moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ku czci poległych 1920 roku

W przeddzień Święta Wojska Polskiego na warszawskich Powązkach odbył się apel pamięci, ku czci poległych w bitwie warszawskiej 1920 roku. Hołd tym, którzy 104 lata temu walczyli, by ocalić Europę przed bolszewicką nawałą oddali prezydent Andrzej Duda i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę bitwy warszawskiej 1920 roku, dlatego tradycyjnie, w przeddzień obchodów rocznicy tego wydarzenia, odbywa się uroczysty capstrzyk i apel pamięci. – To była wielka bitwa, która zakończyła się spektakularnym sukcesem, niezwykłym, dlatego często nazywana jest właśnie cudem nad Wisłą – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. – Coś co wydawało się niemożliwe, w co już wielu chyba nie wierzyło, dzięki męstwu polskich żołnierzy i mądrości dowódców, determinacji i odwadze wszystkich obrońców naszej ojczyzny udało się – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że zwycięstwo w bitwie warszawskiej miało jednak swoją cenę. Poległo wówczas 4,5 tys. osób, 10 tys. zaginęło, a 22 tys. zostało rannych. – Tę cenę tutaj i na innych cmentarzach widać do dziś. Pochylamy się nad nią. To jest cena wolności, niepodległości. To jest cena przetrwania – mówił. – Pochylamy głowy nad bohaterstwem tamtych żołnierzy, ale to jest pamięć, która buduje – podkreślił.

Prezydent mówił także, że dziś o wolność z kolejną rosyjską nawałą walczą żołnierze na frontach w Ukrainie, a wielu z nich już zapłaciło za to tę najwyższą cenę. Zaznaczył, że służba wojskowa wiąże się z wielkim poświeceniem i przypomniał, że także polski żołnierz, sierż. Mateusz Sitek, stracił życie broniąc granicy. – Oddając hołd waszym poległym poprzednikom, w przeddzień Święta Wojska Polskiego, dziękuję wam za to z całego serca – zwrócił się do wojskowych biorących udział w uroczystości.

– Składamy hołd i honor pokoleniom, które zaniosły Polskę do wolności – mówił z kolei wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że uroczystość, która jest częścią obchodów Święta Wojska Polskiego „buduje zwycięski patriotyzm, pokazuje dumę z Rzeczypospolitej i uczy nas, jak dobrze służyć Polsce”. – Polski mogło nie być na mapach Europy i świata, a Polska była w sercach i w domach naszych przodków i tam została. I dlatego doszła do wolności – podkreślił szef MON-u.

Wicepremier zaznaczył również, iż to bardzo ważne, że hołd poległym 1920 roku oddają osoby w różnym wieku i z rożnych środowisk, żołnierze, harcerze, cywile. – To jest święto nas wszystkich, Polaków, gdziekolwiek jesteśmy na całym świecie. To jest moment pochylenia głowy nad majestatem tego, co się wtedy wydarzyło – powiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/CO MON, platforma X MON

dodaj komentarz

komentarze


Plan na WAM
Odpalili K9 Thunder
Pancerniacy jadą na misję
Najdłuższa noc
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Koniec bezkarności floty cieni?
Gdy ucichnie artyleria
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Sojusznicza obrona
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
The Taste of Military Service
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Paczka dla bohatera już w drodze!
Mundurowi z benefitami
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
W hołdzie poległym
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Panczeniści na podium w Hamar
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Wojsko ma swojego satelitę!
Historyczna „Wisła”
Kto zostanie Asem Sportu?
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Combat 56 u terytorialsów
Gala Boksu na Bemowie
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Piątka z czwartego wozu
Przygotowani na każdy scenariusz
Polski Rosomak dalej w produkcji
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Niebo pod osłoną
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Burza” nabiera kształtów
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Przełomowy czas dla WZL-2
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Wojsko z nowym programem rozwoju
Dzień wart stu lat
Noc na „pasku”
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Szukali zaginionych w skażonej strefie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO