moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Limanowej oddano do użytku nowoczesne koszary

Chyba każdy tu jest dumny, że Limanowa ma takie koszary i taką jednostkę – mówił w sobotę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystego otwarcia kompleksu koszarowego nr K-8844. – Wszystkim, którzy przyczynili się do ich powstania, serdecznie dziękuję – dodał szef MON-u. W przekazanym armii obiekcie stacjonują żołnierze 114 batalionu lekkiej piechoty WOT.

Uroczystość, która odbyła się 29 marca, była zwieńczeniem dwuletniego procesu inwestycyjnego, a zarazem formalnym aktem przekazania kompleksu Siłom Zbrojnym RP. Oprócz ministra obrony narodowej wziął w niej udział m.in. gen. Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT, parlamentarzyści oraz przedstawiciele regionalnego i lokalnego samorządu.

W trakcie wydarzenia 114 batalionowi nadano imię ppłk Adama Stabrawy „Borowy”, formalnie uznano też, że jednostka dziedziczy tradycje 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Od tej pory „sto czternasty” oficjalnie nosi wyróżnik „Limanowski”. W ceremonii nadania imienia wzięły udział krewne „Borowego”.

REKLAMA

Oddany armii obiekt koszarowy znajduje się na powierzchni dwóch hektarów. – Tu, gdzie kiedyś hulał wiatr, teraz mamy nowoczesne koszary – podkreślałpłk Marcin Siudziński, dowódca 11 Małopolskiej Brygady ObronyTerytorialnej, w skład której wchodzi limanowski batalion. Budynek koszarowo-biurowy ma ponad 8 tys. mkw., częścią kompleksu jest obiektgarażowy na 40 pojazdów (ok. 1700 mkw.) i parkingi o powierzchni 2900 mkw. K-8844 na do dzień będzie „domem” i miejscem służby dla 500 żołnierzy.

Koszary w Limanowej zostały wybudowane przez spółkę celową LimWOT, powołaną przez samorząd miasta Limanowa, przy udziale finansowania dłużnego udzielonego przez Polski Fundusz Rozwoju SA. Inwestycja była pilotażowym wskali kraju projektem współpracy między podmiotami publicznymi – samorządem, Skarbem Państwa i PFR SA. Model zakładał sfinansowanie budowy przez spółkę samorządową z pożyczki udzielonej przez fundusz zarządzany przez PFR SA, która następnie będzie spłacana przez Skarb Państwa, w tymwypadku MON.

Umowa dotycząca spłat została już podpisania i opiewa na sumę 103 mln zł. Ratalne wykupowanie koszar przez wojsko potrwa od 5 do 10 lat (taki okres spłatyprzewidziano w umowie).

Budowa kompleksu przy ul. Jeżynowej 2 rozpoczęła się w październiku 2023 roku, ale pierwsze pomysły i przymiarki dotyczące sposobu realizacji inwestycji pojawiły się dwa lata wcześniej. Stał za nimi ówczesny burmistrz Limanowej Władysław Bieda. Ze strony MON-u list intencyjny podpisał Mariusz Błaszczak – co podkreślał jego następca.

– Ta inwestycja jest nie tylko symbolem ciągłości lokalnych władz, ale też symbolem ciągłości państwa polskiego – ocenił wicepremier Kosiak-Kamysz. Szef MON-u zaznaczył przy tym, że zarówno powstanie koszar, jaki i wcześniejsze powołanie limanowskiej jednostki, nie wydarzyłyby się, gdybynie zaangażowanie miejscowej społeczności.

Mówiła o tym również Jolanta Juszkiewicz, obecna burmistrz miasta, dziękując swojemu poprzednikowi. – Historia zatoczyła koło – mówiła Juszkiewicz odnosząc się do wydarzeń z maja 1939 roku. – To tu sformowano wtedy Batalion Obrony Narodowej Limanowa. WOT jest naturalnym kontynuatorem tradycji jednostek ON, a od dziś nasz batalion ma swoje własne miejsce. Wszystkie dobrego dla Was – życzyła żołnierzom burmistrz.

Z informacji, jakie podczas uroczystości przekazał wicepremier Kosiak-Kamysz wynika, że w ślady Limanowej zamierzają pójść samorządy w Gorzowie Wielkopolskim i Włocławku.

Marcin Ogdowski

autor zdjęć: Marcin Ogdowski, Maciej Nędzyński/ MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1743409920
obecnie lepie sto kontenerów na 10 hektarach niż jeden duży budynek. trochę więcej pochodzą ( zdrowe to) ale od iskandera mniej zginie.. ..
D9-EC-88-BB

GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pies asystujący u boku weterana
Norwegowie budują na polskim poligonie
Inwestycja w rozwój narodowych zdolności
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Polskie drony dla wojska
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Flytrap, czyli młot na drony
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
W przyszłym roku niemieccy żołnierze także w Poznaniu
Terytorialsi i czarna taktyka
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hekatomba na Woli
Warszawo, do broni!
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
(Nie) wysoka cena użycia dronów-wabików
Strzelanina w bazie US Army
Gen Z Army
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
Szpital przyjazny dla żołnierzy
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
Gratulacje dla naszej katorżniczki!
Nowe ustalenia o obronie Westerplatte
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Beret „na rekinka” lub koguta
Uszyte na miarę
Świetne występy polskich żołnierzy
Nocne ataki na Ukrainę
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Zwycięska batalia o stolicę
Atak na polskiego żołnierza
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Gwiazdy nad Radomiem: Orliki, Red Arrows, Zeus…
Najważniejszy jest żołnierz
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Brytyjczycy żegnają Malbork
Kolejne spotkanie Trump-Zełenski
Cisza przed wojną
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Korpus w Szczecinie ma nową strukturę
Relokacja wojsk na Podkarpaciu
Orlik na Alfę
„Road Runner” w Libanie
Już za kilka dni komandosi opanują Dziwnów
Program Pilica+ przyspiesza
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”
Jak zostać kapralem rezerwy
Służby badają wybuch pod Łukowem
Wojskowe wsparcie z Holandii
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Samolot dobry do „fikołków”
Na rowerach szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO