moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Partner-24” - gruzińskie szkolenie z zarządzania kryzysowego

W lipcu odbyło się ćwiczenie Gwardii Narodowej Gruzji „Partner-24” pod dowództwem gen. bryg. Romana Jokhadze. W tegorocznej edycji uczestniczyli żołnierze z 4 krajów sojuszniczych NATO, w tym przedstawiciele z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

„Partner-24” to ćwiczenie zorganizowane przez Gwardię Narodową Gruzji ukierunkowane na reakcję na kryzys i przeciwdziałanie działaniom hybrydowym.

Głównodowodzącym był dowódca GNG gen. bryg. Roman Jokhadze, z kolei uczestnikami - jednostki obrony terytorialnej, żołnierze ochotnicy i gruzińskie wojska specjalne. W roli obserwatorów zaproszono przedstawicieli obrony terytorialnej z Polski (Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 5 Mazowiecka Brygada OT), Stanów Zjednoczonych, Litwy i Łotwy.

Ćwiczenie to miało na celu wzmocnienie interoperacyjności na poziomie operacyjnym i taktycznym w zakresie zarządzania kryzysowego pomiędzy gruzińską Gwardią Narodową a instytucjami państwowymi, lokalnymi samorządami oraz służbami ratowniczymi. Podczas kilkudniowych działań sprawdzano znajomość procedur uruchamianych w odpowiedzi na wystąpienie sytuacji kryzysowych, np. klęsk żywiołowych oraz komunikację z lokalną społecznością celem zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa i utrzymania porządku publicznego.

Dla zachowania realizmu prowadzonych działań niektóre elementy scenariusza odbyły się w lesistych terenach górskich w miejscowości Tetritskaro. Główny wysiłek podczas części praktycznej ćwiczenia obejmował współdziałanie służb w przypadku wystąpienia zagrożenia terrorystycznego, sabotażu ze strony dywersantów, destabilizacji porządku publicznego, próby przejęcia kompleksu koszarowego i kompleksów gospodarczych. Dodatkowo przećwiczono system gaszenia pożarów i koordynację działań przez kierujących działaniami ratunkowymi.

- Było to dla nas cenne doświadczenie. Współdziałanie w międzynarodowym środowisku, w tym przypadku również z gruzińską formacją partnerską naszej Brygady, to okazja do wypracowania wniosków i spostrzeżeń, które mogą się przyczynić do polepszenia naszych procedur i zwiększenia możliwości działania w sytuacjach kryzysowych – podsumował oficer z 5 Mazowieckiej Brygady OT

***
Gwardia Narodowa Gruzji od roku 2021 jest partnerską formacją dla 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Międzynarodowa współpraca przyczynia się do rozwijania koncepcji obrony terytorialnej opartej na potencjale społeczeństw obywatelskich oraz budowania regionalnej współpracy pomiędzy formacjami terytorialnymi.
Zgodnie z nowymi zapisami ustawy o obronie Ojczyzny, w myśl której Wojskom Obrony Terytorialnej powierzono niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej - Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy Brygad OT zastąpili dotychczasowych szefów WSzW i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.

Tekst: kpr. Elżbieta Obrębska/ 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Drony na Legii
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Face to Face
Domek Pilota w LAW otwarty
Prezydent RP o szczycie NATO
Ostatnia niedziela…
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Vespa Battle Challenge
Zbrodnicza farsa
Szerszeń z Sochaczewa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojna hybrydowa trwa
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Bramy armii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Bez zmian w emeryturach
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Żywią i bronią
Dronowy kierunek przyszłości
Tropem tajemnic z przeszłości
USA znów uderzyły w Iran
Pieta Michniowska
Gotowi na zmiany na polu walki
Mundur i bokserskie rękawice
Paliwowy krwiobieg NATO
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Mundur w paczkomacie
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Studenci w koszarach
Przełomowe zdolności artylerzystów
Piksele prawdy w morzu fałszu
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Zatrzymać drona
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Barakudy z Polski
Polski projekt, światowe znaczenie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Przełomowe porozumienie
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
PKW Irak zostaje w Jordanii
Sztuka tworzenia kryptonimu
Wielki sukces podchorążych z AMW
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
NATO zwiększy produkcję broni
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Podróż w ciemność
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
PIRX-1 na orbicie
NATO liczy wydatki przed szczytem
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO