moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obejrzyj sprzęt pancerny i artyleryjski w Muzeum WP

Ciężki czołg IS-2, T-34-76 – jeden z najbardziej rozpoznawalnych czołgów średnich II wojny światowej, samobieżna haubica 2S-1 Goździk–M czy gąsienicowy pływający transporter opancerzony Topas 2AP… To tylko część z kilkunastu pojazdów wojskowych, jakie zostaną zaprezentowane 15 sierpnia na plenerowej wystawie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W dniu Święta Wojska Polskiego warszawiacy i goście będą nie tylko mogli podziwiać podczas organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej defilady najnowszy sprzęt znajdujący się w wyposażeniu armii. Na miłośników militariów czeka też historyczne uzbrojenie. 15 sierpnia na Cytadelę Warszawską zaprasza Muzeum Wojska Polskiego. Tam podczas imprezy pod hasłem „Zapraszamy do wojska” otwarta zostanie plenerowa ekspozycja historycznej techniki pancernej. Będzie można na niej zobaczyć kilkanaście pojazdów, w tym czołgi, działa samobieżne i transportery opancerzone oraz wystawę artylerii holowanej używanej przez Wojsko Polskie w okresie przedwojennym, wojennym i powojennym. – Ekspozycja ma na celu przybliżenie odwiedzającym technologiczne i strategiczne aspekty wojny, jak również upamiętnienie polskich żołnierzy, którzy walczyli o wolność naszego kraju – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora MWP ds. edukacji, wydarzeń i promocji.

15 sierpnia na Cytadeli będzie można obejrzeć z bliska m.in. ciężki czołg IS-2 produkcji sowieckiej czy czołg średni T-34, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych czołgów średnich II wojny światowej.

Tego ostatniego zaprezentowane zostaną dwie wersje – wcześniejsza z działem kal. 76 mm, wyposażona w wieżę o nietypowej, rzadkiej konstrukcji wprowadzoną do użytku jesienią 1942 roku, odlewaną z dwóch elementów spawanych w poziomie, oraz w naniesione na przednią płytę kadłuba w latach 50. zaczepy umożliwiające montaż wyposażenia specjalistycznego. Późniejszą wersję, z armatą kal. 85 mm osadzoną w nowej wieży, wprowadzaną do akcji od początku 1944 roku, na ekspozycji będzie można zobaczyć w mało znanym, czterobarwnym kamuflażu powojennym z 1965 roku.

Poza wyżej wymienionym sprzętem zostaną wyeksponowane także m.in. PT-76 – lekki czołg pływający konstrukcji ZSRS oraz czołg średni T-55 U, który w latach osiemdziesiątych XX wieku był jedną z najlepszych konstrukcji w swojej klasie.

Spośród artylerii samobieżnej na ekspozycji stanie też działo przeciwlotnicze ZSU-57-2, samobieżna haubica 2S-1 Goździk-M z nr fabrycznym 965080, lekkie działo samobieżne SU-76 oraz ciężkie działo pancerne ISU-152. Goździki są obecnie używane na froncie wojny ukraińsko-rosyjskiej przez obie strony konfliktu. Nie zabraknie także transporterów opancerzonych: wozu dowodzenia artylerii R3 – SKOT 2A czy gąsienicowego pływającego transportera opancerzonego TOPAS-2AP (z noktowizorem TW 2 B 988) produkcji czechosłowackiej. Atrakcją dla zwiedzających będzie również samochód pancerny „Kubuś” skonstruowany przez powstańców warszawskich i używany podczas walk.

Z artylerii zostaną zaprezentowane m.in.: armata polowa kal. 75 mm, wz. 1912, armata polowa 75 mm, wz. 1914 – obie produkcji francuskiej, armata polowa kal. 76,2 mm, wz. 1902/30 (z nr. fabrycznym 1933) czy haubica polowa kal. 122 mm, wz. 1910/30.

Część z tych militariów to sprzęt przeniesiony z ekspozycji plenerowej w Al. Jerozolimskich, gdzie poprzednio miało siedzibę Muzeum Wojska Polskiego, a część trafi na wystawę z Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, oddziału MWP. – Pojazdy stanowią zalążek docelowej ekspozycji plenerowej, która stanie przy Muzeum WP na Cytadeli – podaje Rochnowska.

Jak zapowiada resort obrony, podczas wspólnego obchodzenia Święta Wojska Polskiego na Cytadeli odbędzie się także m.in. pokaz współczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym sprzętu armii sojuszniczych, a na scenie wystąpią artyści-amatorzy z klubów wojskowych. Impreza potrwa od godz. 10.00 do 18.00.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

dodaj komentarz

komentarze


Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Walka, entuzjazm i nadzieja
Azjatycka szansa
Kajakiem na światowe podium
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Zmiana warty na granicy
Rywalizacja o indeks WAT-u
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Jak reagować w kryzysie?
Z prądem i pod prąd
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Powstańcy są naszymi bohaterami
Jelcze z Raciborza
Wsparcie ma znaczenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trudne początki polskich bombowców
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Jak obronić się przed dronami?
MON i MSZ o szczycie NATO
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
PKW Irak zostaje w Jordanii
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Spadochronowy triumf
Abordaż z polskim wsparciem
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Albatros” dozbrojony
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Salto mortale komandosa
W hołdzie powstańcom warszawskim
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Odnaleziono „Roja”
Służby badają miejsce upadku pocisku
Rakietowcy na Hawajach
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Paliwowy krwiobieg NATO
Triumf wojskowych lekkoatletów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO