moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Technicy z Łasku przygotowują się na F-35

Specjaliści z amerykańskiej 495 Eskadry Myśliwców szkolili techników z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy w przyszłości będą zajmować się serwisem polskich F-35. Polacy dowiedzieli się, między innymi, jak przygotowywać do lotu maszynę V generacji. Było to pierwsze szkolenie X-Servicing dotyczące samolotów F-35.

Technicy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego przeszli szkolenie z X-Servicing – procedury, która pozwoli na interoperacyjność jednostek używających takiego samego sprzętu. W tym przypadku chodzi o samoloty F-35, które wkrótce trafią do polskich sił powietrznych. – Szkolenia w ramach X-Servicingu mają na celu unifikację umiejętności personelu technicznego, tak aby możliwa była pełna wymienność żołnierzy i sprzętu – tłumaczy por. Marek Sobieraj, oficer prasowy 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Szkolenie przeprowadzili amerykańscy specjaliści z 495 Eskadry Myśliwców, którzy na co dzień stacjonują w Wielkiej Brytanii wraz z maszynami V generacji F-35. W szkoleniu wzięli udział technicy – specjaliści od płatowca i silnika samolotu F-16, ale w przyszłości przejdą je również awionicy, technicy uzbrojenia oraz specjaliści IT.

– Zaczęliśmy od podstaw, czyli omówienia warunków bezpieczeństwa podczas obsługi samolotu V generacji, a następnie zapoznaliśmy się z obsługą „launch”, czyli z bezpośrednim przygotowaniem samolotu do wylotu – mówi jeden z uczestników szkolenia. – W przyszłości weźmiemy udział w rozszerzonym szkoleniu, które omówi wszystkie aspekty obsługi codziennej, czyli tzw. day by day maintenance – dodaje technik.

Było to pierwsze takie szkolenie dotyczące samolotów F-35. Zorganizował je Zespół Organizacyjno-Przygotowawczy F-35 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Chcemy w ten sposób zachęcić naszych żołnierzy, by zdecydowali się wejść w szeregi personelu obsługi F-35 – informuje oficer prasowy. Wojskowi, którzy będą zajmować się polskimi samolotami F-35, prawdopodobnie w przyszłym roku rozpoczną szkolenie specjalistyczne w Stanach Zjednoczonych.

Pierwszy polski samolot F-35 może być gotowy do lotu już pod koniec sierpnia. Wkrótce też rozpocznie się szkolenie pilotów, którzy zasiądą za sterami supermyśliwca. Następnie zostanie wyszkolony personel techniczny, który zajmie się tymi maszynami. Pierwsza eskadra F-35 Lightning powstanie w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, kolejna – w Świdwinie. Samoloty wylądują w Polsce w 2026 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Senior Airman Jessi Monte / US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Ostatni most
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Jest nowy szef BBN
Symbol skupiający wiele znaczeń
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Syndrom Karbali
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Specjalsi przeciw flocie cieni
Groźny incydent w Libanie
Armia testuje roboty do transportu
Skrzydlaci komandosi
Przyszłość „Łucznika”
Od cyberkursu po mundurówkę
NATO i USA o Iranie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Wypadek w PKW UNIFIL
Początek wielkiej historii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał z cienia
Biało-czerwona na Monte Cassino
Uczczono ofiary zamachu majowego
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Bez zmian w emeryturach
Adaptacja i realizm
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Bieg ku pamięci bohaterów
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Borsuk po słowacku
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Wraki w sonarze
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bez schematów
Huta Częstochowa bliżej wojska
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Terytorialsi zapraszają
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Wodny chrzest Borsuków
Hornet czyli „polski Shahed”
Borsuki zdały wodny egzamin
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Czerwieńsze będą…
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Wojsko zaprasza rodziny
Logistycy pod lupą
Ready for Every Scenario
JW Agat: idziemy po młodych!
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Jak wojsko chroni lotniska?
Wyścig Stalina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO