moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum

Polska Grupa Zbrojeniowa SA podpisała z Hyundai Rotem Company umowę, na mocy której zostanie powołane konsorcjum. Ma ono ułatwić realizację kontraktu z 2022 roku, który zakłada dostawy do Polski 820 czołgów K2 w konfiguracji K2PL, zaś 500 z nich ma być wyprodukowanych w naszym kraju. – Konsorcjum wprowadza nas w następne dekady z nowym produktem – mówił Krzysztof Trofiniak, prezes PGZ-etu.

W skład polsko-koreańskiego konsorcjum ze strony Polski wejdzie 12 przedsiębiorstw. Ich lista nie została jeszcze upubliczniona. – Nie chodzi tylko o przedsiębiorstwa związane z ciężką produkcją, lecz przede wszystkim z elektroniką – zaznaczył Krzysztof Trofiniak, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak podkreślił, obie strony umowy mają równe prawa i obowiązki, jednak to PGZ będzie w głównej mierze odpowiadać za rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej i Agencją Uzbrojenia.

Konsorcjum zostało powołane do realizacji dostaw czołgów K2 i wdrożenia ich produkcji w Polsce. Umowa ramowa między Agencją Uzbrojenia a Hyundai Rotem Company na dostarczenie czołgów została podpisana w 2022 roku i obejmuje dostawę 820 wozów K2 w konfiguracji K2PL. 500 czołgów ma zostać wyprodukowanych w Polsce. Wraz z czołgami dostarczone mają być pojazdy towarzyszące i amunicja. Kontrakt obejmuje także szkolenia i pakiet logistyczny. W tym samym roku została zawarta pierwsza umowa wykonawcza. Kontrakt o wartości 3,37 mld dolarów obejmuje dostarczenie 180 czołgów K2 do końca 2025 roku. Pierwsze z nich trafiły do polskich żołnierzy w grudniu 2022 roku.


Film: Maciej Bąkowski, Ewa Korsak / ZbrojnaTV

– Podpisanie dzisiejszej umowy otwiera przestrzeń do przekazania technologii produkcji tego czołgu w Polsce. A także do tego, żeby Polska stała się krajem, który produkuje czołgi K2PL również w celach eksportowych na terenie Unii Europejskiej i do krajów NATO – powiedział Paweł Bejda, wiceminister obrony. Jak podkreślił, Polska może też stać się centrum serwisowym czołgów K2. – Przed polskim przemysłem ogromna szansa – zaznaczył.

 

Wiceminister Bejda zapowiedział też, że podczas targów zbrojeniowych w Kielcach możliwe jest podpisanie drugiej umowy wykonawczej ze stroną koreańską. – Bez powstania tego konsorcjum nie byłoby to możliwe – dodał. Wiceszef MON-u podkreślił też, że czołgi K2 są pozytywnie oceniane przez polskich żołnierzy, a współpraca z firmą Hyundai Rotem układa się dobrze i sprzęt dostarczany jest terminowo.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: mł. chor. Daniel Wójcik, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


DOL(a) pilota
Jego ofiara – nasza pamięć
Generał z cienia
Od eksperymentu do elity NATO
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Wielka gra na ukraińskim froncie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Na granicy stratosfery
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Uniforms Are Worn by Real People
Czerwieńsze będą…
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Podchorążowie w dżungli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Trening działań połączonych
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Wsparcie ma znaczenie
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Lotnicze święto w Lesznie
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Kraków zaprosił weteranów
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Podróż w ciemność
W centrum uwagi
Zbrodnicza farsa
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Na straży nieba
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ruszyły największe targi obronne
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Koszykarskie widowisko
Litwini z polskimi Gromami
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Polska szykuje się do produkcji Panter
Co dalej z orderem Zełenskiego?
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Sojusz kontra drony
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Polski wkład w operację „Overlord”
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Krok w stronę pokoju
Minister obrony RFN w Polsce
Łączą nas wspólne cele
Najzdrowsi z najtwardszych
Marsz prawdę ci powie
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Powitanie F-35 z Polską
Bez zmian w emeryturach
Stała baza wojsk USA w Polsce
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Równanie z „Iksem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO