moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski producent chce zawalczyć o „Szpeja”

Kurtki, plecaki, kamizelki taktyczne, mundury, odzież ochronna – to produkty firmy Unifeq, która w tym roku po raz pierwszy pokazała się na targach zbrojeniowych w Kielcach. Spółka istnieje od 13 lat i realizuje zamówienia m.in. dla armii niemieckiej, szwajcarskiej i szwedzkiej. Teraz liczy, że swoją ofertą szerzej zainteresuje Wojsko Polskie.

Produkty firmy UNIFEQ, zdjęcie ilustracyjne.


– Produkujemy w zdecydowanej większości dla armii zagranicznych, krajów zachodnich. Polski rynek to tylko 2% naszego obrotu – mówiła Agata Kowalik, właścicielka Unifeq Europe. Na polskim rynku firma jest znana niemal wyłącznie wśród żołnierzy wojsk specjalnych, ale udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego we wrześniu był okazją do poszerzenia grona klientów.

– Jesteśmy zainteresowani operacją „Szpej" (zakłada dostarczenie żołnierzom brakującego wyposażenia osobistego – przyp. red.). Proponujemy rozwiązanie systemowe, dzięki któremu każda warstwa ubioru współgra ze sobą. W polskiej armii tego nie ma – mówiła Kowalik. Dodała, że w Kielcach przedstawiciele firmy chcieli także porozmawiać z użytkownikami ich odzieży z polskich wojsk specjalnych, wysłuchać opinii, co warto zmienić lub poprawić. Wojsko w tym roku zamówiło w Unifequ m.in. kurtki zimowe dla komandosów.

Unifeq działa na międzynarodowych rynkach od 2011 roku. Niedawno firma otworzyła nową fabrykę w Kętrzynie (większość jej zakładów znajduje się za granicą), co jednak wcale nie znaczy, że wkrótce ruszy tam masowa produkcja z myślą o polskim rynku. – Za każdym razem dobieramy fabrykę pod konkretny projekt. Na produkcję różnych towarów wpływ ma wiele czynników, takich jak czas wytwarzania i cena. Naszym priorytetem jest dostarczenie jak najlepszego produktu – tłumaczyła właścicielka Unifeq Europe.

Wiadomo, że w Kętrzynie powstawały m.in. pokrowce na hełmy dla Niemców, kamizelki taktyczne czy wojskowe torby dla Szwedów. Unifeq poza produkcją dla wojska współpracuje z producentami odzieży militarnej, ale nie zajmuje się sprzedażą detaliczną. Zamówienia, które przyjmuje, idą w setki tysięcy egzemplarzy.

– Dużym sukcesem był plecak dla niemieckich żołnierzy, którego jesteśmy współtwórcą. Sprzedaliśmy pół miliona tych plecaków. Do Szwajcarii w ciągu dwóch lat dostarczymy w sumie półtora miliona różnych produktów – mówiła Kowalik. Kolejny projekt, z którego Unifeq jest dumny, to umundurowanie dla pilotów szwedzkiej armii. Firma podpisała umowę nie tylko na produkowanie i dostarczenie gotowych mundurów, lecz także na zaprojektowanie nowych rozwiązań. – Ten projekt zajął nam kilka lat. Cieszymy się, kiedy możemy stworzyć coś od podstaw, a nie tylko bazować na specyfikacji technicznej – dodała właścicielka.

Kolejny autorski projekt firmy został stworzony z myślą o zdobyciu kontraktu w ramach programu Nordic Combat Uniform (NCU). Mowa o systemie PUMA, czyli Polowym Umundurowaniu Modułowo-Adaptacyjnym. Polski producent przez siedem lat pracował nad specjalistyczną odzieżą dla wojsk krajów nordyckich. Umundurowanie było testowane w ekstremalnych i skrajnie różnych warunkach – na kole podbiegunowym i w Australii. I choć polska propozycja nie wygrała, to opracowany system przyczynił się do stworzenia przez Unifeq gamy nowych produktów, w tym ubrań ochronnych dla wojsk specjalnych.

Niedawno do grona użytkowników produktów marki Unifeq dołączyli polscy medycy z fundacji „W międzyczasie”, którzy niosą pomoc ukraińskim żołnierzom walczącym na froncie. Na początku października producent przekazał im 56 kompletów mundurów polowych.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Unifeq

dodaj komentarz

komentarze

~Nick
1730739600
Firma polska, ale nie producent. Oni pośredniczą w zamówieniach, które realizują głownie w Chinach.
D0-41-E3-97

Debiut ogniowy Borsuków
Sprintem do bobsleja
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Outside the Box
Wojsko wskazało priorytety
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Kierunek Rumunia
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Oko na Bałtyk
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Czas na oświadczenia majątkowe
Polski sektor obronny za SAFE
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Śmigłowce przyszłości dla NATO
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Focus of Every Move
Together on the Front Line and Beyond
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Przemyślany każdy ruch
Przedsiębiorcy murem za SAFE
METS po nowemu
Koniec olimpijskich zmagań
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
„Jaskółka” na Bałtyku
Spluwaczki w nowej odsłonie
Cztery lata wojny w Ukrainie
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Wojsko nadal na Horyzoncie
Debiut skialpinizmu
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Desant w Putlos
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Oficer od drona
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Skromny początek wielkiej wojny
Piekło „Pługa”
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Morskie koło zamachowe
Cios w serce reżimu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Walka o pierwszą dziesiątkę
Borsuki, ognia!
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Przeprawy na Odrze
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gala MMA coraz bliżej
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO