moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bielizna do zadań specjalnych

Jest lekka, oddychająca i szybkoschnąca, ale przede wszystkim niepalna. Bielizna taktyczna UYN włoskiego producenta Trerè Innovation powstała z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i materiałów. Jej walory, szczególnie przydatne dla służb mundurowych narażonych na kontakt z ogniem czy płonącymi odłamkami, zostały zaprezentowane podczas MSPO ‘24.

UYN, to skrót od Unleash Your Nature (ang. uwolnij swą naturę). Nazwa ta odnosi się do włoskiej marki bielizny termoaktywnej przeznaczonej dla sportowców, a od niedawna także dla przedstawicieli służb mundurowych. UYN (wymowa „łyn”) to propozycja firmy Trerè Innovation, producenta z ponad 70-letnią historią, który tworzy bieliznę dla takich topowych marek jak: Prada, Armani, Jack Wolfskin czy Rossignol.

Polski dystrybutor Ski System zaprezentował na tegorocznym MSPO w Kielcach nowość marki UYN z linii taktycznej. Koszulka z długim i krótkim rękawem oraz długie getry powstały z myślą o warunkach służby żołnierzy, strażaków oraz pracy górników naftowych, czyli przedstawicieli służb i zawodów, którzy są szczególnie narażeni na kontakt z ogniem czy płonącymi odłamkami. Bielizna UYN jest nie tylko niepalna (posiada unijny certyfikat EN ISO 11612), lecz także lekka, oddychająca i szybkoschnąca. Udało się to uzyskać dzięki zastosowaniu włókien z fosforem, azotem i siarką. Fosfor tworzy ochronę przed płomieniami, azot zmniejsza ilość tlenu i ogranicza proces spalania, natomiast siarka pomaga w karbonizacji przy blokowaniu płomienia. Co znamienne, bielizna UYN Missyon Fireproof bazuje na włóknach pochodzenia naturalnego. Do produkcji wykorzystuje się Kapok (najlżejsze naturalne włókno na świecie, składające się w 80% z powietrza), Ecolypt (pulpa drzewa eukaliptusowego, oddychająca i odprowadzająca wilgoć) oraz Natex. Ten ostatni materiał wytwarza się z nasion oleju rycynowego, schnie on 50% szybciej i waży 25% mniej od konwencjonalnych włókien syntetycznych.

Polski dystrybutor UYN zgłosił ogniodporną bieliznę do nagrody MSPO Defender i choć nie zdobył wyróżnienia, to jego oferta zdecydowanie przyciągała uwagę zwiedzających kieleckie targi. – Zainteresowanie jest duże, rozmowy trwają. Jesteśmy dobrej myśli – mówił Robert Psiuk, UYN Brand Manager, zapytany o ewentualne kontrakty i wykorzystanie nowej bielizny przez polskie służby. Podkreślił, że włoska bielizna taktyczna stanowi konkurencję nie tylko pod względem ogniodpornych właściwości potwierdzonych unijnym certyfikatem, lecz także ceny. Jak zapewnia Robert Psiuk promowana przez nich odzież „kosztuje mniej więcej tyle, co zwykła bielizna termiczna”. Zaletą UYN jest także wykorzystanie biotechnologii, która gwarantuje oddychalność i pozwala uniknąć przykrego zapachu.

Drugą nowością UYN wystawioną na MSPO i zgłoszoną do Defenderów były skarpety taktyczne 2in1. Producent zastosował w nich podwójną warstwę materiału, zmniejszającą ryzyko powstawania pęcherzy na stopie. W skarpetach UYN 2in1, dostępnych w trzech długościach i taktycznych kolorach (czarne, zielone, coyote), zewnętrzna warstwa przylega do buta, wewnętrzna zaś do stopy. Warstwy trą o siebie, a nie o skórę, co zapewnia komfort użytkowania nawet przy długotrwałym marszu. W skarpetach również zastosowano naturalną przędzę Natex (rozprasza pot i eliminuje nieprzyjemny zapach) i technologię Zerocuff, która utrzymuje skarpetę bez uciskającej gumki na mankiecie. – Prosta technologia, harcerski pomysł noszenia dwóch par skarpet, sprawdziła się i nikt, kto będzie ich używał, nie będzie miał pęcherzy – podsumował Psiuk.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: UYN Polska

dodaj komentarz

komentarze


W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Ostatnia minuta Kutschery
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Weterani razem przełamują bariery
Kolejne nominacje w wojsku
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ulgi dla mundurowych coraz bliżej
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
To nie mogło się udać, ale…
Z Ustki do kosmosu
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Polak szefem jednego z dowództw NATO
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Kierunek Rumunia
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
Outside the Box
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Buzdygan Internautów – głosowanie
Maj polskich żywych torped
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
POLSARIS, czyli oczy wojska
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Taniec na „Orle”
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Invictus, czyli niezwyciężony
Together on the Front Line and Beyond
Bojowy duch i serce na dłoni
Bądź gotowy dzięki nowej aplikacji
Premier wojenny
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Co nowego w przepisach?
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Gorąco wśród lodu
Przez uchylone okno
Wojsko buduje drony
„Wicher” rośnie w oczach
Armia ma liczyć pół miliona!
Oko na Bałtyk
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Klucz do przyszłości
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Husarz z kolejnym kamieniem milowym
Ułamki sekundy dzieliły żołnierza od medalu
Łyżwiarz przebił się z czwartej pozycji na pierwszą
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Medal Honoru dla Ollisa
HIMARS-y w Rumunii
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Engineer Kościuszko Saves America
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO