moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygotowania do defilady na ostatniej prostej

W tym roku po raz kolejny będzie wielka defilada. Cieszę się z tego ogromnie i chcę podkreślić moją wdzięczność dla wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza za to, że kontynuuje tę bardzo piękną tradycję – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w zgrupowaniu pododdziałów pieszych przed defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego.

15 sierpnia już za kilka dni. Żołnierze od niemal tygodnia przygotowują się więc do uroczystej defilady. Na lotnisku Warszawa-Babice trwa zgrupowanie pododdziałów pieszych. – To już piąty dzień naszego zgrupowania. Dzisiaj żołnierzy spotkał ogromny zaszczyt, bo odwiedził nas prezydent. Pan Andrzej Duda przyjechał zobaczyć, na jakim etapie przygotowań jest piesza część defilady – mówi ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

Zwierzchnik sił zbrojnych wziął udział w pierwszej części próby. Obejmowała ona punkt programu dotyczący jego przyjazdu na defiladę i przejścia na trybunę honorową, z której obserwował przemarsz pododdziałów. W planie próby uwzględniono również przemówienie prezydenta. Andrzej Duda dziękował żołnierzom za przygotowanie defilady. – Takie przedsięwzięcie to przede wszystkim ogromny wysiłek ludzki, za który bardzo wam dziękuję – powiedział prezydent.

Film: Anna Pawłowska, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

Podkreślił rozmach wydarzenia i zaznaczył, że celem defilady jest nie tylko pokaz wojsk. – Traktujemy to także jako rodzaj ćwiczenia. To przemieszczanie sił zbrojnych, przemieszczanie żołnierzy, przemieszczanie sprzętu. Nie trzeba tego nikomu z żołnierzy mówić, jak bardzo ważne jest to, zwłaszcza w dzisiejszych, coraz bardziej niebezpiecznych czasach – podkreślał Andrzej Duda. Dodał także, że defilada ma jeszcze jedno wielkie zadanie: – Może już mniej górnolotne, może już nieuroczyste, ale społecznie i państwowo bardzo ważne. To również demonstracja nowego wyposażenia, które jest od kilku lat co roku w wielkich ilościach kupowane na potrzeby naszych sił zbrojnych.

Dziękując żołnierzom za służbę, prezydent wspomniał Mateusza Sitka, żołnierza 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który został śmiertelnie ranny podczas służby na granicy polsko-białoruskiej. Andrzej Duda za udział w defiladzie podziękował również wojskom sojuszniczym. Wraz z Polakami w zgrupowaniu biorą udział żołnierze amerykańscy, rumuńscy i brytyjscy z Batalionowej Grupy Bojowej. Na defiladzie 15 sierpnia pojawi się też pododdział reprezentujący Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO z Bydgoszczy oraz poczet sztandarowy z Eurokorpusu. W sumie Wisłostradą przedefiluje prawie 100 żołnierzy innych państw oraz 2,5 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Podczas Święta Wojska Polskiego będzie można zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje armia. Przez Warszawę przejadą m.in. najnowsze czołgi i armatohaubice, a także wyrzutnie rakietowe HIMARS. W powietrzu zaprezentują się samoloty i śmigłowce, zaplanowany jest również udział skoczków spadochronowych.

Defilada rozpocznie się o godzinie 14.00 w czwartek.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: Przemysław Keler/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Sojusz kontra drony
NATO rozkłada lotniczy parasol
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Litwini z polskimi Gromami
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Śmierć w sercu Azji
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Biało-czerwona na Monte Cassino
DIANA szansą dla polskich innowacji
Husarze dla mieszkańców Polski
Za sterami Husarza
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Studia z obrony granic
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Kraków zaprosił weteranów
Wsparcie ma znaczenie
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Groźny incydent w Libanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy Grot zatwierdzony
Bez zmian w emeryturach
Merops nad Ustką
Czerwieńsze będą…
F-35 zmienia wszystko
Natowskie manewry na Bałtyku
Marsz prawdę ci powie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wielka gra na ukraińskim froncie
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Równanie z „Iksem”
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Drugi dom efów
Koszykarskie widowisko
Polski wkład w operację „Overlord”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Generał z cienia
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO