moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi logistycy pomagają południowej Polsce

Żołnierze z 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Oleśnicy, pododdziału 10 Brygady Logistycznej z Opola, transportują w rejon Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju koparko-ładowarki oraz spycharko-ładowarki potrzebne do usuwania zniszczeń wyrządzonych przez powódź. Na południe Polski docierają również kolejne amfibie PTS niezbędne do udzielania pomocy mieszkańcom zalanych terenów.

Choć sytuacja hydrologiczna na południu Polski powoli zaczyna się normować i w wielu rejonach Kotliny Kłodzkiej woda zaczyna opadać, nie oznacza to, że Wojsko Polskie zakończyło działania na rzecz powodzian. Wręcz przeciwnie. Logistycy przystąpili właśnie do przemieszczania w rejony objęte kataklizmem sprzętu inżynieryjnego, który ma pomóc w usuwaniu zniszczeń dokonanych przez wezbraną wodę.

 

Żołnierze z 10 Brygady Logistycznej z Opola, konkretnie z 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Oleśnicy, od rana transportują w rejon Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju koparko-ładowarki SŁ-34C i spycharko-ładowarki UMI 9.50.

Z powodu ich masy (SŁ-34C ważą ponad 20 t, a UMI prawie 9 t) muszą być transportowane z 1 Pułku Saperów w Brzegu z użyciem zestawów niskopodwoziowych do przewozu czołgów i transporterów opancerzonych. Zgodnie z przepisami tego typu transport wojskowy wymaga koordynacji ruchu drogowego, czyli udziału asysty żołnierzy z 2 oleśnickiej kompanii regulacji ruchu.

Poza maszynami, które będą służyć do udrażniania i naprawy zniszczonych dróg oraz usuwania skutków powodzi, na południe Polski są dostarczane również kolejne amfibie PTS, dzięki którym można dotrzeć z pomocą do ludności na zalanych jeszcze terenach, a służby (między innymi energetycy) mogą naprawiać uszkodzoną instalację elektryczną.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: szer. Anna Jankowska, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Równanie z „Iksem”
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Drugi dom efów
Oswoić „latający komputer”
Groźny incydent w Libanie
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Merops nad Ustką
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Hegseth odznaczył polskiego generała
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Latający dron – broń na okręty podwodne
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Biało-czerwona na Monte Cassino
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Bez zmian w emeryturach
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
F-35 zmienia wszystko
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Marsz prawdę ci powie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Bałtyk, wspólna sprawa
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Koszykarskie widowisko
Sojusz kontra drony
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Kraków zaprosił weteranów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Nowy Grot zatwierdzony
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Husarze dla mieszkańców Polski
K9, ognia!
Czerwieńsze będą…
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Natowskie manewry na Bałtyku
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Śmierć w sercu Azji
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Polski wkład w operację „Overlord”
Generał z cienia
NATO rozkłada lotniczy parasol
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Wielka gra na ukraińskim froncie
Studia z obrony granic
DIANA szansą dla polskich innowacji
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wsparcie ma znaczenie
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO