moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brzescy saperzy w akcji

Saperzy z brzeskiego pułku to jedni z pierwszych żołnierzy wojsk operacyjnych, którzy zostali wysłani do walki z powodzią. Jeden z pododdziałów działa w okolicy Nysy. Załogi PTS-ów ewakuują mieszkańców z odciętych przez wodę zabudowań. Pomogły też elektrykom dostać się do elektrowni, by zabezpieczyć tamtejsze urządzenia przed zniszczeniem.

W południowo-zachodniej Polsce trwa walka z powodzią. Od piątku wydzielone pododdziały Wojska Polskie są w pełnej gotowości do udziału w akcji. Ruszają w teren natychmiast po otrzymaniu wezwania ze strony lokalnych sztabów kryzysowych. Ok. 500 żołnierzy weszło do operacji już w nocy z piątku na sobotę. Jednym z oddziałów, który już rozpoczął działania jest 1 Pułk Saperów z Brzegu. Inżynieryjne Zgrupowania Zadaniowe, które tworzy brzeski pułk, działa obecnie w trzech lokalizacjach – w kotlinie kłodzkiej, Opolu oraz w okolicach Nysy. To łącznie ok. 100 żołnierzy. – Morale moich ludzi jest wysokie. To profesjonaliści, doświadczeni w realizacji takich działań – mówi ppłk Sławomir Marcinek, dowódca oddziału operującego w okolicach Nysy. – Jednego z żołnierzy informacja o udziale pułku w akcji przeciwpowodziowej zastała poza jednostką, na kursie językowym. Od razu podjął decyzję o zawieszeniu kursu i już dzisiaj dołączy do kolegów – dodaje oficer.

 

W tej miejscowości saperzy mają do dyspozycji trzy transportery PTS, wysokowydajne pompy, łodzie oraz dźwig. Jak zapewnia płk Krzysztof Jaroszek, dowódca pułku, w pułkowych koszarach na sygnał do działania w pełnej gotowości jest 200 dodatkowych żołnierzy i kilkadziesiąt jednostek sprzętu.


Pierwszym zadaniem saperów po dotarciu na miejsce akcji było przepompowywanie wody z rozlewiska z powrotem do rzeki. Dostali również wezwanie do pomocy przy ewakuacji stadniny. Niestety, po drodze na miejsce okazało się, że jedyny most, który nie niej prowadził nie był już przejezdny. Transportery PTS zostały wobec tego wykorzystane do transportu elektryków na teren odciętej przez wezbraną wodę elektrowni i stacji transformatorowej. Dzięki temu urządzenia na ich terenie mogły zostać zabezpieczone przed zniszczeniem.

W niedzielne popołudnie załogi PTS-ów szykowały się do akcji ewakuacji ludności z odciętych przez wodę zabudowań. Pojazdy ruszyły do dwóch miejscowości – Głuchołazy i Łąka Prudnicka.

Bogusław Politowski , MC

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Domek Pilota w LAW otwarty
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
NATO zwiększy produkcję broni
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Uzbrojenie za 16,5 mld zł przekazane Ukrainie
USA znów uderzyły w Iran
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Szerszeń z Sochaczewa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
NATO liczy wydatki przed szczytem
Orka dobiła do brzegu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sojusznicza medycyna pola walki
Polski wkład w operację „Overlord”
Zbrodnicza farsa
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
„Iks” nasz powszedni
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Równanie z „Iksem”
Królowa wspinaczki kończy karierę
Airbus A330 MRTT
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Tropem tajemnic z przeszłości
Anglicy znów uciekną z obozu
Poznański gen wolności
Podróż w ciemność
Prezydent RP o szczycie NATO
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Na straży odporności Polski
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wsparcie ma znaczenie
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Miliardy na obronność
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pilny apel o rakiety do Patriotów
Dronowy kierunek przyszłości
PIRX-1 na orbicie
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Barakudy z Polski
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Nadchodzą zmiany
Zatrzymać drona
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Przełomowe zdolności artylerzystów
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Przełomowe porozumienie
Niebo bez dominacji
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Szermierze i pięściarki na podium
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Promocja oficerska na WAT
Twarzą w twarz
Apetyt Smoka rośnie
PKW Irak zostaje w Jordanii
US Army zaprasza do świętowania
Od dronów po lufy armatnie
SKON o budżecie MON-u
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Bez zmian w emeryturach
Ważne decyzje w Brukseli
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Priorytety na szczyt NATO
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Śmierć w sercu Azji
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO