moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO

Oczekuję, że sojusznicy zgodzą się co do znacznego pakietu wsparcia dla Ukrainy – zapowiedział szef NATO Jens Stoltenberg. W Waszyngtonie trwa 75. szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ogłoszono, że w ciągu kilku miesięcy dodatkowe baterie Patriot do Ukrainy wyślą m.in. USA, Niemcy i Rumunia. Potwierdzono, że w drodze do Kijowa są już samoloty F-16.

W Waszyngtonie trwa drugi dzień szczytu NATO. W jubileuszowym, zorganizowanym w 75. rocznicę ustanowienia Sojuszu, spotkaniu uczestniczą przywódcy 32 krajów członkowskich NATO, a także przedstawiciele krajów współpracujących z Sojuszem. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszą Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej oraz Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas porannej konferencji prasowej przyznał, że jest to „historyczny szczyt”, ale nie ze względu na jubileusz NATO, ale na to, że podejmowane w Waszyngtonie decyzje mają kluczowe znaczenie dla przyszłości i architektury bezpieczeństwa na świecie. – Oczekuję, że sojusznicy zgodzą się co do znacznego pakietu pomocy dla Ukrainy, który będzie obejmował pięć elementów – zapowiedział. Pierwszy dotyczy utworzenia w niemieckim Wiesbaden dowództwa NATO do spraw Ukrainy, które koordynować ma pomoc militarną i szkolenie żołnierzy. Kolejne elementy, jak mówił Stoltenberg, dotyczą utrzymania długofalowego wsparcia Ukrainy, przekazania systemów obrony przeciwlotniczej oraz ustanowienia nowych, dwustronnych umów dotyczących bezpieczeństwa pomiędzy sojusznikami z NATO a Ukrainą. – I ostatecznie, wszyscy zwiększymy nasze wysiłki, by zapewnić interoperacyjność pomiędzy siłami natowskimi i ukraińskimi – mówił Stoltenberg. W tym aspekcie podkreślił rolę ulokowanego w Bydgoszczy Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina. – Te pięć elementów jest mocnym pomostem Ukrainy ku członkostwu w NATO – powiedział sekretarz generalny Sojuszu. Na pytania dziennikarzy o to, kiedy Ukraina zostanie członkiem NATO odpowiedział, że na wskazywanie daty jest zbyt wcześnie. – Ale jestem przekonany, że sojusznicy potwierdzą swoje zaangażowanie w to, by Ukraina dołączyła do Sojuszu – mówił szef NATO. Do tematu wrócił jeszcze kilka godzin później, podczas organizowanego w ramach NATO forum. Mówił, że dopiero po ustaniu walk w Ukrainie i upewnieniu się, że Kijów jest w stanie utrzymać bezpieczeństwo w kraju, będzie można rozpocząć proces akcesyjny.

Jens Stoltenberg zwrócił także uwagę na to, że Sojusz jest mocny i silny, a jego członkowie są zdolni do wypełniania zobowiązań wynikających z natowskich planów obronnych. Podkreślił, że jeszcze dziesięć lat temu zaledwie trzech członków NATO wydawało 2% PKB na obronność. W tym roku poziom 2% lub wyższy osiągnęły 23 kraje członkowskie. – To olbrzymia różnica. Oznacza to, że nasi sojusznicy podchodzą do bezpieczeństwa bardzo poważnie – ocenił szef NATO.

Bez wątpienia z najważniejszym przekazem płynącym z drugiego dnia szczytu NATO wystąpił Antony Blinken sekretarz stanu USA. Polityk przyznał, że właśnie „trwa transfer samolotów F-16 na Ukrainę”. Wielozadaniowe samoloty Kijów otrzyma od Danii i Holandii. – Te myśliwce będą latać tego lata po ukraińskim niebie, aby zapewnić, że Ukraina będzie mogła w dalszym ciągu skutecznie bronić się przed rosyjską agresją – powiedział Blinken. Przekaz ten wzmocnił jeszcze premier Norwegii Jonas Gahr Store. Zapowiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie sześć F-16, a dostawa maszyn ruszy jeszcze w tym roku. To kolejna dobra wiadomość dla Ukrainy, po tym jak USA ogłosiły, że Kijów otrzyma dodatkowe baterie Patriot. Systemy obrony przeciwlotniczej przekażą Ukrainie Stany Zjednoczone, Niemcy i Rumunia. Komponenty do Patriotów wyśle na wschód także Holandia. Włosi natomiast zdeklarowali się, że przekażą przeciwrakietowy system SAMP/T.

– Ten szczyt ma istotne znaczenie dla umocnienia więzi sojuszniczej, dla pokazania całemu światu, że jesteśmy razem – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca podkreślił, że NATO jest sojuszem obronnym, nikogo nie atakuje, ale przed wszystkimi zagrożeniami będzie bronił „każdej piędzi ziemi Sojuszu, a więc każdego państwa, które do Sojuszu należy”. Wskazał, że największym zagrożeniem dla NATO jest Rosja, która 2,5 roku temu bez żadnego uzasadnienia napadła na Ukrainę. – NATO wspiera Ukrainę w swoich działaniach obronnych. Mam nadzieję, że ten jubileuszowy szczyt wyśle jasny sygnał, że droga Ukrainy do NATO jest nieodwracalna. Decyzja o członkostwie należy do ukraińskiego społeczeństwa, a nikt z zewnątrz nie może tego zablokować – mówił Andrzej Duda. Zwrócił uwagę na to, że Sojusz buduje różne formy partnerstwa z Ukrainą. Za przykład podał powstające w Bydgoszczy centrum analiz oraz dowództwo w Wiesbaden w Niemczech. – Umocnienie jedności, budowanie zdolności obronnych Sojuszu w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, umacnianie wschodniej flanki, realizacja planów regionalnych i budowanie nowych zdolności w zakresie współpracy z Ukrainą – to najważniejszy przekaz tego szczytu – dodał Duda.

Obrady w Waszyngtonie trwać będą do późnych godzin popołudniowych. Następnie głowy państw i rządów na zaproszenie Joe Bidena spotkają się na kolacji w Białym Domu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: NATO, Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Biało-czerwona na Monte Cassino
Marsz prawdę ci powie
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Husarze dla mieszkańców Polski
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Koszykarskie widowisko
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Za sterami Husarza
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Merops nad Ustką
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Polski wkład w operację „Overlord”
Powitanie F-35 z Polską
Drugi dom efów
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Śmierć w sercu Azji
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Wielka gra na ukraińskim froncie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Groźny incydent w Libanie
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Generał z cienia
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jego ofiara – nasza pamięć
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Równanie z „Iksem”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Hegseth odznaczył polskiego generała
Czerwieńsze będą…
Natowskie manewry na Bałtyku
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Studia z obrony granic
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Sojusz kontra drony
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Litwini z polskimi Gromami
Kraków zaprosił weteranów
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Wsparcie ma znaczenie
Bez zmian w emeryturach
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Nowy Grot zatwierdzony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO