moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żeglarz i kajakarze z „armii mistrzów” na podium

Z sukcesami wrócili z Włoch i Chin żołnierze Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy startowali w mistrzostwach Europy w żeglarstwie i w zawodach o Superpuchar Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Szer. Paweł Tarnowski wywalczył złoto w windsurfingowej klasie iQFoil, a kajakarze zdobyli trzy medale: dwa szer. Klaudia Zwolińska i jeden szer. Wiktor Głazunow.

Paweł Tarnowski na olimpiadzie w Paryżu, sierpień 2024. Zdjęcie ilustracyjne.

O finale mistrzowskiej imprezy w olimpijskim sezonie szer. Paweł Tarnowski marzył od wielu miesięcy. Na paryskich igrzyskach niestety nie udało mu się spełnić marzeń. Był bardzo blisko bezpośredniego awansu do wyścigu decydującego o podziale medali – miał bowiem spore szanse wygrać fazę zasadniczą olimpijskich regat. Jednak wszystko przekreślił ostatni nieudany start. Tymczasem w Cagliari na południu Sardynii, gdzie odbywały się mistrzostwa Europy, żeglarz z „armii mistrzów” wygrał kwalifikacje i bez konieczności rywalizacji w ćwierćfinale oraz półfinale czekał na rywali, którzy awansują do finału. W decydującej o medalach rozgrywce Polak finiszował na pierwszej pozycji. Tym razem nie zaprzepaścił okazji do zapewnienia sobie miejsca na najwyższym stopniu podium i w nagrodę odegrano mu Mazurek Dąbrowskiego.

Szer. Paweł Tarnowski pewnie triumfował w kwalifikacjach, w których organizatorom udało się przeprowadzić 11 wyścigów: sześć slalomowych i pięć tzw. course race. Polak wygrał trzy z nich: pierwszy, drugi i jedenasty, był drugi w ósmym i dziewiątym, trzeci w szóstym i dziesiątym, piąty w trzecim oraz dziewiąty w siódmym. Dwa najgorsze wyniki nie wliczały się do punktacji – w wyścigach tych zajął 11. i 15. miejsce. W finale jego rywalami było dwóch Brytyjczyków: Andy Brown (zajął drugie miejsce w półfinale) i Matthew Barton (wygrał półfinał). Reprezentanci Wielkiej Brytanii w walce o finał wyeliminowali z dalszej rywalizacji Holendra Joosta Vinka i Włocha Lucę Di Tomassiego. Sporą niespodzianką było zaś dopiero 10. miejsce brązowego medalisty z paryskich igrzysk oraz wicemistrza świata z 2022 roku i tegorocznego brązowego medalisty mistrzostw świata Luuca van Opzeelanda z Holandii.

W finale Polak nie oddał prowadzenia od startu do mety. – Wyścig był szybki, dynamiczny i mimo tego, że prowadziłem od początku do końca, to przeciwnicy siedzieli mi dosłownie na ogonie, więc było sporo stresu – relacjonował żeglarz z „armii mistrzów” w mediach społecznościowych. Podkreślił również, że bardzo się cieszy, że zdobył ten medal jako żołnierz Wojska Polskiego. Tytuł wicemistrza Starego Kontynentu wywalczył Andy Brown, a trzecie miejsce zajął Matthew Barton.

 

Natomiast trzy medale z chińskiego Hangzhou przywieźli kajakarze z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. W Chinach najlepsi zawodnicy z dyscyplin kajakowych rywalizowali w zawodach SuperCup, które odbyły się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Na torze kajakarstwa górskiego bardzo dobrze spisała się wicemistrzyni olimpijska w konkurencji K-1 szer. Klaudia Zwolińska. Kajakarka CWZS-u wywalczyła dwa medale: srebrny w finale K-1 (przegrała tylko z Francuzką Camille Prigent) i brązowy na krótkiej trasie dla slalomowych jedynek. Na krótszej, ale za to trudniejszej technicznie trasie Polka przegrała z Prigent i Holenderką Martiną Wegman.

Z kolei w rywalizacji w kajakowym sprincie brązowy medal w finale kanadyjkowych dwójek na dystansie 500 m wywalczył szer. Wiktor Głazunow. Partnerem Polaka na torze regatowym w Hangzhou był Serghei Tarnovschi z Mołdawii. Ponadto reprezentant CWZS-u uplasował się na drugiej pozycji w finale B w konkurencji C-1 500 m. Startował również w wyścigu par mieszanych, ale wraz z Węgierką Ballą Virág nie udało mu się zakwalifikować do finału A.

SZUS

autor zdjęć: DĄBROWA SYLWIA/Polska Press/East News

dodaj komentarz

komentarze


Góral z ORP „Gryf”
Jak zbudować armię przyszłości
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
USA: chcemy Grenlandii
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Nowe Abramsy na horyzoncie
Polskie MiG-i dla Ukrainy
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Odpalili K9 Thunder
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Czekamy na F-35
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Człowiek, który sprzedał ciszę
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Good Morning, Orka!
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Maj polskich żywych torped
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Partnerstwo Polski i Litwy
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
O bezpieczeństwie u prezydenta
Więcej mocy dla Orki
Warto iść swoją drogą
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Krok po kroku przez kwalifikacje
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Co nowego w przepisach?
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
W cieniu dumy floty
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
„Zygalski” na wodzie
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
PKW „Noteć” – koniec misji
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Piątka z czwartego wozu
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Pucharowy medal na desce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koniec bezkarności floty cieni?
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Amerykański szogun
Przeżyj to sam
Na tronie mistrza bez zmian
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Czas podwodniaków
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Nowy europejski czołg

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO