moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trump ogłasza złotą erę Ameryki

Miarą naszych sukcesów będą nie tylko zwycięskie bitwy, lecz również wojny, które zakończymy. I co najważniejsze te, w które się nie zaangażujemy – powiedział Donald Trump podczas uroczystości zaprzysiężenia na urząd prezydenta USA. Jednocześnie zadeklarował zbudowanie najsilniejszej armii, „jakiej świat nie widział”.

Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta-elekta rozpoczęła się przed godziną osiemnastą czasu polskiego w Rotundzie Kapitolu. Ze względu na mroźną pogodę pierwszy raz od 40 lat zrezygnowano z tradycyjnej uroczystości na schodach przed wejściem do siedziby amerykańskiego parlamentu. Na uroczystość poza ustępującymi ze stanowisk prezydentem Joe Bidenem i wiceprezydent Kamalą Harris przybyli Barack Obama, Bill Clinton, George W. Bush.

Zaprzysiężony prezydent Donald Trump w swoim expose skupił się głównie na sprawach wewnętrznych Stanów Zjednoczonych: walce z inflacją, rozwoju energetyki, zablokowaniu nielegalnej migracji, poprawie sytuacji materialnej Amerykanów. Także kwestie bezpieczeństwa narodowego zostały podporządkowane sprawom wewnętrznym. Donald Trump zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia podpisze kilkanaście dekretów wykonawczych dotyczących m.in. obronności. – Mamy rząd, który wydaje mnóstwo pieniędzy na ochronę obcych granic, ale nie umie ochronić swoich granic i swoich obywateli – mówił. I poinformował: – Ogłoszę stan wyjątkowy na południowej granicy.

Trump dodał, że na granicy amerykańsko-meksykańskiej pojawią się żołnierze US Army, by „powstrzymać inwazję” nielegalnych imigrantów. Ponadto kartele będą traktowane przez rząd i władze stanowe jako zagraniczne organizacje terrorystyczne.

Nowy prezydent USA zapowiedział, że amerykańscy żołnierze „skupią się tylko na jednym: na pokonywaniu wrogów Ameryki”. A wszyscy mundurowi, którzy w czasie pandemii COVID-19 stracili pracę za przeciwstawianie się wymogom szczepiennym, zostaną przywróceni do służby i otrzymają wyrównanie płac.

– Zbudujemy najsilniejszą armię, jakiej świat nie widział – mówił Donald Trump. I dodał jednocześnie: – Miarą naszych sukcesów będą nie tylko zwycięskie bitwy, lecz również wojny, które zakończymy. I co najważniejsze te, w które się nie zaangażujemy – zaznaczył. W swoim wystąpieniu prezydent Stanów Zjednoczonych nie odniósł się jednak bezpośrednio do wojny w Ukrainie, nie podniósł też kwestii dotyczących NATO. Siebie określił jako „jednoczyciela niosącego pokój”. Jak podkreślił, jeszcze przed dzisiejszą inauguracją doszło do rozejmu w Strefie Gazy i zakładnicy porwani przez Hamas „zaczęli wracać do domów”.

Przedstawiając swoje zamierzenia, przywódca USA zapowiedział, że chce „odebrać Kanał Panamski” (położony w Panamie, łączący wody Oceanu Spokojnego z Atlantyckim). – (…) Chiny obsługują Kanał Panamski, a my nie oddaliśmy go Chinom. Oddaliśmy go Panamie. I odbierzemy go z powrotem – stwierdził. Nie zapowiedział, w jaki sposób Stany Zjednoczone chcą odzyskać kontrolę nad tym obszarem. Kolejna deklaracja dotyczyła przemianowania Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską.

Donald Trump poinformował też, że wyśle ​​amerykańskich astronautów, „aby założyli flagę z gwiazdami i pasami na planecie Mars”, na co z entuzjazmem zareagował obecny na uroczystości Elon Musk, założyciel firmy SpaceX. – USA będą wolnym, suwerennym krajem. Będziemy marzyć o rzeczach wielkich i nic nie stanie nam na drodze. Przyszłość należy do nas! – podsumował swoje wystąpienie 47. prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Chip Somodevilla/Pool/ABACAPRESS.COM

dodaj komentarz

komentarze


Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Husarz z polskim instruktorem
17 września 1939. Nigdy więcej
Rekompensaty na nowych zasadach
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Żandarmeria skontroluje także cywilów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Pożegnanie z Columbią
Cios w plecy
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Czołgiści w ogniu
Kurs dla najlepszych w SERE
Brytyjczycy na wschodniej straży
NATO – jesteśmy z Polską
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Hekatomba na Woli
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
„Road Runner” w Libanie
Z najlepszymi na planszy
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Orlik na Alfę
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wielkie zbrojenia za Odrą
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Krok ku niezależności
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Święto Wojsk Lądowych
Zwycięska batalia o stolicę
W poszukiwaniu majora Serafina
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Największy transport Abramsów w tym roku
H145M – ciekawa oferta dla Polski
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Defendery skompletowane
Dwie agresje, dwie okupacje
Debiut polskich Patriotów
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Black Hawki nad Warszawą
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Brytyjczycy żegnają Malbork
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO