moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mikrus o wielkiej mocy

Oprócz stroju chroniącego pirotechnika przed skutkami eksplozji rozbrajanego ładunku wybuchowego oraz robota, który bezpiecznie przemieści groźny pakunek, istotnym wyposażeniem patroli saperskich są pojemniki antywybuchowe. To w nich wywozi się bomby lub miny na poligon, aby tam je zniszczyć. Pojemnik Alexa firmy Jakusz jest jednym z najmniejszych na rynku.

Spółka Jakusz jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie producentem specjalistycznego sprzętu dla pirotechników i saperów. Produkowane przez przedsiębiorstwo z Kościerzyny pojemniki przeciwwybuchowe i przeciwodłamkowe znajdują się w wyposażeniu nie tylko Wojska Polskiego i krajowych służb mundurowych. Z produktów Jakusza korzystają również pirotechnicy z kilkudziesięciu państw, w tym patrole antyterrorystyczne i saperskie, jak również obsługi największych portów lotniczych, które zabezpieczają potencjalnie niebezpieczne przedmioty do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka zaprezentowała najnowszą odsłonę swojego najlżejszego i najmniejszego pojemnika pirotechnicznego o nazwie Alexa, który w 2023 roku otrzymał na MSPO nagrodę Defender.

Tym razem Alexa została pokazana jako część systemu Tumak, czyli pojazdu saperskiego, który poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych. Jak podkreślili przedstawiciele spółki, teren, w którym są podejmowane niebezpieczne wybuchowe znaleziska, nie zawsze umożliwia dojazd dużego pojazdu saperskiego, takiego jak na przykład Topola-P, z której korzysta Wojsko Polskie. Wówczas rozwiązaniem są pojemniki przewożone na różnego typu przyczepach, które można podtoczyć bliżej niebezpiecznego ładunku, co jest jednak czasochłonne i niebezpieczne.

Tumak rozwiązuje ten problem – pojazd wjedzie praktycznie wszędzie, mając pojemnik zamontowany na platformie bagażowej i, co ważne, chroniony dodatkowym opancerzeniem. Zainstalowana na pojeździe Alexa umożliwia przewóz ładunków wybuchowych o maksymalnej masie 50 kg i wymiarach 600 x 450 x 400 mm (długość x szerokość x wysokość). Co istotne, Alexa chroni nie tylko przed wybuchem ładunku o ekwiwalencie 1,5 kg TNT, lecz także przed trującymi gazami, które mogą być ukryte w bombie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jakusz Sp. z o.o.

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański szogun
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Co nowego w przepisach?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Dyrygent w mundurze
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Na tronie mistrza bez zmian
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
W cieniu dumy floty
Człowiek, który sprzedał ciszę
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Jak zbudować armię przyszłości
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Good Morning, Orka!
O bezpieczeństwie u prezydenta
„Zygalski” na wodzie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Krok po kroku przez kwalifikacje
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Czas podwodniaków
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
USA: chcemy Grenlandii
Góral z ORP „Gryf”
Partnerstwo Polski i Litwy
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Odpalili K9 Thunder
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Pucharowy medal na desce
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Więcej mocy dla Orki
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Warto iść swoją drogą
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Nowy europejski czołg
Piątka z czwartego wozu
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Czekamy na F-35
Koniec bezkarności floty cieni?
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Nowe Abramsy na horyzoncie
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Maj polskich żywych torped
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
PKW „Noteć” – koniec misji
Przeżyj to sam

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO