moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wizyta delegacji Sił Zbrojnych Grecji

W dniach 12-15 czerwca br. na zaproszenie Dowódcy 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach wizyty zapoznawczej do przemyskiej brygady OT przybyła delegacja wojskowa z Grecji. Ze względu na brak odpowiednika dla Wojsk Obrony Terytorialnej, ze strony greckiej do udziału w spotkaniu zostali skierowani przedstawiciele z wojsk inżynieryjnych.

Przez cztery dni przemyska brygada OT gościła trzech przedstawicieli Sił Zbrojnych Grecji w ramach wizyty zapoznawczej, związanej z wymianą partnerską. Podczas spotkania z Dowódcą i kadrą kierowniczą 20. PBOT, przedstawiono jej historię oraz tradycje. Członków delegacji zapoznano ze specyfiką funkcjonowania, zadaniami i strukturą organizacyjną 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, miejscem i rolą w ramach zarządzania kryzysowego, sprzętem i uzbrojeniem będącym na wyposażeniu brygady.

 

Przedstawiono także możliwości organizowania wspólnych przedsięwzięć i rozwijania współpracy w przyszłości. Przedstawiciele Sił Zbrojnych Grecji wyrazili duże zainteresowanie sposobem funkcjonowania 20. PBOT oraz zaprezentowali specyfikę i zadania wojsk inżynieryjnych Grecji, a także ich rolę w zarządzaniu kryzysowym. Wojskowi Greccy przedstawili również podstawowe wyposażenie jakie jest na wyposażeniu każdego batalionu inżynieryjnego.

Kolejnym etapem spotkania był pokaz sprzętu i uzbrojenia przemyskiej brygady OT, a następnie zwiedzanie miasta i twierdzy Przemyśl.

Ważnym elementem wizyty delegacji z Grecji był jej udział w podniosłych obchodach Święta Brygady, połączonych z uroczystością wręczenia Brygadzie Sztandaru Wojskowego i przysięgą nowo wcielonych żołnierzy. Na zakończenie wizyty delegacja grecka udała się na zwiedzanie Bieszczad, w tym zapory w Solinie.

Wizyta delegacji Grecji pozwoliła na wymianę doświadczeń w obszarze organizacji i realizacji szkoleń; poznania mechanizmów działania wojsk inżynieryjnych armii greckiej oraz przedstawienie specyfiki funkcjonowania 20.PBOT; przekazania naszych doświadczeń w zakresie realizacji zadań reagowania kryzysowego oraz współpracy z samorządami; planowania utrzymania komunikacji i organizowania wspólnych przedsięwzięć.

Przedstawiciele Grecji zaprosili 20. PBOT jako obserwatorów do udziału w ćwiczeniu zarządzania kryzysowego w listopadzie 2025 r. oraz do uczestnictwa w planowanych ćwiczeniach w 2026 r.

Tekst: ppor. Rafał Laska

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Kompania dronów zamiast Rosomaków
„Wicher" wkrótce na wodzie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Lubawa wyposaży saperów
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Odnaleziono „Roja”
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Abordaż z polskim wsparciem
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Coraz więcej Alpha Scramble
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Jak obronić się przed dronami?
Próba przed morską paradą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
PGZ o koalicji antybalistycznej
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Szachownica na Wisłostradzie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Z prądem i pod prąd
Młodzi medycy na poligonie
Zapraszamy na defiladę
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Walka, entuzjazm i nadzieja
Cyfrowa tarcza F-16
Nocna próba na Wisłostradzie
Wsparcie ma znaczenie
Powietrzna defilada
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Legion Medyczny na poligonie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Morska parada 15 sierpnia
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Szkolenia na pomostówkę
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Generał w niewoli
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Azjatycka szansa
Bataliony przyszłości
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO