moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zgrywanie kompanii lekkiej piechoty i mistrzów kamuflażu

Planowanie operacji, rozpoznanie z dronów, koordynacja działań z wykorzystaniem aplikacji ATAK, szturm na obiekt - żołnierze kompanii lekkiej piechoty, snajperzy i strzelcy wyborowi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się w powiecie wołomińskim.

W dniach 24-25 sierpnia żołnierze zegrzyńskiego batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywali comiesięczne szkolenie rotacyjne. Uczestniczyło w nim blisko 90 terytorialsów.

543 kompania lekkiej piechoty będąca w etapie szkolenia zgrywającego, którego istotą jest doskonalenie umiejętności na poziomie sekcji, plutonu i całej kompanii, połączyła siły z sekcją snajperów i strzelców wyborowych 5 MBOT z batalionów lekkiej piechoty z Ciechanowa, Komorowa i Zegrza Południowego. Ich zadaniem było podgrywanie wrogiego ugrupowania.

Scenariusz ćwiczenia zrealizowano w oparciu o Stały Rejon Odpowiedzialności (SRO) – w gminie Strachówka w powiecie wołomińskim. Zakładał on przeniknięcie snajperów w ugrupowanie przeciwnika. Po zajęciu pozycji sekcje rozpoczęły kilkugodzinny rekonesans obszaru z wykorzystaniem dronów. Pozyskane informacje na bieżąco przekazywano do TOC (Taktyczne Centrum Dowodzenia - Tactical Operation Centre), odpowiedzialnego za nadzorowanie działań sfery operacyjnej i wsparcia oraz utrzymanie łączności z żołnierzami realizującymi zadania. Na podstawie zebranych informacji żołnierze przystąpili do zajęcia rejonu opuszczonej szkoły w miejscowości Kąty-Wielgi.

Działania żołnierzy koordynowano z wykorzystaniem systemu ATAK, a przemieszczanie sekcji oraz szturm na obiekt były transmitowane w czasie rzeczywistym poprzez drony. - Zadania, jakie postawiliśmy żołnierzom pozwoliły na przećwiczenie całego spectrum operacji, zaczynając od planowania, maskowania pojazdów, skrytego przemieszczania się do obiektu, rozpoznania pola walki z powietrza – kończąc na przeprowadzeniu szturmu na obiekt i ewakuacji medycznej. – podsumował dowódca 543. klp w Zegrzu Południowym

Tego typu zajęcia podnoszą gotowość bojową naszych żołnierzy. Terytorialsi sprawdzili nie tylko możliwości techniczne sprzętu, ale przede wszystkim mieli możliwość doskonalić umiejętności sprawnej komunikacji i współpracy różnych wyspecjalizowanych sekcji.

Tekst: kpr. Elżbieta Obrębska/ 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Niebo pod osłoną
Combat 56 u terytorialsów
Święto sportowców w mundurach
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Niemcy dla Tarczy Wschód
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Najdłuższa noc
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Wojsko ma swojego satelitę!
Kto zostanie Asem Sportu?
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Mundurowi z benefitami
W ochronie granicy
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Kalorie to nie wszystko
Nowe K9 w Węgorzewie
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Aby granica była bezpieczna
Kontrakt na ratowanie życia
Nowe zdolności sił zbrojnych
Służba w kadrze
Trałowce do remontu
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Szwedzi w pętli
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Kolejne AW149 nadlatują
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Amunicja od Grupy WB
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Śnieżnik gotowy na Groty
Gala Boksu na Bemowie
Obywatele chcą być wGotowości
Niemieckie wsparcie z powietrza
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Militarne Schengen
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Panczeniści na podium w Hamar
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Nowe zasady dla kobiet w armii
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Seryjny Heron coraz bliżej
Dzień wart stu lat
Smak służby
Gdy ucichnie artyleria
Odpalili K9 Thunder
Plan na WAM
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Polski Rosomak dalej w produkcji
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Pancerniacy jadą na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO