moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Aplikacja Feniks pomoże w walce ze skutkami powodzi

Na terenach popowodziowych trwa operacja „Feniks”, w której ramach wojsko pomaga przy odbudowie zniszczonej infrastruktury. Teraz samorządowcy i żołnierze zyskali kolejne narzędzie, które ma ułatwić im działanie. Wojska obrony cyberprzestrzeni przygotowały aplikację Feniks. Samorządowcy sukcesywnie otrzymują dane do logowania.

– Nasi specjaliści opracowali aplikację internetową Feniks, która automatyzuje i usprawnia przekazywanie wniosków organów administracji publicznej o użycie sił i środków Wojska Polskiego w celu złagodzenia skutków powodzi – poinformowało Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Aplikacja ma być platformą, która połączy samorządowców i wojsko na terenach popowodziowych, usprawni przepływ informacji i przyspieszy uruchomienie wsparcia tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.

– Aplikacja działa w przeglądarce internetowej, nie trzeba więc niczego ściągać na telefon ani instalować. Można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu, które ma dostęp do internetu – wyjaśnia ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy DKWOC. Jak podkreśla, kluczową cechą Feniksa jest uwierzytelnienie użytkowników. – Dane do logowania otrzymuje administracja samorządowa na terenach dotkniętych powodzią. Dzięki temu mamy gwarancję, że do systemu trafiają wiarygodne i sprawdzone informacje. Bo to właśnie władze samorządowe najlepiej wiedzą, co się dzieje i jakie są potrzeby – mówi ppłk Lipczyński.

Aplikacja jest intuicyjna w użyciu, dzięki czemu urzędnicy bez trudu poradzą sobie z przekazywaniem zgłoszeń. Dane do logowania trafiają już na najniższy szczebel władzy samorządowej, czyli do gmin. To właśnie tam, dzięki pracy lokalnych zespołów i sztabów kryzysowych, zbierane są najbardziej aktualne dane o sytuacji, zniszczeniach i potrzebach mieszkańców. Dzięki aplikacji Feniks każde zgłoszenie błyskawicznie trafia do centrum dowodzenia operacją „Feniks”. – Dowództwo ma dostęp do listy zgłoszeń, może je priorytetyzować, na przykład jako pierwsze do realizacji wskazywać zgłoszenie o zagrożeniu dla zdrowia i mienia ludzi, a zadanie uprzątnięcia terenu przesuwać na dalszą pozycję w kolejce – wyjaśnia ppłk Lipczyński. Z nowej aplikacji korzystają już żołnierze wojsk obrony terytorialnej, którzy pracują przy usuwaniu skutków powodzi.

Aplikacja Feniks to element prowadzonej na terenach popowodziowych operacji o tej samej nazwie, której celem jest odbudowa zniszczonej infrastruktury, zapobieganie skutkom przyszłych powodzi oraz wsparcie ludności cywilnej. Jak podkreślają przedstawiciele DKWOC, jej pierwsza funkcjonalna wersja powstała po niespełna 24 godzinach nieprzerwanej pracy i została przekazana do użytkowania do WOT-u. – To było wyzwanie, ale mamy świetny interdyscyplinarny zespół ekspertów z dużym doświadczeniem, zdobywanym nie tylko w codziennej pracy, ale też na wielu hackathonach i ćwiczeniach – mówi ppłk Lipczyński. Aplikacja jest nadal rozwijana. W weekend zostały wdrożone kolejne zmiany. Teraz każda instytucja, w której jest potrzeba używania Feniksa, może samodzielnie się zarejestrować i – po akceptacji przez właściwy urząd wojewódzki – otrzyma dostęp.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: 18DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
Koło zamachowe gospodarki
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Kraków zaprosił weteranów
Sojusz Madrytu i Warszawy
„Strzała weterana” spaja środowisko
Podróż w ciemność
Strzelać jak Polacy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Przerzut Abramsów do Lublina
Cyberparasol nad wyborami
At the Controls of F-35A Husarz
Szermierze i pięściarki na podium
Wsparcie ma znaczenie
Orka tuż, tuż
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Mundur, medale i duma
Apetyt Smoka rośnie
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Powietrzne cysterny dla Polski
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Święto DGRSZ
Akcja na jeziorze
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Musztra i marsz ubezpieczony
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Sonda dla Jastrzębia
Równanie z „Iksem”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Twardy ma moc
Wojna pod lupą
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Poznański gen wolności
Ratunek na polu walki
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zbrodnicza farsa
Ramię w ramię z Amerykanami
Zełenski traci Order Orła Białego?
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Ważne decyzje w Brukseli
Ratunek z powietrza
Elektronika dla obrony powietrznej
AMW oferuje mieszkania
Śmierć w sercu Azji
Niebo bez dominacji
Marsz gąsienicowych kolumn
Sportowe jubileusze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Priorytety na szczyt NATO
Zasadzka w leśnych ostępach
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Bez zmian w emeryturach
Atak w Porcie Elbląg
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO