moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mamy pierwsze złoto! Ola dotrzymała słowa!

Szósty medal dla reprezentacji Polski na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, w tym pierwszy złoty zdobyła st. szer. spec. Aleksandra Mirosław. Zawodniczka CWZS-u była nie do pokonania we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas. Triumfowała z wynikiem 6,10 s. W boju o złoto pokonała o 0,08 s Chinkę Lijuan Deng. Brąz zdobyła druga z Polek – Aleksandra Kałucka.

– Wreszcie mamy złoty medal i to dzięki reprezentantce „armii mistrzów”! Bardzo się cieszę, że to właśnie Ola została mistrzynią olimpijską. Wytrzymała presję ciążącą nad kandydatem do końcowego zwycięstwa. A w tym sporcie bardzo łatwo stracić wszystko: wystarczy falstart czy drobny błąd – mówi kmdr Janusz Porzycz, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Komandor gorąco wierzy w to, że w ostatnich dniach igrzysk reprezentanci CWZS-u dadzą jeszcze o sobie znać. – Pewny medal ma już pięściarka szer. Julia Szeremeta. Liczę też na innych zawodników – dodaje komandor.

St. szer. spec. Aleksandra Mirosław przygotowania do drugiego startu na igrzyskach olimpijskich podporządkowała jednemu celowi. Pod koniec marca tego roku mówiła o nim w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl na Gali Sportu Wojskowego w Zegrzuc. – Dla mnie najważniejsze jest to, aby każdego dnia skupiać się na małych krokach, które mogę wykonać, aby w Paryżu zaprezentować się i cieszyć z jak najwyższej formy, by pobiec na tych igrzyskach olimpijskich szybkie, precyzyjne biegi. A co to przyniesie, tego nie wie nikt. To jest sport, natomiast ja skupiam się na każdym kolejnym dniu, który przybliża mnie do realizacji celu! – powiedziała. W podparyskim Le Bourget, gdzie odbywała się rywalizacja we wspinaczce sportowej, reprezentantka CWZS-u dotrzymała słowa. Biegła tak szybko i precyzyjnie, że w obu biegach kwalifikacyjnych pobiła ustanowiony przez siebie rekord świata.

Zawodniczka „armii mistrzów” od pierwszego startu w kwalifikacjach wysłała rywalkom czytelny sygnał, że jest w wyśmienitej formie. W pierwszym biegu o trzy setne sekundy poprawiła swój rekordowy wynik – przed paryskimi igrzyskami rekord świata wynosił 6,24 s. Niespełna trzy minuty później st. szer. spec. Aleksandra Mirosław dobiegła do szczytu 15-metrowej ścianki w 6,06 s. Dobrze spisała się też druga z reprezentantek Polski – Aleksandra Kałucka, która dwukrotnie pobiła swoje „życiówki”, uzyskując czasy: 6,47 s i 6,389 s. Mirosław, poprawiając rekordy świata, pewnie wygrała rundę wstępną, po której sędziowie rozstawili 14 zawodniczek do biegów w 1/8 finału. Kałucka była trzecia.

Po krótkiej przerwie zawodniczki rozpoczęły rywalizację o awans do 1/4 finału. St. szer. spec. Aleksandra Mirosław wynikiem 6,10 s, czyli lepszym od rekordu świata sprzed igrzysk, wygrała z Aniyą Holder z Republiki Południowej Afryki (jej czas to 9,36 s). Z kolei Aleksandra Kałucka z czasem 6,65 s pokonała Sarah Tetzlaff z Nowej Zelandii (8,41 s). W ćwierćfinale Mirosław wygrała z Hiszpanką Leslie Romero Pérez. Reprezentantka CWZS-u biegła 6,35 s, a jej rywalka 7,06 s. Natomiast druga z Polek awans do półfinału walczyła z Chinką Yafei Zhou. Kałucka uzyskała czas 6,49 s, zawodniczka z Chin 6,58 s. W kolejnym biegu, decydującym o awansie do finału, doszło do pojedynku dwóch Polek. Wygrała go Mirosław z czasem 6,19 s. Kałucka była wolniejsza o 0,15 s. Na pocieszenie pozostał jej nowy rekord życiowy i bieg o brązowy medal. W boju o brąz Aleksandra Kałucka zmierzyła się z Indonezyjką Rajiah Sallsabillah. Polka była lepsza i pewnie sięgnęła po brąz z czasem 6,53 s – jej rywalka uzyskała 8,24 s.

St. szer. spec. Aleksandra Mirosław przed trzema laty w debiucie olimpijskim uplasowała się na czwartej pozycji. W Tokio rywalizowała jednak w zawodach składających się z trzech konkurencji: boulderingu, prowadzenia i wspinaczki na czas. Polka nie jest specjalistką w dwóch pierwszych konkurencjach i trudno jej było zdobyć medal. Reprezentantka CWZS-u ma za to bogatą kolekcję medalową po startach w swojej ulubionej konkurencji – jest dwukrotną mistrzynią świata (2018, 2019) i trzykrotną brązową medalistką MŚ (2014, 2021, 2024), podwójną mistrzynią Europy (2019, 2022) oraz srebrną medalistką ME (2013). Warto dodać, że Mirosław zapewniła sobie przepustkę na paryskie igrzyska, zajmując pierwsze miejsce na zawodach kwalifikacyjnych w Rzymie, w których w finale pokonała swoją półfinałową rywalkę z Le Bourget – Aleksandrę Kałucką.

St. szer. spec. Aleksandra Mirosław jako szósta z „armii mistrzów” wpisała się na listę medalistów paryskich igrzysk. Przed nią na olimpijskim podium stanęło czterech wioślarzy i kajakarka.

 

Polskie medale na XXXIII LIO w Paryżu

złoty
st. szer. spec. Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa / wspinanie na czas)
srebrny
szer. Klaudia Zwolińska (kajakarstwo, K-1 slalom)
brązowe
drużyna szpadzistek (Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk)
czwórka podwójna mężczyzn / wioślarstwo (st. szer. Fabian Barański, szer. Mateusz Biskup, szer. Dominik Czaja, szer. Mirosław Ziętarski)
Iga Świątek (tenis ziemny)
Aleksandra Kałucka (wspinaczka sportowa / wspinanie na czas)

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Łukasz Kalinowski/East News,

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Równanie z „Iksem”
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Śmierć w sercu Azji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Bałtyk, wspólna sprawa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Hegseth odznaczył polskiego generała
Marsz prawdę ci powie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Natowskie manewry na Bałtyku
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Kraków zaprosił weteranów
Czerwieńsze będą…
Sojusz kontra drony
NATO wzmacnia wschodnią flankę
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Groźny incydent w Libanie
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Bez zmian w emeryturach
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Wsparcie ma znaczenie
K9, ognia!
Drugi dom efów
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Studia z obrony granic
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Koszykarskie widowisko
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Biało-czerwona na Monte Cassino
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
DIANA szansą dla polskich innowacji
Nowy Grot zatwierdzony
F-35 zmienia wszystko
Polski wkład w operację „Overlord”
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Husarze dla mieszkańców Polski
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Generał z cienia
NATO rozkłada lotniczy parasol
Oswoić „latający komputer”
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Wielka gra na ukraińskim froncie
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Merops nad Ustką
Latający dron – broń na okręty podwodne
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO