moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami

Dzisiaj trzeba siły, żeby obronić wolność – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas noworocznego spotkania z wojskowym korpusem dyplomatycznym. Szef MON-u zaznaczył, że Polska w ramach prezydencji w UE będzie liderem bezpieczeństwa w regionie. Zadeklarował także dalsze wsparcie dla walczącej Ukrainy.

Wicepremier i minister obrony narodowej spotkał się z przedstawicielami wojskowego korpusu dyplomatycznego w Akademii Sztuki Wojennej. Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że takie noworoczne spotkania będą stałym elementem współpracy rządu z wojskowymi dyplomatami przebywającymi w Polsce. – Cieszę się z obecności wszystkich Państwa, których darzę szacunkiem i uznaniem za współpracę z naszymi służbami dyplomatycznymi, z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dziękuję za dobre relacje i wspólne przedsięwzięcia. Jest to dla nas bardzo ważne, żebyśmy tworzyli dobrą atmosferę współpracy – zwrócił się do zaproszonych gości.

 

Szef MON-u zaczął przemówienie od deklaracji dalszego wsparcia dla Ukrainy. – Tuż obok Polski od ponad tysiąca dni toczy się pełnoskalowa wojna. Będziemy wspierać Ukrainę, będziemy hubem dla walczącej Ukrainy, będziemy udzielać jej pomocy tak długo jak trzeba. Jest to walka również o bezpieczeństwo Europy i państwa polskiego. Dopóki lecą bomby na żłobki, przedszkola, na szpitale, dopóki giną dzieci i kobiety, dopóki mieszkańcy Ukrainy są doświadczani okrucieństwem wojny, pomoc humanitarna jest bezwzględnie konieczna. Dopóki tam się toczy walka o pokój, o bezpieczeństwo w naszej części świata, dopóty wsparcie militarne jest potrzebne – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz. Przypomniał też o ogromnym zaangażowaniu całego polskiego społeczeństwa w pomoc mieszkańcom Ukrainy. – Polacy otwarli swoje domy, swoje serca i pomagają uchodźcom. Wszyscy ci, którzy udzielili wsparcia, tak naprawdę zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla. I to nie jest tylko moja opinia. Kilka dni temu uczestniczyłem w konferencji z byłą ambasador USA w Polsce, panią Mosbacher, która powiedziała, że reakcja Polaków i ich pomoc udzielona wschodnim sąsiadom od samego początku wojny, była fenomenalna – dodał. Wicepremier podkreślił, że w przypadku Ukrainy nie może być mowy o pokoju za wszelką cenę.


Film: Anna Pawłowska, Marcin Kopeć/ ZbrojnaTV

Władysław Kosiniak-Kamysz poruszył też kwestię bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Przypomniał, że po przystąpieniu Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego Morze Bałtyckie de facto staje się morzem wewnętrznym Sojuszu, akwenem narażonym na ataki, na przykład, na infrastrukturę krytyczną czy szlaki komunikacyjne. – Z inicjatywy Polski została ustanowiona nowa misja NATO, aktywowana w tym tygodniu przez sekretarza generalnego Sojuszu, z udziałem premiera Tuska, który tę propozycję przedstawił kilka tygodni temu w Sztokholmie – powiedział minister obrony.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz odniósł się także do rozpoczętej niedawno półrocznej polskiej prezydencji w UE. Zaznaczył, że kluczową kwestią w tym okresie będzie bezpieczeństwo. – Polska jest państwem, które spośród całego Sojuszu Północnoatlantyckiego wydaje najwięcej na modernizację armii, na zbrojenia, na bezpieczeństwo. W tym roku to będzie prawie 5% PKB. To jest wielka inwestycja w bezpieczeństwo naszej ojczyzny i transformację polskiej armii. Te pieniądze będą przeznaczone na rozwój sił zbrojnych, rozwój infrastruktury koniecznej dla bezpieczeństwa i wzmacniania naszego Sojuszu. Uważam, że wzrost wydatków na obronność państw NATO, dla których wolność, demokracja i sprawiedliwość są podstawowymi wartościami, jest konieczna – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. – Polska będzie dawać dobry przykład, będziemy zachęcać do większych wydatków na zbrojenia, będziemy czynić świat spokojniejszym i bezpieczniejszym. To jest nasze wielkie zadanie, to jest wielka misja i z pełną skrupulatnością i stanowczością z tej misji się wywiążemy – podsumował.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ MON

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzi w pętli
Kalorie to nie wszystko
W krainie Świętego Mikołaja
Satelita MikroSAR nadaje
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Smak służby
Koreańskie stypendia i nowy sprzęt dla AWL-u
Najdłuższa noc
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Mundurowi z benefitami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Nie panikuj. Działaj. Bądź w gotowości
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Combat 56 u terytorialsów
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Wojskowa łączność w Kosmosie
Obywatele chcą być wGotowości
Holenderska misja na polskim niebie
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Gdy ucichnie artyleria
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Zawiszacy przywitali Borsuki
Niebo pod osłoną
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Wojsko ma swojego satelitę!
Pancerniacy jadą na misję
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Polski „Wiking” dla Danii
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Artylerzyści mają moc!
Nowe zasady dla kobiet w armii
Nowe zdolności sił zbrojnych
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Niemieckie wsparcie z powietrza
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Militarne Schengen
Komplet medali wojskowych na ringu
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Orka na kursie
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Plan na WAM
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Medyczna odsłona szkoleń wGotowości
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Czas na polskie Borsuki
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Dzień wart stu lat
Formoza – 50 lat morskich komandosów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO