moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mark Rutte w Estonii

Sekretarz generalny NATO odwiedził Estonię. To pierwszy kraj wschodniej flanki Sojuszu, do którego wybrał się Mark Rutte, po tym jak trzy tygodnie temu objął stanowisko. Spotkał się z prezydentem i premierem Estonii oraz z żołnierzami krajów natowskich, którzy tworzą wielonarodową grupę bojową. Szef NATO mówił o bezpieczeństwie państw bałtyckich i wsparciu dla Ukrainy.


Sekretarz generalny NATO Mark Rutte odwiedza Pomnik Ofiar Komunizmu w Tallinie w Estonii.

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte od wtorku przebywa z wizytą w Estonii. Wczoraj rozmawiał z najważniejszymi politykami tego kraju, a dziś spotkał się z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej stacjonującymi w natowskiej bazie wojskowej Tapa na południu Estonii. To kontyngent sformułowany w ramach eFP (enhanced forward presence – wzmocnionej wysuniętej obecności). – To pierwsza grupa bojowa NATO, którą odwiedziłem, odkąd zostałem sekretarzem generalnym i już jestem pod wrażeniem waszego profesjonalizmu, zaangażowania i determinacji – zwrócił się do służących w Tapa żołnierzy. Stacjonują tam m.in. żołnierze z USA, Francji, Islandii oraz Wielkiej Brytanii. – Stoicie ramię w ramię ze swoimi estońskimi braćmi i siostrami w mundurach. Wszyscy ucieleśniacie ducha NATO. Wszyscy za jednego i jeden za wszystkich – podkreślał Mark Rutte. Jednocześnie zapewnił o tym, że Sojusz stanie w obronie Estonii. – Nigdy nie będziecie sami! – akcentował w swoim przemówieniu.

Sekretarz generalny NATO przypomniał, że obecność batalionowych grup bojowych na wschodniej flance NATO jest nie tylko demonstracją siły militarnej, lecz także „jasnym zobowiązaniem do zachowania pokoju i zapobiegania konfliktom”. Rutte zapewnił również o niezachwianym wsparciu, jakie NATO daje Ukrainie. – Będziemy je zwiększać, ponieważ bezpieczeństwo Ukrainy jest naszym bezpieczeństwem – zapowiedział szef Sojuszu.

Mark Rutte spotyka i prezydent Estonii Alarem Karisem

Wczoraj z kolei Mark Rutte rozmawiał w Tallinie z prezydentem Estonii Alarem Karisem oraz premierem Kristenem Michalem. Sekretarz generalny NATO chwalił kraj za inwestycje w obronę oraz wsparcie Ukrainy. – Wydając ponad 3% PKB na obronę, Estonia naprawdę daje przykład. I wiem, że zamierzacie zainwestować jeszcze więcej w nasze wspólne bezpieczeństwo w nadchodzących latach – powiedział. – Estonia należy do grona największych zwolenników Ukrainy. Od 2022 roku udzieliła jej pomocy wojskowej o wartości ponad 500 mln euro – przypomniał Rutte. Politycy zastanawiali się, w jaki sposób wesprzeć w długotrwałej perspektywie kraj zaatakowany przez Rosję oraz omawiali zobowiązania podjęte przez Sojusz podczas szczytu w Waszyngtonie w lipcu tego roku, dotyczące m.in. stworzenia nowego dowództwa, które będzie koordynowało pomoc i szkolenia dla ukraińskiej armii.

Ewa Korsak

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


Wojna pod lupą
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
SKON o budżecie MON-u
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Zasadzka w leśnych ostępach
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Szermierze i pięściarki na podium
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Zbrodnicza farsa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Sprawdzian charakteru
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
US Army zaprasza do świętowania
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Równanie z „Iksem”
Ramię w ramię z Amerykanami
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Okręt skrojony na Bałtyk
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Sojusznicza medycyna pola walki
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Mewa pisze historię
Promocja oficerska na WAT
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Anglicy znów uciekną z obozu
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Ważne decyzje w Brukseli
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Apetyt Smoka rośnie
Sportowe jubileusze
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Orka dobiła do brzegu
Priorytety na szczyt NATO
Śmierć w sercu Azji
Polski wkład w operację „Overlord”
Wsparcie ma znaczenie
Poznański gen wolności
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Na straży odporności Polski
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Zatrzymać drona
Bez zmian w emeryturach
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Królowa wspinaczki kończy karierę
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Niebo bez dominacji
Od dronów po lufy armatnie
Mundur, medale i duma
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Twardy ma moc
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Powrót Iksa
Podróż w ciemność
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Airbus A330 MRTT
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO