moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warto inwestować w rozwiązania systemowe w sporcie

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki podczas ostatniego posiedzenia zajmowała się m.in. sportem w służbach mundurowych. O rozwoju tej dziedziny w resorcie obrony narodowej i działającym w wojsku systemie wsparcia sportowców mówił posłom ppłk Mariusz Denkewicz, cz.p.o. szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

– W resorcie obrony narodowej, nie licząc sportowców Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, jest około 250 żołnierzy-sportowców, którzy należą do kadry narodowej. Razem Wojsko Polskie ułatwia funkcjonowanie około 470 sportowcom – podkreślił ppłk Mariusz Denkewicz. Oficer przedstawił zasady funkcjonowania sportu powszechnego i wyczynowego w Wojsku Polskim oraz m.in. naboru do zespołu „Armii mistrzów”. Przyznał, że aby się dostać do CWZS-u, do spełnienia są dwa warunki: sportowiec musi być powołany do kadry narodowej i być objęty szkoleniem centralnym oraz przejść podstawowe przeszkolenie wojskowe i złożyć przysięgę wojskową.

Prowadzący obrady poseł Jakub Rutnicki (KO), zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, podkreślał promocyjne walory wojskowego systemu wsparcia sportowców wyczynowych. – Biorąc pod uwagę, że połowa medalistów z Paryża to wojskowi, to są to gotowe materiały na fantastyczne kampanie promocyjne w mediach – mówił poseł. – Patrząc na medalistę olimpijskiego, a za chwilę widząc go w mundurze, to […] dla nas prestiż, a dla młodych ludzi wielki wzór, który mogliby wykorzystywać – dodał.

– Mamy kilka celów, ale najważniejszy to, żeby więcej sportu było w służbach mundurowych i więcej sportowców w służbach mundurowych – zaznaczył poseł Krzysztof Grabczuk (KO). Zwrócił też uwagę, że jeśli w służbach mundurowych będą znani polscy sportowcy, to podniesie to poziom sprawności całej formacji i będzie działać mobilizująco na pozostałych funkcjonariuszy i żołnierzy w kontekście dbania o sprawność fizyczną. Poseł przyznał również, że związanie się zawodowe sportowców ze służbami mundurowymi pomoże tworzyć „przyszłych mistrzów Europy, świata czy igrzysk olimpijskich”. – Nie możemy sobie dzisiaj pozwolić na to, by część młodych sportowców, kiedy kończy szkołę średnią i ma predyspozycje do tego, aby być dobrym sportowcem, nie kontynuowała kariery z powodu braku środków finansowych. Jestem przekonany, że gdyby trafili do jakiejkolwiek ze służb mundurowych, wielu z tych zawodników moglibyśmy odzyskać – dodał parlamentarzysta. Zaproponował również, aby wszystkie służby mundurowe zastanowiły się nad stworzeniem centralnych ośrodków sportowych na wzór tego funkcjonującego w Wojsku Polskim.

– Warto inwestować w rozwiązania systemowe – stwierdził poseł Tadeusz Tomaszewski (Lewica). Tylko wtedy będzie stworzona możliwość łączenia służby z uprawianiem sportu profesjonalnego, by z czasem sportowcy stali się ambasadorami poszczególnych służb na zewnątrz – w środowisku cywilnym.

Podsumowując spotkanie, wiceminister sportu i turystki Piotr Borys namawiał, aby właściwie przełożyć model MON-u na wszystkie służby. Chwalił też już realizowaną strategię kariery dwutorowej. – Niezwykle ważne, aby sportowiec mógł mieć zawód i mógł później zostać w służbie. Szczególnie w tych deficytowych i mniej komercyjnych sportach to rozwiązanie jest nie do zastąpienia – zaznaczył. Wspomniał też, że rozmawiał z ministrami spraw wewnętrznych i obrony narodowej o tym, jak „sporty obronne wszczepić w DNA systemu już od najmłodszych klas szkół podstawowych”. – Kondycja i sprawność osób, które trafiają do służb, jest wypadkową kondycji całego społeczeństwa, więc mamy pewne długofalowe wspólne zadanie we współpracy międzyresortowej – powiedział Borys.

SZUS

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rosomaki na lądzie i morzu
Bądź bezpieczny w sieci
Debata o bezpieczeństwie
Zabójczy team nad Anglią
NATO i USA o Iranie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Jelcz coraz silniejszy
Pierwsze loty
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Początek wielkiej historii
Pasja i fart
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Grzmoty zamiast Goździków
Wypadek w PKW UNIFIL
Architekci pola walki
Mała Orka?
Twarde na poligonie
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Zbrodnia i kłamstwo
54 sekundy próby
Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej
Głos żołnierzy ma znaczenie
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Pomnik gen. Rozwadowskiego stanie przed Sztabem Generalnym
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Our Only One
Apache w polskich rękach
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Zbrodnia bez kary
Polski sukces w Duńskim Marszu
Marynarz w koreańskim tyglu
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Większe możliwości Nitro-Chemu
Psiakrew, harmata!
Adaptacja i realizm
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Absolwenci do wojska. Nabór trwa
Fińska armia luzuje rygory
Syndrom Karbali
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Lotnicy NATO kontra drużyna Gortata
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Logistyczna rewolucja w Opolu
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
View from Outer Space
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Szef MON-u Człowiekiem Roku 2025
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Przyszłość polskich Czarnych Panter
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Studia dla żandarmów
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
WAM wraca do Łodzi
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO