moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
“Wykuwają” podoficerów - kolejna SONDA w 6 MBOT

Doskonalą umiejętności strzeleckie, taktykę oraz obronę podczas kontaktu z przeciwnikiem – rozpoczęła się praktyczna część kursu podoficerskiego SONDA dla żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W miniony weekend terytorialsi przeprawiali się przez rzekę, szkolili się w lesie oraz w terenie zurbanizowanym.

Jubileuszowa X edycja kursu SONDA jest wyjątkowo intensywna i wymagająca. Ma nauczyć jak dowodzić, jak zbudować autorytet w grupie i jak podejmować dobre decyzje w trudnych sytuacjach. Podstawą jest szkolenie taktyczne. W dniach 18-21 lipca ponad 20 żołnierzy doskonaliło umiejętności walki i poruszania się w terenie, zgodnie z zasadami zielonej i czarnej taktyki. Ćwiczenia odbyły się nad rzeką Radomką na terenie Puszczy Kozienickiej, a także w ośrodku poligonowym PSP w Pionkach oraz na strzelnicy w Dęblinie.

Zieleń i czerń - kolory terytorialsów

Działania zielonej taktyki objęły przede wszystkim patrolowanie, obserwację i zasadzki w ekstremalnych warunkach terenowych i pogodowych, przy wykorzystaniu naturalnego kamuflażu, aby pozostać niewykrytym. Żołnierze musieli przeprawić się przez rzekę różnymi metodami - wchodząc do wody oraz używając rozwieszonych nad powierzchnią lin. Wszystko po to by jak najlepiej przygotować do udziału w działaniach wojennych.

- Przebieg naszych zajęć odzwierciedla realia pola walki i ma przygotować żołnierzy na każdą sytuację bojową i kryzysową. Oni będą dowódcami. Muszą się nauczyć i zrozumieć, że dowodzenie sekcją wymaga umiejętności podejmowania szybkich, a przede wszystkim trafnych decyzji. Od ich wyboru zależy los powierzonych im żołnierzy. W tym celu wprowadzamy ich w skrajnie trudne warunki, aby nauczyli się działać i podejmować decyzje pod presją, w myśl hasła: “Szkolisz, dowodzisz, odpowiadasz” - mówi st. chor. sztab. Krzysztof Lao Starszy Podoficer Dowództwa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, koordynator zajęć.

Ważną częścią ćwiczeń była czarna taktyka, czyli odpierania ataku i walka w terenie zurbanizowanym. Imitacją miasta stał się teren szkoły pożarniczej w Pionkach. Żołnierze uczyli się zabezpieczenia, podejścia i sprawdzania budynków. To umiejętności, które mogą przydać się na przykład podczas ewakuacji ludności.

- Za nami kilkadziesiąt godzin ćwiczeń w terenie leśnym i trening w ośrodku poligonowym imitującym miasto. Jesteśmy zmęczeni, bo zielona taktyka była piekielnie wyczerpująca, a czarna wymagała skupienia i współpracy, ale wycisk, który dostaliśmy pozwolił nam poczuć to, co czuje żołnierz na polu walki. Czekamy na kolejne zajęcia – mówi szer. Artur, żołnierz 6MBOT, uczestnik kursu SONDA.

Strzeleckie ABC

Część praktyczna SONDY kładzie duży nacisk na szkolenie strzeleckie według nowego programu strzelań z broni strzeleckiej (PSBS), nastawionego na mobilność i ruch. Żołnierze doskonalili prowadzenie ognia zaczynając od postawy stojącej. Kolejne etapy to opanowanie techniki strzelania z postawy klęczącej z zejściem do leżącej.

To już 10. edycja SONDY

Kurs SONDA odbywa się w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT już 10 raz. Składa się z kilku modułów, ale muszą przejść go wszyscy żołnierze, którzy marzą o służbie korpusie podoficerów. To jedno z najbardziej wymagających szkoleń, jakie przechodzą żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej w trakcie całej służby. Po zakończeniu kursu i zdaniu egzaminu żołnierze otrzymają stopień kaprala i obejmą dowodzenie nad grupą żołnierzy.

Tekst: kpt. Dominik Pijarski/ 6 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 6 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Wicher" wkrótce na wodzie
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wsparcie ma znaczenie
Morska parada 15 sierpnia
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
PKW Irak zostaje w Jordanii
Odnaleziono „Roja”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Coraz więcej Alpha Scramble
Azjatycka szansa
Szachownica na Wisłostradzie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Flanka pod strażą
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Cyfrowa tarcza F-16
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Legion Medyczny na poligonie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Wicher na morzu
Generał w niewoli
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
PGZ o koalicji antybalistycznej
Abordaż z polskim wsparciem
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Lubawa wyposaży saperów
MON i MSZ o szczycie NATO
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Z prądem i pod prąd
Gorący lipiec PKW Łotwa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Powietrzna defilada
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Szkolenia na pomostówkę
Zapraszamy na defiladę
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Nocna próba na Wisłostradzie
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Młodzi medycy na poligonie
Bataliony przyszłości
Próba przed morską paradą
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO