moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie obrony debatowali w Paryżu

Gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wziął udział w Paryskim Forum Obrony i Bezpieczeństwa. Celem spotkania pod hasłem „Europa na rozdrożu” było m.in. omówienie przyszłych działań wspierających długotrwałe bezpieczeństwo Ukrainy, a także wzmocnienie państw wschodniej flanki NATO.


Paryskie spotkanie szefów sztabów państw europejskich, w którym Polskę reprezentował gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zorganizowano z inicjatywy prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Tematem głównym miały być gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. W spotkaniu udział wzięli przedstawicieli armii 34 państw, w tym Azji i Oceanii. Agencja Associated Press podała, że nie przewidziano udziału przedstawiciela USA.

Jak po tym posiedzeniu podał Sztab Generalny „celem spotkania było omówienie przyszłych działań wspierających długotrwałe bezpieczeństwo Ukrainy". Poruszono kwestie związane z możliwymi scenariuszami wsparcia Ukrainy po zakończeniu wojny – w domenie powietrznej, morskiej, lądowej i cyber.

W przerwie wtorkowego posiedzenia generał Kukuła powiedział stacji TVN24, że chodzi o to, by plany polityczne trzeba wypełnić treścią. Jak wskazał, koncentrowano się na omówieniu potencjalnych scenariuszy, które mogą wiązać się z zawieszeniem broni lub zawarciem pokoju - udzieleniem gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie. – Jeżeli to dobrze rozegramy, to uzyskamy to, czego oczekujemy – trwały pokój, a trwały pokój wymaga demonstracji siły, demonstracji jedności – mówił szef SGWP.

Sztab Generalny podał, że omówiono także potencjalne wzmocnienie państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski, w celu podniesienia zdolności odstraszania i zapewnienia trwałego pokoju. „Dużo uwagi zostało też poświęcone dalszemu wsparciu transformacji Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym szkoleniu wojsk” – podano w komunikacie.

Przy okazji konferencji gen. Kukuła odbył także dwustronne rozmowy z szefami obrony Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Turcji.

W środę do Paryża leci wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkanie ministrów obrony.

AB

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
SAFE dla marynarki
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Czerwieńsze będą…
Bez patosu o misjach
Syndrom Karbali
Blizny, których nie widzimy
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Specjalsi: mała, wielka siła
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Sprawdzian na Bornholmie
Wypadek w PKW UNIFIL
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Podziemny szpital na trudne czasy
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Groźny incydent w Libanie
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Generał z cienia
Bez zmian w emeryturach
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Ochrona lasu dla obronności
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
SAFE – czas kontraktów
Polsko-estońska współpraca
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Od cyberkursu po mundurówkę
Roboty saperskie bez tajemnic
Przed misją w Rumunii
Równanie z „Iksem”
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Odbić farmę z rąk przeciwnika
NATO i USA o Iranie
Miłość od pierwszego wejrzenia
Pierwsze umowy z SAFE
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Wsparcie ma znaczenie
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Leopardy 2PL na podium
Marsz prawdę ci powie
Drony z SAFE
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Początek wielkiej historii
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SAFE dla Tarczy Wschód
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Kraków zaprosił weteranów
Ślady, których nie widać
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Tu nie ma miejsca na błędy
Tatuaże pod mundurem
Symbol skupiający wiele znaczeń
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-kanadyjska współpraca
Od indeksu do munduru
Adaptacja i realizm
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO