moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premiera Sajny

Jest efektem 12 lat pracy badawczo-rozwojowej inżynierów z PIT-Radwaru, WAT-u i Politechniki Warszawskiej. I – według branżowych ekspertów – jednym z najnowocześniejszych obecnie na rynku systemów radiolokacyjnych w swojej klasie. Na targach zbrojeniowych w Kielcach po raz pierwszy zaprezentowano publicznie nowy polski radar wielofunkcyjny kierowania ogniem o kryptonimie „Sajna”.

Gdy w 2011 roku Ministerstwo Obrony Narodowej uruchamiało program budowy wielowarstwowego systemu obrony powietrznej kraju o kryptonimie „Tarcza Polski”, zdecydowano, że tam, gdzie będzie to możliwe, będzie się on opierał na krajowych rozwiązaniach. Miało to dotyczyć m.in. radiolokacji. Nie bez przyczyny. Polscy inżynierowie od dekad specjalizują się w produkcji nie tylko radarów dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu, ale również systemów rozpoznania artyleryjskiego oraz urządzeń identyfikacji radiolokacyjnej.

Rok później zapadła decyzja, że na potrzeby dwóch warstw „Tarczy Polski” – systemu krótkiego zasięgu o kryptonimie „Narew” oraz średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła” – polska zbrojeniówka opracuje aż cztery typy nowych radarów.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego spółka PIT-Radwar po raz pierwszy pokazała publicznie (nie na prezentacjach wyłącznie dla wojskowych specjalistów) dwa z czterech typów radarów, nad którymi na zlecenie wojska pracuje od 2012 roku, czyli Wartę oraz Sajnę.

Sajna poprowadzi

Radar wielofunkcyjny kierowania ogniem (RWKO) Sajna to system, który może być nie tylko „oczami i uszami” zestawów przeciwlotniczych Narew i Wisła. To radar kierowania ogniem pracujący w paśmie C i wyposażony w anteny aktywnie sterowane fazowo w dwóch płaszczyznach, nazwano Sajna.

Rozwiązanie to poza wykrywaniem i śledzeniem statków powietrznych – samolotów, śmigłowców, dronów, różnego typu rakiet, a także pocisków artyleryjskich i moździerzowych, może również naprowadzać efektory przeciwlotnicze i przeciwrakietowe na wykryte przez siebie wrogie obiekty.

Co bardzo istotne, obsługa radaru może dostosowywać jego pracę do wskazanych zadań. Jeśli priorytetem jest zbieranie danych o nadlatujących celach, radar może pracować z obracającą się anteną, zapewniając pełne pokrycie pola w 360°. Jeśli potrzebne są dokładniejsze dane, na przykład o większej liczbie celów lub koordynaty do naprowadzenia pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych, radar może pracować z unieruchomioną anteną, działając sektorowo z wyższą częstością odświeżania informacji.

Sajna jest obecnie na etapie wojskowych testów i badań. Przedstawiciele PIT- Radwaru oceniają, że powinny się one zakończyć do wiosny przyszłego roku.

Już zadebiutowały

Przypomnijmy, że pierwszy z opracowanych już radarów, czyli trójwspółrzędny radar dalekiego zasięgu, działa w paśmie metrowym (VHF) i wykorzystuje antenę AESA (Active Electronically Scanned Array). Otrzymał on kryptonim „P-18PL”. Drugi, czyli pasywny radar analizujący promieniowanie elektromagnetyczne, został oznaczony PET-PCL (Passive Emitter Tracking – Passive Coherent Location). Trzeci, czyli mobilna, trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna dalekiego zasięgu pracująca w paśmie S, otrzymała kryptonim „Warta”.

P-18PL, po tym jak przeszedł cały cykl niezbędnych badań i testów wojskowych został w grudniu ubiegłego roku zakontraktowany przez polską armię. Umowa na drugi typ radarów, czyli PET/PCL, może zostać podpisana w dowolnym momencie, ponieważ system ten także zdobył już wojskowe certyfikaty umożliwiające mu wejście do służby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Adam
1725436440
Kiedy ruszy produkcja?
A6-78-E8-3A

Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Marynarze podjęli wyzwanie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pięściarska uczta w Suwałkach
Mundurowi z benefitami
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Kaman – domknięcie historii
Sportowcy na poligonie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Dzień wart stu lat
Brytyjczycy na wschodniej straży
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Arteterapia dla weteranów
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Nowe zasady dla kobiet w armii
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Jesteśmy dziećmi wolności
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Rusza program „wGotowości”
Standardy NATO w Siedlcach
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Grecka walka z sabotażem
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Kraków – centrum wojskowej medycyny
Czy to już wojna?
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
„Road Runner” w Libanie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Im ciemniej, tym lepiej
Starcie pancerniaków
Mity i manipulacje
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polski „Wiking” dla Danii
Ku wiecznej pamięci
Sukces Polaka w biegu z marines
Abolicja dla ochotników
Gdy ucichnie artyleria
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Wellington „Zosia” znad Bremy
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Kosmiczna wystawa
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Awanse w dniu narodowego święta
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Spadochroniarze do zadań… pod wodą
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Zasiać strach w szeregach wroga
OPW budują świadomość obronną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO