskich weteranów
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Cisza przed wojną
Żołnierze medalistami na igrzyskach studentów
Polskie szkolenie dla pilotów FA-50
Ważna współpraca
Świetne występy polskich żołnierzy
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Strzelanina w bazie US Army
Nawrocki: Będę wspierał modernizację armii
Prezydent Duda pożegnał się z wojskiem
Rewolucja zgodnie z planem
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Armia Rezerwowa generała Sosnkowskiego
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
„Dziękujemy za waszą służbę”. Próby przed wielkim świętem
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Orlik na Alfę
Próba generalna przed Świętem Wojska Polskiego
„Road Runner” w Libanie
Ossów 2025: rekonstrukcja, pamięć i wspólnota
Karol Nawrocki objął urząd prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO