moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wypadek na granicy

Dwaj żołnierze służący na granicy polsko-białoruskiej zostali lekko ranni w wyniku wypadku, do jakiego doszło podczas przekazywania broni na posterunku. Wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej trafili do szpitali. – Udzielono im specjalistycznej pomocy, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – informuje ppłk Kamil Dołęzka, rzecznik prasowy 18 Dywizji.

Do niebezpiecznego zdarzenia, w wyniku którego ucierpiało dwóch żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej, doszło we wtorek o godzinie 18.45 w miejscowości Nowa Łuka na Podlasiu. Miała wówczas miejsce zmiana posterunku. – Podczas usuwania zacięcia broni doszło do niekontrolowanego strzału. Jeden z żołnierzy postrzelił się w prawą nogę. Drugi, który chciał mu pomóc, doznał niegroźnego urazu palca prawej dłoni – mówi ppłk Kamil Dołęzka, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Poszkodowanym wojskowym udzielono na miejscu pierwszej pomocy, po czym obaj zostali przetransportowani do szpitali. Żołnierz ranny w nogę trafił do szpitala w Białymstoku na pokładzie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, natomiast ranny w dłoń najpierw do placówki medycznej w Hajnówce, następnie do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że za jakiś czas wrócą do służby – zaznacza rzecznik 18 DZ.

Jak podało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, bliscy poszkodowanych żołnierzy zostali poinformowani o wypadku. Zostało im udzielone także wsparcie psychologiczne. Wyjaśnianiem okoliczności zdarzenia zajmuje się Żandarmeria Wojskowa.

Żołnierze, którzy zostali poszkodowani, służą w 1 Batalionie Czołgów w Żurawicy. To jednostka podległa 19 Brygadzie Zmechanizowanej, która wchodzi w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. To właśnie ten związek taktyczny od 1 sierpnia odpowiada za operację „Bezpieczne Podlasie”. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na polsko-białoruskiej granicy. Do realizacji tego zadania może być skierowanych łącznie nawet 17 tys. żołnierzy.

MM

autor zdjęć: 15BZ

dodaj komentarz

komentarze


Wicepremier apeluje o jedność
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Lekcja 3 Maja
Początek wielkiej historii
Adaptacja i realizm
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy antydronowe poszukiwane
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wypadek w PKW UNIFIL
Od cyberkursu po mundurówkę
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Czołgi poszły w las
WAM coraz bliżej Łodzi
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Zbrodnia bez kary
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Świat się zbroi na rekordową skalę
Marynarz w koreańskim tyglu
Mosty nad Narwią
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Natarcie w deszczu
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bieg ku pamięci bohaterów
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Nauki i nauczki z Afganistanu
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Kosmiczne oko armii
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Syndrom Karbali
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Zbrodnia i kłamstwo
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Kluczowe 30 dni
SAFE staje się faktem!
Więcej strzelnic w powiecie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Czekając na czołgi
Strykery w akcji
Mundury noszą ludzie
Powrót WAM-u
NATO i USA o Iranie
Ostrosz zamiast Mureny
Pościg Leopardów
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Wyścig Stalina
Medyczne centrum w Krakowie
Szef MON-u na Defence24 Days
Rzeźnik w rękach GROM-u
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Groźny incydent w Libanie
„Kryzys” na AWL-u
Jest nowy szef BBN
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Bursztynowy wstrząs

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO