moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko na straży granicy z Białorusią

Sytuacja jest poważna i napór migracyjny zwiększa się – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który odwiedził dzisiaj żołnierzy służących na granicy z Białorusią. Trwają już przygotowania do wystawienia drugiej zmiany operacji. – Szykujemy się do zimy i działań, które są potrzebne, żeby żołnierze byli bezpieczni – dodał szef MON-u.



– Operacja „Bezpieczne Podlasie” odbywa się bez zakłóceń i działania sił zbrojnych w związku z powodzią nie powodują uszczerbku dla tej operacji – zapewnił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef resortu obrony narodowej spotkał się dzisiaj w Ośrodku Ćwiczeń Zielona z żołnierzami pełniącymi służbę na granicy z Białorusią. Rozpoczęta w sierpniu operacja „Bezpieczne Podlasie” ma na celu wsparcie służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w uszczelnieniu granicy państwa i przeciwdziałaniu procederowi nielegalnego jej przekraczania przez grupy migrantów sterowane przez władze Białorusi.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz podziękował żołnierzom za służbę na granicy i podkreślał znaczenie tej służby dla bezpieczeństwa Polaków. – To była bardzo dobra decyzja naszych dowódców, dotycząca charakteru operacji – mówił Kosiniak-Kamysz. – Jeden zintegrowany związek taktyczny, 18 Dywizja Zmechanizowana, biorąca odpowiedzialność za całą granicę. Doświadczenia z kilkudziesięciu dni prowadzenia operacji pokazują, że ten wariant jest najbardziej efektywny – dodał minister obrony. Szef MON-u podkreślił też dobrą współpracę ze służbami MSWiA. – Musi być współdziałanie i będzie jeszcze większa integracja służb – zaznaczył. – Kończymy z Polską „silosową”, która każde ministerstwo zamykała w jego granicach. Tutaj jest wymiana nie tylko informacji i doświadczeń, ale przenikanie się nawzajem, bo tylko wtedy możemy ochronić naszą granicę – przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Film: Maciej Chilczuk, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

– Sytuacja jest poważna i napór migracyjny zwiększa się – zaznaczył wicepremier. – Ten rok jest dużo trudniejszy, zarówno pod względem liczby przypadków nielegalnych prób przekroczenia granicy, jak i agresywności grup, które chcą tego dokonać. Będziemy temu stanowczo przeciwdziałać – dodał. W tym roku służby odnotowały już tyle samo prób sforsowania granicy, ile w całym 2023 roku. Jak podkreślali dzisiaj przedstawiciele zarówno MON-u, jak i MSWiA, sytuację w pewnym stopniu udało się opanować dzięki wprowadzeniu tzw. strefy buforowej w bezpośrednim sąsiedztwie granicy. – W ciągu trzech miesięcy przed jej ustanowieniem odnotowano 17 tys. prób przekroczenia granicy. Po jej ustanowieniu liczba ta spadła do poziomu 6 tys. przypadków – poinformował Tomasz Szymański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dwa tygodnie temu MSWiA podjęło decyzję o przedłużeniu terminu jej obowiązywania, przynajmniej do grudnia.



Do realizacji operacji „Bezpieczne Podlasie” wydzielonych zostało ok. 17 tys. żołnierzy, z których codziennie ok. 5 tys. bierze czynny udział w działaniach na granicy. Dowódcą pierwszej półrocznej zmiany operacji jest gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. Poza żołnierzami tego związku taktycznego, w działania zaangażowane są także siły podległe Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektoratowi Wsparcia oraz Żandarmerii Wojskowej. Już dzisiaj wojsko szykuje się do wystawienia drugiej zmiany operacji. – Przygotowujemy się do zimy i działań, które są potrzebne, żeby żołnierze byli bezpieczni. Gdy żołnierz, funkcjonariusz będzie bezpieczny, będzie w stanie ochronić polską granicę i nasze bezpieczeństwo – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Debiut ogniowy Borsuków
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Przemyślany każdy ruch
Nowe amerykańskie pociski uderzyły w Iran
Polsko-słowacka współpraca zbrojeniowa
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Kosmiczny nadzór
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Sprintem do bobsleja
Bezpieczeństwo to priorytet
„wGotowości” rusza pełną parą!
Powstaje nowa fabryka Jelcza
Piekło „Pługa”
Medycyna i wojsko łączą siły
Oko na Bałtyk
Walka o pierwszą dziesiątkę
METS po nowemu
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Zagrzmiały K9 Thunder
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Gala MMA coraz bliżej
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Morskie koło zamachowe
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Zacięta walka o medale pod siatką
Together on the Front Line and Beyond
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kosiniak-Kamysz: Pieniądze z SAFE są bardzo potrzebne
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
ORP „Wodnik” zimową porą
Borsuki, ognia!
Nowa linia kolejowa w Małopolsce
Przeprawy na Odrze
Koniec olimpijskich zmagań
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Jest projekt pomnika gen. broni Jordana-Rozwadowskiego
Północnica, czyli nocne szkolenie terytorialsów
Outside the Box
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nie pozwala spocząć na laurach
Wojsko na pomoc Polakom na Bliskim Wschodzie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wyższa rekompensata dla rannych weteranów
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Wojsko nadal na Horyzoncie
„Jaskółka” na Bałtyku
Cios w serce reżimu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Cichy zwiadowca dla polskiej armii
Kierunek Rumunia
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Chwała bohaterskim obrońcom Birczy
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Kaszubia dla lokalnej społeczności
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Buzdygany – nagradzamy najlepszych
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO