moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny dzień walki z powodzią

Wojsko umacnia wały przeciwpowodziowe, postawiło szpital polowy, przygotowuje budowę mostu tymczasowego. Do pracy ruszyli też wojskowi chemicy. Mija kolejny dzień walki z żywiołem. Fala kulminacyjna we Wrocławiu może nadejść tej nocy, tymczasem tam, gdzie woda zaczęła opadać, mieszkańcy próbują porządkować teren.

W środę po weekendowych ulewach pogoda znacznie się poprawiła, jednak stan wód w rzekach na południu Polski nadal jest bardzo wysoki. Największy niepokój budzi sytuacja w Oławie i Brzegu. Na rzece Bóbr w Nowogrodzie Bobrzańskim w godzinach popołudniowych stan wody gwałtownie rósł. Podczas popołudniowego posiedzenia sztabu kryzysowego eksperci sytuację we Wrocławiu i Opolu określali jednak jako „stabilną”. Do stolicy Dolnego Śląska fala kulminacyjna ma dotrzeć o północy. – Prognozowany stan wody to 559 cm. To 170 cm mniej niż najwyższy poziom z 1997 roku – mówiła Joanna Kopczyńska, szefowa Wód Polskich. Choć poziom jest niższy niż podczas tzw. powodzi tysiąclecia, to eksperci przewidują, że wysoki stan wody może utrzymać się we Wrocławiu do 21 września, a to rodzi obawy o wytrzymałość wałów przeciwpowodziowych.

O sytuacji w miastach i miejscowościach, które znalazły się pod wodą mówił podczas posiedzenia sztabu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Wspólnie z dowódcą WOT-u byliśmy w gminie wiejskiej Kłodzko, w Lądku-Zdroju, w Stroniu Śląskim. Rozmawialiśmy z mieszkańcami, pracownikami pomocy społecznej, samorządowcami, wolontariuszami – relacjonował szef MON-u. I podkreślał: – W Lądku-Zdroju działa 700 żołnierzy, w Stroniu Śląskim 600 żołnierzy, w Kłodzku 500 żołnierzy, w gminie Kłodzko 180 żołnierzy.

Dziś w operacji na terenach powodziowych brało udział w sumie 10 068 żołnierzy, w tym 4375 terytorialsów i 3828 wojskowych z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W odwodzie pozostaje ponad 12 tys. żołnierzy.
Przez cały dzień wojsko wspierało strażaków w ewakuacji mieszkańców. Tak było m.in. w Lewinie Brzeskim, Nysie i Gródku. W bezpieczne miejsca udało się w przetransportować 254 mieszkańców. Od początku akcji przeciwpowodziowej przy wsparciu wojska ewakuowano ponad 4200. Wicepremier Kosiniak-Kamysz poinformował, że wojsko do działań obserwacyjnych i rozpoznawczych terenu wykorzystuje m.in. bezzałogowiec Bayraktar. Podobne zadanie wykonywały też załogi pięciu śmigłowców (z 15 gotowych do użycia).

Od wczesnych godzin porannych żołnierze umacniali wały i układali worki z piaskiem m.in. we Wrocławiu, Wiszni Małej, Nowej Rudzie, Krosnie Odrzańskim, Małomicach, Szprotawie czy Oławie. W Nysie wrocławski 2 Wojskowy Szpital Polowy rozwinął polową placówkę medyczną, która będzie stopniowo rozwijana do poziomu szpitala.

Tam, gdzie sytuacja ustabilizowała się, wojsko pomaga mieszkańcom w sprzątaniu budynków i terenu, przez które przetoczyła się woda. Żołnierze 11 Batalionu Dowodzenia wspierali mieszkańców w Pilchowicach nad Bobrem, a wojska inżynieryjne zaangażowały się w oczyszczanie Kłodzka. Z kolei w zalanych przez wodę Głuchołazach trwają prace nad budową tymczasowego mostu. Jednostki inżynieryjne przygotowują dokumentację techniczną i oczyszczają koryto rzeki. Trzy dni temu to 13-tysięczne miasto zostało pozbawione przez żywioł dwóch mostów.

W walkę ze skutkami powodzi włączą się także wojskowi chemicy. Armia rozpoczęła tworzenie dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych, które zajmą się usuwaniem ewentualnych skażeń na terenach dotkniętych powodzią. W ich skład wejdzie około 300 żołnierzy chemików z 4 oraz 5 Pułku Chemicznego.

Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła zapowiedział w TVN24, że liczba zaangażowanych w operację żołnierzy jutro wzrośnie do 16 tys. Wojsko będzie wspierać mieszkańców także wtedy, gdy woda zacznie ustępować. – Od poniedziałku uruchamiamy operację „Feniks” dotyczącą pomocy w odbudowie zniszczonych terenów – ogłosił gen. Kukuła.

Powoli rozpoczyna się też szacowanie strat, po którym będzie możliwe wypłacanie odszkodowań. Samorządowcy sygnalizują, że wiele zalanych przez wodę budynków zaczyna pękać. Na tereny dotknięte powodzią ma dotrzeć ok. 500 ekspertów nadzoru budowlanego. Premier Donald Tusk zaapelował do lokalnych urzędników o mobilizację i sprawną współpracę z ekspertami. – To jest bardzo ważne, bo zbliża się zima – podkreślał Tusk.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: WOT, MON, Sztab Generalny

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
„Wicher” rośnie w oczach
Kierunek Rumunia
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
GROM szkoli przyszłych operatorów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
„Chcę być ładowniczym czołgu”
HIMARS-y w Rumunii
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Podwyżki coraz bliżej
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Co nowego w przepisach?
Buzdygan Internautów – głosowanie
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Na styku zagrożeń
Ostatnia minuta Kutschery
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Taniec na „Orle”
Z Ustki do kosmosu
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Maj polskich żywych torped
Premier wojenny
Terytorialsi konstruktorami dronów
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Armia ma liczyć pół miliona!
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
POLSARIS, czyli oczy wojska
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Together on the Front Line and Beyond
ORP „Garland” w konwoju śmierci
„Ratownik” o krok bliżej
Outside the Box
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
To nie mogło się udać, ale…
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Kolejne Husarze prawie gotowe
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Przez uchylone okno
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Medal Honoru dla Ollisa
Oko na Bałtyk
Klucz do przyszłości
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Bez medalu na torze łyżwiarskim w Mediolanie
Weterani razem przełamują bariery
Wojsko buduje drony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO