moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Gaudeamus igitur” w ASzWoj-u

Akademia Sztuki Wojennej przekształci się w Uniwersytet Obrony Narodowej – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, szef MON-u, podczas inauguracji roku akademickiego na tej warszawskiej uczelni. W tym roku akademickim mają zostać spełnione wszystkie potrzebne do tego wymogi prawne. Naukę w ASzWoj-u rozpoczęło 2400 słuchaczy.

– To jeden z najważniejszych ośrodków nauki, edukacji i strategii dla bezpieczeństwa państwa polskiego – mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w Warszawie podczas uroczystego apelu inaugurującego rok akademicki 2024/2025 w Akademii Sztuki Wojennej. Podziękował też studentom, którzy wybrali naukę w akademii. – Inwestujecie w swoją przyszłość, a my inwestujemy w waszą przyszłość i jednocześnie przyszłość Polski – podkreślił. Minister zaznaczył, że zainteresowanie studiami w szkołach wojskowych, zarówno na kierunkach wojskowych, jak i cywilnych, jest ogromne. – W tym roku było średnio sześciu kandydatów na jedno miejsce, co pokazuje, jak ważne są te uczelnie i jakie mają znaczenie w formowaniu polskiej armii – mówił Kosiniak-Kamysz.

 

Szef MON-u dodał, że szkoły te, w tym ASzWoj, są istotne także dla cywili, m.in. dlatego że przygotowują samorządowców do działań kryzysowych. – Ostatnia powódź pokazała, że potrzebujemy jeszcze większej edukacji na temat działań kryzysowych – stwierdził.


Film: Anna Dąbrowska, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV; Źródło: MON

Minister mówił również o planach przekształcenia akademii w Uniwersytet Obrony Narodowej. – Do tego przejścia uczelni na kolejny poziom działań akademickich potrzebna jest zmiana ustawowa, do której się przygotowujemy – zapowiedział wicepremier. Dodał, że w tym roku akademickim mają zostać spełnione wszystkie przewidywane prawem wymogi, aby akademia mogła stać się uniwersytetem. Na koniec szef MON-u życzył słuchaczom i pracownikom, aby był to dobry i mądry rok dla nich i uczelni.

O zmianach w ASzWoj-u mówił także gen. w st. spocz. dr Mieczysław Gocuł, rektor akademii. – Opracowaliśmy nową strategię na lata 2024–2035, która ma nas przygotować do sprostania wyzwaniom przyszłości – stwierdził generał. Jak wyjaśnił, integruje ona innowacyjne metody kształcenia z nauką, nowymi technologiami oraz wiedzą płynącą z doświadczeń współczesnych konfliktów.

– Musimy przygotować nowe pokolenia liderów zdolnych nie tylko do obrony naszego kraju, lecz także do wyznaczania kierunków jego rozwoju, dlatego kładziemy nacisk na interdyscyplinarność kształcenia, nowoczesne umiejętności, takie jak zarządzanie kryzysowe, analiza zagrożeń cybernetycznych oraz współpraca między instytucjami państwowymi i międzynarodowymi – wyliczał gen. Gocuł.

Rektor podkreślił też, że Akademia Sztuki Wojennej od dekad stanowi fundament polskiego szkolnictwa wojskowego, kształcąc pokolenia oficerów, dowódców i specjalistów, którzy oddają swoje życie służbie Rzeczypospolitej. – Nasza dewiza „Szanujemy tradycje – budujemy przyszłość” zobowiązuje nas do odważnego patrzenia w przyszłość – zaznaczył generał.

Po apelu podczas uroczystej zbiórki rektor uczelni przyjął ślubowanie studentów pierwszego roku i doktorantów oraz wręczył dyplomy doktorom habilitowanym.

Rok akademicki 2024/2025 w Akademii Sztuki Wojennej rozpoczęło 2400 studentów, w tym 1100 pierwszego roku, 45 doktorantów i 250 słuchaczy cywilnych studiów podyplomowych. Będą się kształcić na 12 kierunkach studiów. Dodatkowo, w ramach Systemu Doskonalenia Zawodowego, naukę rozpocznie również blisko 3400 żołnierzy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wsparcie ma znaczenie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski Gnom
Przełomowe porozumienie
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Tour przez garnizony
Cyfrowa niedyskrecja
Marzenia częściowo spełnione
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Vespa Battle Challenge
Nowa koalicja dronowa
Wielki sukces podchorążych z AMW
W drodze po oficerskie gwiazdki
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Paliwowy krwiobieg NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Żywią i bronią
Ostatnia niedziela…
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wojna hybrydowa trwa
Ostatni lot „Pałera”
Piksele prawdy w morzu fałszu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Polski projekt, światowe znaczenie
Morska bryza w dwóch odsłonach
Gen wojownika
Szerszeń z Sochaczewa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Zbrodnicza farsa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mundur i bokserskie rękawice
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Sportowa rewolucja na AWL-u
NATO zwiększy produkcję broni
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
USA znów uderzyły w Iran
Saperzy w akcji pod wodą
Dronowy kierunek przyszłości
Połączeni na Bałtyku
Integracja F-35 rozpoczęta
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Śmierć w sercu Azji
Borsuki i roje dronów
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Pieta Michniowska
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Dawka wiedzy na trudne czasy
Prezydent RP o szczycie NATO
PIRX-1 na orbicie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO