moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie obrony debatowali w Paryżu

Gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wziął udział w Paryskim Forum Obrony i Bezpieczeństwa. Celem spotkania pod hasłem „Europa na rozdrożu” było m.in. omówienie przyszłych działań wspierających długotrwałe bezpieczeństwo Ukrainy, a także wzmocnienie państw wschodniej flanki NATO.


Paryskie spotkanie szefów sztabów państw europejskich, w którym Polskę reprezentował gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zorganizowano z inicjatywy prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Tematem głównym miały być gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. W spotkaniu udział wzięli przedstawicieli armii 34 państw, w tym Azji i Oceanii. Agencja Associated Press podała, że nie przewidziano udziału przedstawiciela USA.

Jak po tym posiedzeniu podał Sztab Generalny „celem spotkania było omówienie przyszłych działań wspierających długotrwałe bezpieczeństwo Ukrainy". Poruszono kwestie związane z możliwymi scenariuszami wsparcia Ukrainy po zakończeniu wojny – w domenie powietrznej, morskiej, lądowej i cyber.

W przerwie wtorkowego posiedzenia generał Kukuła powiedział stacji TVN24, że chodzi o to, by plany polityczne trzeba wypełnić treścią. Jak wskazał, koncentrowano się na omówieniu potencjalnych scenariuszy, które mogą wiązać się z zawieszeniem broni lub zawarciem pokoju - udzieleniem gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie. – Jeżeli to dobrze rozegramy, to uzyskamy to, czego oczekujemy – trwały pokój, a trwały pokój wymaga demonstracji siły, demonstracji jedności – mówił szef SGWP.

Sztab Generalny podał, że omówiono także potencjalne wzmocnienie państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski, w celu podniesienia zdolności odstraszania i zapewnienia trwałego pokoju. „Dużo uwagi zostało też poświęcone dalszemu wsparciu transformacji Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym szkoleniu wojsk” – podano w komunikacie.

Przy okazji konferencji gen. Kukuła odbył także dwustronne rozmowy z szefami obrony Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Turcji.

W środę do Paryża leci wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkanie ministrów obrony.

AB

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Centrum wsparcia dla AH-64E
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Apache’e kontra drony
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zielone światło dla potwora
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Buzdygany 2025 wręczone
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
AWL stawia na rozbudowę
Klucz do przyszłości
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Polski sukces w Duńskim Marszu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
OSA wystartowała!
Kosmiczny Bałtyk
Leopard nie stoi w kolejce
Powaga w lekkości
Piekło „Pługa”
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Kierunek: przyszłość
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Polskie antydrony z Gdyni
Francuska tarcza dla NATO
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Rekompensaty dla weteranów
Zakochałam się w slalomie
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
PKW Irak ewakuowany
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Patrol z Syriusza
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wodny test Rosomaków
GROM pod nowym dowództwem
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Pierwsze oderwanie od ziemi
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
NATO coraz silniejsze
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Prezydenckie weto dla SAFE
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Międzynarodowy poligon AWL
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Ratunek pod ostrzałem
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Odnaleźć zaginionych
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Polska będzie zbrojna!
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
A może studia na WAT?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO