moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Silniejsza obecność sojuszników z USA

Z nowej tymczasowej bazy wojsk US Army, która została uruchomiona w Świętoszowie, skorzystają pododdziały przerzucane na wschodnią flankę z myślą o ćwiczeniach albo dyżurze bojowym. Jest to jedna z ponad stu inwestycji realizowanych w ramach umowy o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA.

Tak zwana baza przejściowa, oznaczona angielskim skrótem ISB (Intermediate Staging Base), zajmuje powierzchnię 18 ha. W jej obrębie wyznaczone zostały miejsca pod namioty, a także na obsługę i do przechowywania sprzętu. Teren jest ogrodzony, zaopatrzony w media oraz instalacje elektryczne. W każdej chwili może przyjąć 1200 żołnierzy. – Tymczasowe zakwaterowanie znajdą tutaj wojskowi przerzucani na ćwiczenia albo pełniący dyżur bojowy na wschodniej flance NATO. Z bazy skorzystają pododdziały nie tylko armii amerykańskiej, lecz także innych wojsk sojuszniczych, choćby natowskie siły szybkiego reagowania – wyjaśnia płk Christopher Jones, dowódca brygady wsparcia 1 Dywizji Kawalerii US Army.

Inwestycja została zrealizowana w ramach umowy o wzmocnionej współpracy obronnej, którą w sierpniu 2020 roku zawarły rządy Polski i USA. Kolejne punkty porozumienia mówiły m.in. o sformowaniu Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego w Poznaniu, budowie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim czy wreszcie bazy załadunkowo-rozładunkowej Sił Powietrznych USA we Wrocławiu-Strachowicach. Łącznie Polska zobowiązała się do realizacji 114 inwestycji w 11 różnych lokalizacjach. Kilka z nich powstało właśnie wokół Żagania. – Otwarta w Świętoszowie baza jest drugim z trzech tego rodzaju obiektów, które łącznie pomieszczą 4800 żołnierzy – przypomina płk Jones. We wrześniu 2023 roku zostało uruchomione obozowisko w Trzebieniu. Obecnie trwa budowa bazy w Pstrążu. Inwestycja jest ukończona niemal w 70%. Do użytku powinna zostać oddana jeszcze przed końcem tego roku.

– Umowa z 2020 roku otworzyła zupełnie nowy rozdział w dziejach polsko-amerykańskiej współpracy – podkreśla gen. bryg. Dariusz Mendrala, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. – To ważne dla naszej armii, ale też społeczeństwa. Zwłaszcza wobec trudnej sytuacji geopolitycznej, z którą się wszyscy mierzymy – dodaje. W tym kontekście kluczowe pozostają wydatki na obronność. W Polsce wynoszą one obecnie już ponad 4% PKB. – Ale kolejnym filarem bezpieczeństwa jest obecność w naszym kraju sojuszniczych oddziałów. Tych, które już tutaj stacjonują, i tych, które będą mogły się szybko u nas pojawić w razie zagrożenia. Takie inwestycje jak ta znacząco to ułatwią – zaznacza gen. bryg. Mendrala.

Stworzenie tymczasowej bazy w Świętoszowie kosztowało 46 mln zł. Została ona zbudowana zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez US Army.

Pierwszy amerykański pododdział zaczął stacjonować w Polsce jeszcze w 2012 roku. Był to tzw. Aviation Detachment, który trafił do Łasku. Składał się z kilkunastu żołnierzy, których zadaniem stało się przygotowanie kolejnych rotacji sił powietrznych USA. Pięć lat później w zachodniej Polsce rozlokowana została Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ABCT). Amerykanie stacjonują tam do dziś. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie lokalizacje, obecnie jest ich w Polsce około 10 tys.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 11 DKPanc, st. szer. Kamil Oślizło/ 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze


F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Czerwieńsze będą…
Wojsko zaprasza rodziny
JW Agat: idziemy po młodych!
Logistycy pod lupą
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Bez zmian w emeryturach
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Ready for Every Scenario
Groźny incydent w Libanie
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Ryś w boksie
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Desant na Odrze
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polsko-estońska współpraca
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Hornet czyli „polski Shahed”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Od cyberkursu po mundurówkę
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Armia testuje roboty do transportu
NATO i USA o Iranie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Skrzydlaci komandosi
Symbol skupiający wiele znaczeń
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Bieg ku pamięci bohaterów
Syndrom Karbali
Wodny chrzest Borsuków
Generał z cienia
Sprawdzian dla zawiszaków
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Poznaj tajemnice Husarza
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Jak wojsko chroni lotniska?
Wraki w sonarze
Początek wielkiej historii
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czekamy na F-35
Ostatni most
Adaptacja i realizm
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Wypadek w PKW UNIFIL
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Nowe centrum badawcze w Jaśle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO