moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

"Wakacje z WOT” – START !!!

Wakacje to idealny czas na wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego.  W sobotni poranek blisko 70 ochotników postanowiło swój wolny czas przeznaczyć na szkolenie wojskowe w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Zwieńczeniem wysiłku będzie przysięga wojskowa.

,,Wakacje z WOT” to propozycja bardzo aktywnego spędzania czasu wolnego od nauki. Oznacza to wojskowe szkolenie podstawowe, które potrwa 16 dni. W sobotni poranek 6 lipca przed bramą koszar na Kieleckiej Bukówce pojawili się głównie uczniowie, studenci, a także inni ochotnicy, którzy chcą spędzić wakacyjny czas w mundurze. Poprzednie edycje projektu, podobnie jak ,,Ferie z WOT” pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki, cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także wśród nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty.

Po raz piąty nasza brygada realizuje szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT”. Cieszę się, że jak co roku i tym razem duża grupa młodych ludzi w czasie przerwy wakacyjnej zdecydowała się zostać żołnierzami Wojska Polskiego – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

REKLAMA

Zdecydowana większość, bo aż 80% ochotników stanowią młodzi ludzie poniżej 21 roku życia. Około 20% nowo wstępujących to kobiety. Świeżo powołani reprezentują różne zawody i specjalności. Najliczniejszą grupą na szkoleniu są uczniowie z liceów ogólnokształcących i techników.

Już koniec szkoły, teraz jest czas wolny, trzeba go dobrze wykorzystać i skorzystać z oferty WOT – podkreśla szer. Bartosz z Nowej Słupi tegoroczny absolwent Technikum nr 3 im. Hutników Ostrowieckich.

W przyszłości myślę o zawodowej służbie wojskowej, jestem tu dziś żeby się sprawdzić i spełnić marzenia. Duża cześć mojej rodziny służy w WOT i to pomogło mi podjąć decyzję o rozpoczęciu szkolenia – dodaje szer. Marcel z Kielc uczeń Liceum nr 6 im. Juliusza Słowackiego.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszy dzień, to zazwyczaj pobranie umundurowania, w tym również wyposażenia indywidualnego (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Każdy kolejny dzień to intensywne i ciekawe szkolenie wojskowe. W czasie „szesnastki”, przyszli Terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuowali rannego i pracowali z mapą i kompasem. Szkolenie kończy tzw. „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian wyszkolenia każdego Terytorialsa. Zwieńczeniem trudu, zdobytych umiejętności i wiedzy będzie uroczysta przysięga wojskowa na Kieleckiej Bukówce w dniu 21 lipca br.

Jeśli zastanawiasz się, czy wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie czekaj! Skontaktuj się z rekruterem. Kontakt znajdziesz na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Wyszukiwarka na stronie pozwoli Ci na znalezienie numerów telefonów do żołnierzy, którzy udzielą odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące szkolenia w WOT.

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Na ratunek… komandos
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Włoski Centauro na paryskim salonie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Pancerny sznyt
„Operacja borelioza”
Polsko-litewskie konsultacje
Feniks – następca Mangusty?
Roczny dyżur spadochroniarzy
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Oczy na Kijów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Olimp gotowy na igrzyska!
Szpital u „Troski”
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Z parlamentu do wojska
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Jak usprawnić działania służb na granicy
Jaki będzie czołg przyszłości?
Silniejsza obecność sojuszników z USA
International Test
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Lato pod wodą
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Spadochroniarze na warcie w UE
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Walka – tak, ale tylko polityczna
Formoza. Za kulisami
The Suwałki Gap in the Game
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Wracajcie z medalami!
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
Za zdrowie utracone na służbie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
RBN przed szczytem NATO
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Czujemy się tu jak w rodzinie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Armia mistrzów” – sporty walki
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Nie wierzę panu, mister Karski!
Terytorialsi w gotowości do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO