moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętokrzyscy terytorialsi walczą z powodzią

Od piątku, 13 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, ponad 2600 żołnierzy. Do wsparcia działań prowadzonych na terenach południowo-zachodniej Polski zaangażowano również siły i środki 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W związku z pogarszającą się sytuacją w południowo-zachodniej części Polski w Wojskach Obrony Terytorialnej zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe: WZZ Dolny Śląsk, WZZ Małopolska, WZZ Wielkopolska i WZZ Śląsk.

Ze wsparciem dla powodzian oraz służb administracji publicznej na terenie Dolnego Śląska skierowano żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Terytorialnej. Wieczorem 16 września Terytorialsi zostali zaalarmowani i wstawili się do siedziby brygady w Kielcach. Następnego dnia o godz. 5:00 ponad 160 żołnierzy ze 101 batalionu lekkiej piechoty z Kielc, 102 blp z Sandomierza i 103 blp z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszyli do Wrocławia. Do działań przeciwpowodziowych na terenie Dolnego Śląska żołnierze będą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt do pracy w wodzie oraz wojskowe pojazdy ciężarowe.

Świętokrzyscy terytorialsi po przyjeździe do Wrocławia otrzymali do realizacji zadanie wsparcia lokalnej społeczności w okolicach Oławy. Żołnierze zostali zakwaterowani w miejscowościach Siedlce oraz Siechnice. Całą dobę w systemie zmianowym pomagali umacniać wały przeciwpowodziowe w miejscowościach Siechnice na rzece Oława oraz Stary Górnik i Siedlce na rzece Odra. Również żołnierze przez całą noc patrolowali i monitorowali poziom rzek oraz rozszczelnienie wałów. W każdym z tych miejsc widać było wdzięczność mieszkańców. Nasi żołnierze wszędzie otrzymywali podziękowania, kawę, kanapki i gorący posiłek.

Terytorialsi z całej Polski łączą siły, aby pomagać tam, gdzie jest to teraz najbardziej potrzebne. W tych działaniach nie mogło zabraknąć żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT, to nasz obowiązek. Terytorialsi często prosto po intensywnych szkoleniach poligonowych, ruszają do działania. W tych trudnych chwilach najważniejsza jest solidarność i wsparcie – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny – Wojska Obrony Terytorialnej są odpowiedzialne za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej, a Dowódca WOT pełni obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. Szef CZK MON odpowiada za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


BWP-1 – historia na dekady
 
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
Święto sportów walki w Warendorfie
Wyższe stawki dla niezawodowych
MSWiA: Zachodnia granica jest bezpieczna
Nowe Abramsy już w Wesołej
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Pucharowe zmagania Polaków
Czarne Pantery, ognia!
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Żołnierz ranny na granicy
Witamy na Ziemi
Terytorialsi zawitają do Płocka
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Moc Czarnych Panter
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Ewakuacja Polaków z Izraela
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Broń przeciwko wrogim satelitom
Nabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwa
Jak Orlęta stają się Orłami?
Więcej niż ćwiczenia
Pieta Michniowska
Pierwszy polski lot Apache’a
Tak walczyły pancerne kolosy
Cel: zbudować odporność państwa
Czarna Pantera celuje
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
PT-91, czyli trzy dekady twardej służby
Kolarskie święto w stolicy
Umacnianie ściany wschodniej
Podejrzane manewry na Bałtyku
Ostatnia niedziela…
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Rekompensaty na ostatniej prostej
Kajakami po medale
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
More Than an Exercise
Warsztaty dają siłę
Radomski Air Show coraz bliżej
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Planowano zamach na Zełenskiego
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Przygotowania do Święta Wojska Polskiego
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
Tłumy na zawodach w Krakowie
Rywalizacja snajperów
Dzieci wojny
Demony wojny nie patrzą na płeć
Wołyń – pamiętamy
K9 – nieoceniony sojusznik
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO