moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef Pentagonu w Europie

Pete Hegseth, sekretarz obrony w administracji prezydenta Donalda Trumpa, rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Europie. Spotka się m.in. z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Niemczech i weźmie udział w szczycie ministrów obrony państw NATO. Ostatnim punktem na trasie wizyty szefa Pentagonu będzie Polska.

Sekretarz obrony USA Pete Hegseth z wizytą w Joint Task Force North w Dowództwie Północnym Stanów Zjednoczonych, luty 2025 r. Fot. Sgt. 1st Class Andrew R. Sveen

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że jednym z krajów, które w trakcie właśnie rozpoczętej europejskiej wizyty odwiedzi Pete Hegseth, będzie Polska. Sekretarz obrony USA „spotka się z polskimi liderami, aby omówić silną dwustronną współpracę obronną, działania odstraszające na wschodniej flance NATO i przywództwo Polski jako wzorcowego sojusznika w zakresie inwestycji obronnych i podziału obciążeń w NATO” – czytamy w komunikacie amerykańskiej administracji. Rozmowy z polskimi politykami zaplanowane są na piątek. Natomiast w sobotę Hegseth ma się spotkać z amerykańskimi żołnierzami, którzy w lotniczej bazie w Powidzu pełnią służbę na wschodniej flance NATO.

– To bardzo poważny sygnał, że Polska jest sprawdzonym sojusznikiem – skomentował wizytę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w wywiadzie udzielonym w Radiu Zet. Szef MON-u przypomniał także, że Polska już niemal osiągnęła postulowany przez prezydenta Trumpa 5-procentowy próg wydatków na obronność – w tym roku na ten cel wydamy około 4,7 proc. PKB. – Nie ma drugiego państwa w Europie, który tyle wydaje – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Zanim amerykański polityk przyjedzie do Polski, złoży wizytę w Niemczech. Jak informuje Departament Obrony, Hegseth odwiedzi dwa amerykańskie dowództwa rozlokowane za naszą zachodnią granicą – chodzi o struktury odpowiedzialne za amerykańskie wojska w Europie i Afryce. W planie ma także spotkanie z amerykańskimi żołnierzami, którzy na co dzień służą w Niemczech.

W czwartek szef Pentagonu weźmie udział w szczycie ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Zamierza omówić „potrzebę zwiększenia wydatków na obronę sojuszników, poszerzenia europejskiego przywództwa w NATO i rozbudowy potencjału przemysłów obronnych po obu stronach Atlantyku”. Jednym z tematów ma być większe zaangażowanie Europy w programie pomocy militarnej dla Ukrainy. Jak poinformowała amerykańska administracja, na spotkaniu z sojusznikami Hegseth „powtórzy zobowiązanie prezydenta Trumpa do jak najszybszego dyplomatycznego zakończenia wojny w Ukrainie”.

Pete Hegseth od 25 stycznia 2025 roku jest sekretarzem obrony w rządzie prezydenta Donalda Trumpa. Po ukończeniu Uniwersytetu Princetown w 2003 roku zaciągnął się do Gwardii Narodowej. Służył w jej wojskach lądowych w latach 2003–2014 i ponownie w okresie od 2019 do 2021. Służbę wojskową zakończył w stopniu majora. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie. W 2014 rozpoczął karierę dziennikarską – został komentatorem politycznym stacji Fox News, a w latach 2017–2024 był współprowadzącym weekendowe wydanie programu „Fox & Friends”.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Sgt. 1st Class Andrew R. Sveen

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy na obronność
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Szerszeń z Sochaczewa
Niebo bez dominacji
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Tropem tajemnic z przeszłości
Airbus A330 MRTT
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Śmierć w sercu Azji
Anglicy znów uciekną z obozu
Barakudy z Polski
Priorytety na szczyt NATO
„Iks” nasz powszedni
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wsparcie ma znaczenie
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Zatrzymać drona
Apetyt Smoka rośnie
NATO liczy wydatki przed szczytem
Polski wkład w operację „Overlord”
Nadchodzą zmiany
Poznański gen wolności
Sojusznicza medycyna pola walki
US Army zaprasza do świętowania
Zbrodnicza farsa
Na straży odporności Polski
Promocja oficerska na WAT
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Szermierze i pięściarki na podium
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
PIRX-1 na orbicie
Orka dobiła do brzegu
Ważne decyzje w Brukseli
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
NATO zwiększy produkcję broni
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
SKON o budżecie MON-u
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Od dronów po lufy armatnie
Przełomowe porozumienie
Przełomowe zdolności artylerzystów
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Domek Pilota w LAW otwarty
Królowa wspinaczki kończy karierę
Prezydent RP o szczycie NATO
Podróż w ciemność
Równanie z „Iksem”
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
USA znów uderzyły w Iran
Bez zmian w emeryturach
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Dronowy kierunek przyszłości
Twarzą w twarz
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Zmiana na szczytach US Army w Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO