moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kleszcze pod kontrolą

Wojskowy Instytut Medyczny od końca lipca prowadzi projekt profilaktyki i leczenia chorób odkleszczowych wśród żołnierzy pełniących służbę na wschodniej granicy. Po podsumowaniu pierwszych dwóch miesięcy „Operacji borelioza” WIM podkreśla konieczność kontroli ciała pod kątem obecności kleszczy, obserwowania objawów po ukąszeniu i jak najszybszego rozpoczęcia kuracji.

Żołnierze podczas patrolu na granicy.

Przygotowany przez Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy program profilaktyki i leczenia chorób odkleszczowych „Operacja borelioza” przeznaczony jest dla żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę na granicy wschodniej. Ponieważ Podlasie i całe północno-wschodnie tereny Polski zagrożone są częstszym występowaniem kleszczy i wyższą zachorowalnością na wywoływaną przez nie boreliozę, wprowadzono system rozwiązań, które mają chronić żołnierzy przed tymi zagrożeniami. Program ruszył pod koniec lipca tego roku.

Jak mówił podczas jego inauguracji gen. broni prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u, inicjatywa obejmuje profilaktykę, leczenie, a także monitorowanie epidemiologiczne i badania genetyczne kleszczy pod kątem ryzyka przeniesienia chorób zakaźnych na człowieka. Program badawczy realizowany jest wspólnie z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wstępna diagnostyka przez lekarzy WIM-PIB odbywa się za pośrednictwem formularza, który w specjalnej aplikacji mobilnej wypełniają żołnierze. Podają w nim swoje dane oraz szczegółowe informacje o objawach, jakie zauważyli po ukąszeniu przez kleszcza. Mogą zrobić zdjęcie miejsca ukąszenia i wysłać je do konsultacji. W odpowiedzi dostają zalecenia dotyczące dalszego postępowania i leczenia.

Teraz wstępnie podsumowano pierwsze dwa miesiące działania projektu. Jak informuje WIM, w jego ramach przesłano 132 ankiety. To niestety nikły odsetek spośród kilku tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy stacjonujących na granicy, których w tym okresie zapewne wielu zostało ukąszonych przez kleszcze. W związku z tym podkreślono konieczność rozpowszechniania informacji na temat „Operacji borelioza” i przypominania wojskowym, że ankieta jest anonimowa, a podane w niej dane wykorzystywane są wyłącznie przez WIM w celach medycznych.

Jak wynika z badań WIM-u, aż 90% żołnierzy wskazywało na trudności w zidentyfikowaniu momentu, w którym doszło do ukąszenia. „Utrudnienie to wynika z faktu, że kleszcze w trakcie wkłucia wywołują miejscową reakcję znieczulającą. Dlatego ważne są działania informujące o znaczeniu kontroli ciała po ekspozycji na kleszcze” – podkreślono w analizie.
W 90% przypadków kleszcza udało się usunąć, niestety co dziesiątego pajęczaka nie wyciągnięto w całości. – Może to stanowić zagrożenie zdrowotne dla osoby ukłutej i powinno być przedmiotem szczególnej uwagi ze strony służb medycznych – zauważa Mariusz Gierej, rzecznik WIM-u.

Zakażenie boreliozą często rozpoczyna się od charakterystycznego rumienia, który pojawia się u około 80% zakażonych. Wśród uczestników badania rumień nie pojawił się w 78% przypadków, 19% osób go zauważyło, a 3% nie miało pewności. – Warto miejsce wkłucia nadal obserwować, bo rumień może się pojawić do miesiąca po ukłuciu – apelują przedstawiciele WIM-u.

Badaczy zaniepokoił natomiast brak (aż w 92% przypadków) oczekiwania żołnierzy na udzielenie telekonsultacji po wysłaniu zgłoszenia. – Jest to zjawisko szkodliwe, wynikające głównie z braku zaufania pacjentów – informuje Gierej. Dlatego w dalszych etapach projektu ważne jest, aby pokazywać korzyści płynące z wykorzystania rozwiązań telemedycznych i zachęcać do korzystania z telekonsultacji. – Boreliozę można leczyć, kluczowa jest jednak wczesna diagnoza i jak najszybsze rozpoczęcie kuracji – zaznaczył wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas inauguracji projektu.

Jak podkreśla rzecznik WIM-u, jednym z osiągnięć „Operacji borelioza” jest natomiast to, że ankietowani zgłaszają ukłucie nawet wtedy, gdy rumień się nie pojawił. – Wydaje się, że kontynuacja projektu oraz odpowiednio zaplanowane i zrealizowane kolejne kroki mogą przyczynić się do poprawienia sytuacji zdrowotnej żołnierzy, dlatego WIM planuje realizację projektu w sposób ciągły, ze szczególnym uwzględnieniem występującej w tym obszarze sezonowości – dodaje Gierej.

Borelioza to choroba wywołana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Szacuje się, że ok. 10–30% kleszczy może być jej nosicielami. W Polsce rośnie liczba chorych na boreliozę. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w tym roku do 30 września odnotowano ponad 22 tys. przypadków boreliozy. W tym samym okresie poprzedniego roku było ich ok. 19,3 tys.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Ready for Every Scenario
Groźny incydent w Libanie
Wypadek w PKW UNIFIL
Generał z cienia
JW Agat: idziemy po młodych!
Huta Częstochowa bliżej wojska
Czekamy na F-35
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Syndrom Karbali
Husarze już w Polsce!
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Ryś w boksie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Bez zmian w emeryturach
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Czerwieńsze będą…
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Sprawdzian dla zawiszaków
NATO i USA o Iranie
Adaptacja i realizm
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Desant na Odrze
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Od cyberkursu po mundurówkę
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Polsko-estońska współpraca
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Biało-czerwona na Monte Cassino
Poznaj tajemnice Husarza
Skrzydlaci komandosi
Początek wielkiej historii
Armia testuje roboty do transportu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Wojsko zaprasza rodziny
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Ostatni most
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Logistycy pod lupą
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Symbol skupiający wiele znaczeń
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
WAT wzmacnia „opelotkę”
Jak wojsko chroni lotniska?
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Równanie z „Iksem”
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Wodny chrzest Borsuków
Bieg ku pamięci bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO