moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gladius rozpoznaje i uderza

System poszukiwawczo-uderzeniowy Gladius tworzą bezzałogowe statki powietrzne, amunicja krążąca, wyrzutnia platform bezzałogowych i różnego rodzaju pojazdy. – To nie tylko miecz, lecz także oczy, uszy oraz mózg. Wkraczamy w erę sztucznej inteligencji, robotyzacji i automatyzacji – mówi Piotr Wojciechowski, prezes firmy WB Electronics, producenta systemu.

W 2022 roku Agencja Uzbrojenia podpisała z Grupą WB umowę o wartości 2 mld zł, dzięki której polskie wojska rakietowe i artyleria zyskają cztery bateryjne moduły systemu Gladius wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Pierwsze elementy systemu trafiły do żołnierzy 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby już w grudniu 2022 roku, pierwszy bateryjny moduł zaś został w pełni dostarczony w grudniu 2024 roku. W jego skład wchodzą m.in. wozy-wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy obsługi technicznej, inne pojazdy, drony FT5 Łoś oraz zapas BSP-U (bezzałogowych statków powietrznych-uderzeniowych).

Gladius (łac. miecz) jako system poszukiwawczo-uderzeniowy jest oparty na dwóch podstawowych elementach. Pierwszy to rozpoznawczy dron FT5 Łoś, który osiąga pułap do 5 km i może latać na odległość około 180 km od operatora, utrzymując się w powietrzu przez dziesięć godzin. Bezzałogowiec wyposażony w nowoczesną głowicę optoelektroniczną, sensory COMINT/ELINT czy radar SAR umożliwia prowadzenie obserwacji w zróżnicowanych warunkach. Po tym, gdy FT5 wykona swoje zadanie, do akcji wkracza BSP-U.


BSP-U to tzw. efektor, rodzaj amunicji krążącej, która jest wyposażona w jeden silnik elektryczny i pojedyncze śmigło pchające. Urządzenie bojowe ma zasięg około 100 km, porusza się z prędkością 120 km/h i jest wyposażone w pięciokilogramową głowicę odłamkowo-burzącą lub kumulacyjną. Do zadań szkoleniowych używa się treningowej wersji BSP-UT, w której zamontowano imitator głowicy. Taki dron, w przeciwieństwie do BSP-U, jest urządzeniem wielorazowego użytku.

Nieodzownym elementem systemu Gladius jest uniwersalna wyrzutnia montowana na pojeździe 4 × 4 Waran, z której startują FT5 i BSP-U/UT. Bezzałogowce są umieszczane na niej za pomocą dźwigu HDS. Taktyczny pojazd wielozadaniowy Waran produkowany przez Hutę Stalowa Wola służy także m.in. jako wóz dowodzenia. Gladius jest zintegrowany z narodowym systemem kierowania ogniem Topaz.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: WB Group

dodaj komentarz

komentarze


Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Patrol z Syriusza
Francuska tarcza dla NATO
Leopard nie stoi w kolejce
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Powaga w lekkości
Kosmiczny Bałtyk
Nie tylko błękitne berety
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Ratunek pod ostrzałem
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Piekło „Pługa”
GROM pod nowym dowództwem
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
AWL stawia na rozbudowę
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Klucz do przyszłości
OSA wystartowała!
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Rekompensaty dla weteranów
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Polska będzie zbrojna!
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Polsko-estoński sojusz
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Apache’e kontra drony
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Międzynarodowy poligon AWL
Centrum wsparcia dla AH-64E
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Zakochałam się w slalomie
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Testy autonomicznego Black Hawka
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Polski sukces w Duńskim Marszu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Zielone światło dla potwora
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Buzdygany 2025 wręczone
PKW Irak ewakuowany
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Pierwsze oderwanie od ziemi
NATO coraz silniejsze
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
A może studia na WAT?
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Odnaleźć zaginionych
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO