moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Otwarty WAT gratką dla zainteresowanych wojskiem i techniką

Pokazy sprzętu wojskowego, zwiedzanie schronu, obsługa dronów, laserów, robotów i kulisy najnowszych technologii – w Dniu Otwartym Wojskowej Akademii Technicznej goście odwiedzili unikatowe laboratoria, rozmawiali ze studentami o kształceniu w największej politechnice wojskowo-cywilnej w Polsce, ćwiczyli na symulatorach VR, brali udział w grach strategicznych i pokazach pirotechnicznych.

WAT otworzył 29 marca 2025 r. bramy swojego kampusu dla tegorocznych maturzystów, uczniów szkół średnich zainteresowanych studiami w WAT i wszystkich osób, które chciały poznać kulisy nauki, wojskowości oraz dowiedzieć się więcej o obronności kraju, kształceniu przyszłych oficerów i ekspertów cywilnych. 

 

„Dzień otwarty to wyjątkowa okazja, aby zapoznać się z tym, czego nie zobaczycie na co dzień, nawet podczas spaceru wirtualnego po Wojskowej Akademii Technicznej. Na stoiskach ośmiu wydziałów akademickich naszej Uczelni i podczas grupowych wyjść do laboratoriów możecie zapytać o wszystko, co Was interesuje” – zachęcał podczas inauguracji Dnia Otwartego Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. Zaznaczył, że uczelnia przygotowuje przyszłych dowódców, oficerów Wojska Polskiego, inżynierów, ale razem z grupą ponad 3300 podchorążych – studentów wojskowych, w WAT kształci się również około 6 tysięcy studentów cywilnych, na kierunkach technicznych oraz związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa czy administracją państwową. 

„Wojskowa Akademia Techniczna kojarzy się przede wszystkim z kształceniem, ale to również badania naukowe. To rozwiązania, które wdrażamy do Sił Zbrojnych – technologie takie jak wóz bojowy Borsuk, karabinek MSBS GROT czy radar dalekiego zasięgu P-18 – opracowane w konsorcjach naukowo-przemysłowych z udziałem WAT. To również ponad 40 organizacji i kół studenckich, w których można rozwijać swoje zainteresowania. U nas kształcenie wojskowe i cywilne idzie w parze, jesteście zatem w idealnym miejscu, żeby się kształcić i rozwijać swoje talenty. Maturzystom życzę wszystkiego najlepszego na maturach, żeby potem mogli rozpocząć swoją przygodę z naszą Uczelnią” – podsumował Rektor-Komendant, otwierając wydarzenie. 

Na stoiskach rozlokowanych na placu apelowym WAT odwiedzający mogli z pierwszej ręki – od studentów WAT – dowiedzieć się, jak studiuje się na kilkudziesięciu kierunkach wojskowych i cywilnych, w tym na certyfikowanych „doskonałych kierunkach” i jak łączyć takie studia ze szkoleniem wojskowym. Na wydziałach zwiedzający mogli eksplorować – pod okiem naukowców – wybrane laboratoria badawcze. Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty, pokazy eksperymentów naukowych, prezentacja sprzętu wojskowego i uczelnianych organizacji, w których studenci WAT rozwijają swoje zainteresowania. 

W ofercie ośmiu wydziałów akademickich WAT znalazło się wiele propozycji warsztatów, pokazów i prezentacji. 

Wydział Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania przygotował gry decyzyjne, symulacje zagrożeń i szkolenie strzeleckie. Wydział Cybernetyki zaprosił na szachowy pojedynek z wicemistrzem NATO, łamanie szyfrów i pokaz wielkoformatowego ekranu do symulacji działań bojowych. Wydział Elektroniki poprowadził warsztaty z obsługi radiostacji na polu walki, monitorowania meteorologicznego i pokaz systemu JAŚMIN w sieci dowodzenia i łączności. Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji udostępnił symulator lotniczych wojskowych systemów bezzałogowych, wzorcowy i w pełni funkcjonalny schron, a chętni mogli odbyć szkolenie „marsz na azymut” z wykorzystaniem nawigacji, ale i busoli. Wydział Inżynierii Mechanicznej zapoznał zwiedzających z aparaturą do badania ruchu człowieka, systemem wirtualnej rzeczywistości i technikami druku 3D. Wydział Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa zorganizował warsztaty z obsługi wojskowych samolotów i śmigłowców w hangarze lotniczym, z programowania robotów, a także z rozkładania i składania broni. Wydział Nowych Technologii i Chemii zaprosił na pokazy eksperymentów chemicznych i pirotechnicznych: kolorowe reakcje chemiczne, pokaz „płonących dłoni”, żarówka w ciekłym azocie i kontrolowane eksplozje. Instytut Optoelektroniki zaprezentował, jak wygląda bezpieczna praca z laserem, jak można sfotografować iskrę laserową i jak należy obrazować w termowizji. 

WAT to nie tylko studia, ale też miejsce rozwijania własnych pasji i zainteresowań w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Swoje pasje prezentowali podczas Dnia Otwartego również członkowie sekcji sportowych, m.in. Sekcja Żeglarska, która z ośrodka WAT w Zegrzu przywiozła – specjalnie na tę okazję – żaglówkę regatową oraz Sekcja Sportów Walki. Nie zabrakło uczniów – przedstawicieli Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego WOLI. 

Dużą atrakcją dla fanów militariów był przygotowany na placu apelowym pokaz sprzętu wojskowego. Wozy bojowe można było nie tylko zobaczyć z bliska, ale i wejść do środka, a także porozmawiać z załogami. 

Wojskowa Akademia Techniczna kształci kandydatów na oficerów na 14 kierunkach jednolitych studiów magisterskich. Oficerowie na pierwszym roku pełnią zasadniczą dobrowolną służbę wojskową, od drugiego roku, na swój wniosek, stają się żołnierzami zawodowymi. Absolwenci studiów cywilnych kończą studia bez zobowiązań wobec MON. Rekrutacja na studia wojskowe obejmuje kilka etapów, a każdy kandydat musi spełnić następujące warunki: posiadać zdaną maturę, ukończone 18 lat do dnia powołania do służby kandydackiej, polskie obywatelstwo, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, niekaralność oraz język angielski zdany na maturze lub na teście zorganizowanym przez WAT. 

WAT prowadzi też trzy kierunki cywilnych jednolitych studiów magisterskich: budownictwo i inżynierię cyfrową, geoinformatykę oraz technologie przełomowe. Wśród ponad 30 kierunków studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) są również kierunki anglojęzyczne. 

Oferta Wydziału Cybernetyki (WCY):

Kierunki studiów wojskowych i cywilnych: informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo. 

Oferta Wydziału Inżynierii Mechanicznej (WIM):

Kierunki studiów wojskowych: mechanika i budowa maszyn.

Kierunki studiów cywilnych: biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, logistyka o profilu ogólnoakademickim, mechanika i budowa maszyn, międzynarodowy transport drogowy (nowy kierunek). 

Oferta Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji (WIG):

Kierunki studiów wojskowych: budownictwo, geodezja i kartografia.

Kierunki studiów cywilnych pierwszego stopnia: budownictwo, budowa dróg i mostów, geodezja i kataster, inżynieria geoprzestrzenna.

Kierunki studiów cywilnych – jednolite studia magisterskie: geoinformatyka, budownictwo i inżynieria cyfrowa. 

Oferta Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa (WML):

Kierunki studiów wojskowych: inżynieria bezpieczeństwa, lotnictwo i kosmonautyka, mechatronika.

Kierunki studiów cywilnych: inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria systemów bezzałogowych, lotnictwo i kosmonautyka, mechatronika oraz w j. angielskim Aerospace Engineering i Mechatronics. 

Oferta Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania (WLO):

Kierunki studiów wojskowych: logistyka, logistyka ekonomiczna, zarządzanie zasobami osobowymi.

Kierunki studiów cywilnych: administracja publiczna w systemie bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwo narodowe, logistyka o profilu praktycznym, obronność państwa o profilu praktycznym, zarządzanie. 

Oferta Instytutu Optoelektroniki (IOE):

Kierunki studiów cywilnych: pierwszego i drugiego stopnia: inżynieria kosmiczna i satelitarna, optoelektronika.

Kierunek cywilny jednolitych studiów magisterskich: technologie przełomowe. 

Oferta Wydziału Nowych Technologii i Chemii (WTC):

Kierunki studiów wojskowych: chemia.

Kierunki studiów cywilnych: chemia, inżynieria materiałowa. 

Oferta Wydziału Elektroniki (WEL):

Kierunki studiów wojskowych: elektronika i telekomunikacja, technologie elektroniczne i telekomunikacyjne.

Kierunki studiów cywilnych: elektronika i telekomunikacja, energetyka, mikroelektronika. 

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tegorocznej rekrutacji na studia oraz do kontaktu z Sekcją ds. Rekrutacji WAT, która udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji: e-mail rekrutacja@wat.edu.pl, tel. 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956. 

Tekst: Ewa Jankiewicz, Karolina Duszczyk

red. PZ

autor zdjęć: Mariusz Maciejewski, Katarzyna Puciłowska

dodaj komentarz

komentarze


Po pierwsze taktyka i przywództwo
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Francuska tarcza dla NATO
Trójskok Belmy
Zacięta walka o medale pod siatką
Polskie antydrony z Gdyni
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wodny test Rosomaków
Zielone światło dla potwora
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Klucz do przyszłości
Powaga w lekkości
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polski sukces w Duńskim Marszu
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Kierunek: przyszłość
Pancerna nauka strzelania
Rekompensaty dla weteranów
Piekło „Pługa”
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
OSA wystartowała!
Nie pozwala spocząć na laurach
Patrol z Syriusza
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
AWL stawia na rozbudowę
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Międzynarodowy poligon AWL
Prezydenckie weto dla SAFE
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Leopard nie stoi w kolejce
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
PFM bez tajemnic
Odnaleźć zaginionych
Cel: Podwoić moc
Polska będzie zbrojna!
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Centrum wsparcia dla AH-64E
Kosmiczny Bałtyk
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
PKW Irak ewakuowany
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
The Beginning of Great History
Zakochałam się w slalomie
Buzdygany 2025 wręczone
Co kryje Bałtyk
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO