moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
RARS i Wojsko Polskie – siły połączone w niesieniu pomocy

Dwa miesiące temu (23.09) ruszyła Operacja FENIKS. Każdego dnia żołnierze Sił Zbrojnych RP zaangażowani są w usuwanie skutków powodzi, odtwarzanie lokalnej infrastruktury i przywracanie funkcjonalności obiektów użytku publicznego. Ich zadania wspierane są przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, dzięki której możliwe jest skuteczne niesienie pomocy na obszarach objętych klęską żywiołową.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) dba o zapewnienie strategicznych rezerw produktów żywnościowych, medycznych i technicznych oraz zapasów paliw nie tylko w czasie pokoju, ale przede wszystkim na wypadek konfliktu zbrojnego, zagrożenia zdrowia publicznego, klęski żywiołowej lub innej sytuacji kryzysowej. Kiedy południe Polski dotknęła powódź oczywistym stało się to, że do pomocy niesionej przez żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb dołączy silny Partner ze strony rządu.

„Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych od pierwszych godzin wrześniowej powodzi aktywnie wspierała zarówno mieszkańców zalanych terenów, jak i cały aparat państwa polskiego. W ramach Operacji FENIKS uczestniczyliśmy w budowie szkoły tymczasowej w Żelaźnie. Z naszych zasobów zostały udostępnione trzy przeprawy mostowe. Wspólnie z WOT dostarczyliśmy również kontenery do miejscowości Bardo oraz kontenery sanitarne dla szkoły w Lewinie Brzeskim, tym samym umożliwiając jej działanie. W okresie trwania stanu klęski żywiołowej jedna ze Składnic RARS stała się hubem logistycznym, do którego i z którego transportowaliśmy niezbędny asortyment. Przejechaliśmy ponad 50 tys. km i wykonaliśmy ponad 200 transportów bezpośrednich. Nasze zasoby zaangażowane były 24h na dobę. Na rzecz osób poszkodowanych w powodzi przekazaliśmy asortyment o łącznej wartości około 65 milionów złotych.

Na tym nasza pomoc się nie kończy i w dalszym ciągu aktywnie wspieramy.”

- podsumowuje dotychczasową współpracę Pan Jan Rajchel – p.o. Prezesa RARS.

Ważnym aspektem wsparcia jest nie tylko natychmiastowe działanie, ale także zabezpieczenie materiałów, które będzie można wykorzystać w przyszłości. W ramach operacji FENIKS do Wojska trafił asortyment o wartości przekraczającej 35 milionów złotych.

Na tą kwotę składają się między innymi:

100 kontenerów biurowych,
200 zapór przeciwpożarowych,
500 łóżek polowych,
blisko 1700 wyrobów medycznych i leków,
10 cystern do wody o poj. 5000l,
100 masztów oświetleniowych,
a także sprzęt taki jak napełniacze do worków, nagrzewnice, agregaty, mobilne rębaki oraz kombinezony, płyny do dezynfekcji i butle tlenowe. Zdecydowana większość z przekazanych zasobów to narzędzia, sprzęt i wyposażenie, które będzie użyte przez żołnierzy w przypadku wystąpienia kolejnych sytuacji kryzysowych.

Współpraca RARS z Wojskiem Polskim to wzajemne wsparcie w ramach zarządzania kryzysowego i skuteczne niesienie pomocy dla potrzebujących jej mieszkańców i samorządów dotkniętych powodzią. Jest to także budowanie długofalowej odporności, dzięki której przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych staje się sprawnym i pozbawionym większych problemów działaniem.

To nie pierwszy raz, kiedy RARS działa ramie w ramię w Wojskiem. W ramach operacji ODPORNA WIOSNA/TRWAŁA ODPORNOŚĆ żołnierze WOT dystrybuowali środki ochrony osobistej i żywność przekazane przez Agencję z magazynów w Strzałkowie, Lublińcu i Komorowie. Kiedy za naszą wschodnią granicą wybuchła pełnoskalowa wojna, a żołnierze przystąpili do operacji NIEZAWODNA POMOC, ruszyło także logistyczne przedsięwzięcie dostarczenia i instalacji łóżek polowych w punktach recepcyjnych oraz segregacja darów w punktach zbiórek organizowanych przez wojewodów i samorządy, a następnie ich transport do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Te działania to wynik podpisanego w 2022 roku porozumienia pomiędzy WOT a RARS.

tekst: ppłk Robert Pękala

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Innowacje z PERUNA
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Marzenia częściowo spełnione
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Święto wojska pod hasłem SAFE
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Spadochronowy triumf
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Kajakiem na światowe podium
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Jak reagować w kryzysie?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zmiana warty na granicy
Pierwszy krok do Invictusa
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Jak obronić się przed dronami?
Odnaleziono „Roja”
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Odniesione w walce rany łączą
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wsparcie ma znaczenie
Triumf wojskowych lekkoatletów
Baobaby docierają do wojska
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
MON i MSZ o szczycie NATO
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Azjatycka szansa
Jelcze z Raciborza
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pieta Michniowska
„Albatros” dozbrojony
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Salto mortale komandosa
Pancerne starcie
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Paliwowy krwiobieg NATO
Rakietowcy na Hawajach
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Wyścig snajperów
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Trudne początki polskich bombowców
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Służby badają miejsce upadku pocisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO