moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

RBN przed szczytem NATO

Patrzymy na szczyt w Waszyngtonie z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. W naszym przekonaniu, musi on być kolejnym krokiem w umocnieniu naszego bezpieczeństwa – powiedział prezydent Andrzej Duda, który przewodniczył dziś posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podczas spotkania w Belwederze omówiono polskie stanowisko przed rozpoczynającym się jutro szczytem NATO.Rada Bezpieczeństwa Narodowego zebrała się w poniedziałek rano. Na zaproszenie prezydenta Andrzej Dudy do Belwederu przyjechali m.in. wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, członkowie rządu, przedstawiciele ugrupowań politycznych, szef BBN-u Jacek Siewiera oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła. Celem posiedzenia było omówienie polskiego stanowiska przed rozpoczynającym się we wtorek szczytem NATO w Waszyngtonie.

– Polska w sprawie bezpieczeństwa mówi jednym głosem. Prezydent RP ma takie samo stanowisko jak rząd. Nie ma na scenie politycznej w tej kwestii żadnych rozbieżności. I ta linia polityki musi być utrzymana. Takie są wymogi chwili i oczekiwania obywateli – zaznaczył prezydent Andrzej Duda. Otwierając posiedzenie RBN-u, Andrzej Duda podkreślił, że w dzisiejszych czasach najważniejsze jest bezpieczeństwo. – To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, czyli rosyjska agresja na Ukrainę i presja hybrydowa ze strony reżimu białoruskiego, realizowana przeciwko Polsce i Unii Europejskiej, stwarza bardzo specyficzną i bardzo trudną atmosferę i warunki bezpieczeństwa. Z tego punktu widzenia dobre współdziałanie sojusznicze i realizacja sojuszniczych planów ma znaczenie fundamentalne – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.

 

REKLAMA

Andrzej Duda powiedział, że przedstawiciele państw członkowskich w Waszyngtonie będą rozmawiać nie tylko na temat bezpieczeństwa Europy, ale także o tym, co dzieje się w innych częściach świata. – Również o sytuacji w Azji i niepokojach związanych z Chinami oraz o działaniach podejmowanych przez reżim Korei Północnej. Będziemy uczestniczyć w tych dyskusjach, bo funkcją Sojuszu jest zapewnienie bezpieczeństwa – mówił Duda. Zapewnił, że polska delegacja będzie w tych rozmowach aktywnie uczestniczyć.

Prezydent poinformował, że Polska będzie zabiegać o umocnienie obecności i gotowości Sojuszu w naszej części Europy, o pełną realizację postanowień ze szczytów NATO w Madrycie i Wilnie oraz wypełnienie tzw. planów regionalnych, czyli możliwości szybkiej relokacji sił wojskowych w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Wśród listy priorytetowych tematów na szczyt waszyngtoński są także: usprawnienie i umocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Europie, rozlokowanie magazynów uzbrojenia Sojuszu i możliwość korzystania z sojuszniczych rezerw paliwowych. Polska będzie także przekonywać do podniesienia poziomu wydatków na obronność. Prezydent Duda przyznał, że obecnie 23 państwa natowskie wydają powyżej 2% PKB, ale jest to ciągle za mało. – My dziś, by móc odpowiedzieć na zagrożenia i zabezpieczyć się przed jakimkolwiek atakiem na Polskę, wydajemy ponad 4% na obronność. Tak samo powinni postępować inni sojusznicy. Będę o tym mówił w Waszyngtonie – zapowiedział Duda. – Uważam, że państwa Sojuszu powinny wrócić do poziomu wydatków, jaki był w czasie zimnej wojny, gdy Związek Radziecki groził Europie i światu. Teraz znowu Rosja grozi wojną Europie i światu. Odpowiedź państw sojuszu musi być adekwatna – przekonywał prezydent.Tematem spotkania mają być także natowskie aspiracje Ukrainy. – Na szczycie prawdopodobnie nie uda się uzyskać oficjalnego zaproszenia do NATO dla Ukrainy, o co zabiegaliśmy, natomiast wśród sojuszników istnieje świadomość potrzeby decyzji wskazujących, że droga do Sojuszu dla Ukrainy jest nieodwracalna – ocenił Andrzej Duda.

Po posiedzeniu RBN-u wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz napisał w mediach społecznościowych: „Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo Polski. Jesteśmy gotowi do wzmocnienia Sojuszu i obrony wspólnych wartości, co będziemy podkreślali podczas szczytu NATO w Waszyngtonie. W sprawach bezpieczeństwa Polski mówimy jednym głosem”.

Szczyt NATO rozpocznie się we wtorek w Waszyngtonie. Spotkanie głów państw i szefów rządów 32 państw członkowskich Sojuszu, krajów partnerskich oraz Unii Europejskiej potrwa do 11 lipca.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Nie wierzę panu, mister Karski!
 
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-litewskie konsultacje
Feniks – następca Mangusty?
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Operacja borelioza”
Walka – tak, ale tylko polityczna
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Pancerny sznyt
Włoski Centauro na paryskim salonie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
„Armia mistrzów” – sporty walki
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Jak usprawnić działania służb na granicy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Jaki będzie czołg przyszłości?
Prezydent Zełenski w Warszawie
Spadochroniarze na warcie w UE
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Oczy na Kijów
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Pancerniacy trenują cywilów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
RBN przed szczytem NATO
Olimp gotowy na igrzyska!
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Za zdrowie utracone na służbie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Lato pod wodą
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Na ratunek… komandos
Formoza. Za kulisami
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
International Test
Wracajcie z medalami!
Czujemy się tu jak w rodzinie
Z parlamentu do wojska
Szpital u „Troski”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO