moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu

Plany utworzenia w Bydgoszczy centrum szkolenia NATO-Ukraina, przygotowania do szczytu Sojuszu w Waszyngtonie oraz kwestia nowelizacji Strategii Bezpieczeństwa Narodowego – to główne tematy dzisiejszej narady prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz najważniejszych dowódców Wojska Polskiego.

Spotkanie przed przyszłotygodniowym szczytem NATO odbyło się w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. – Analizowaliśmy wszystkie kwestie związane z realizacją postanowień dotychczasowych szczytów, zarówno madryckiego jak i wileńskiego. Rozmawialiśmy także o tym, czego spodziewamy się po szczycie waszyngtońskim – mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu.

Zwierzchnik sił zbrojnych zapowiedział, że w Waszyngtonie polska delegacja będzie zabiegać, by przywódcy państw Sojuszu zdecydowali ostatecznie o utworzeniu w naszym kraju Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO–Ukraina. Taka propozycja została już przedstawiona na szczycie w Madrycie w 2022 roku. Nowy ośrodek miałby się mieścić właśnie w bydgoskim centrum. – Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch lat nastąpi ostateczne nie tylko zaszeregowanie tej nowej instytucji w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, lecz także jej pełna certyfikacja. Umożliwi to jej funkcjonowanie w pełnym zakresie i realizację tych zadań, do których będzie przygotowywana – wyjaśniał Andrzej Duda.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Podczas konferencji prezydent poinformował także, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ukończyło pracę nad rekomendacjami zwierzchnika sił zbrojnych do nowelizacji Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument – przygotowany w BBN-ie w konsultacji z 60 ekspertami – został dziś przekazany rządowi.

O konieczności zaktualizowania strategii mówił także wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. – Strategia Bezpieczeństwa Narodowego to najważniejszy akt, który mówi o kierunkach działania, o potrzebach, o obronie ojczyzny w każdym aspekcie. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego nie obejmuje tylko spraw militarnych. Obejmuje zaangażowanie gospodarki, obrony cywilną – podkreślał szef MON-u. Jednocześnie przypomniał, że obecnie obowiązujący dokument pochodzi z 2020 roku, a więc sprzed wybuchu wojny na Ukrainie, i wiele jego zapisów jest już nieaktualnych.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz jako główne tematy na szczyt w Waszyngtonie poza powołaniem Centrum NATO-Ukraina, wskazał także plany regionalne, kwestię współdziałania z sojusznikami oraz postulat przeznaczania na obronność co najmniej 2% PKB, którego wciąż wiele państw nie spełnia.

W dzisiejszej naradzie poza zwierzchnikiem sił zbrojnych i wicepremierem wzięli udział także gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Marek Sokołowski, dowódca generalny RSZ, gen. dyw. Maciej Klisz, dowódca operacyjny RSZ.

O przygotowaniach do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który rozpocznie się 9 lipca, będzie rozmawiać także Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent zwołał posiedzenie RBN na poniedziałek rano.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
 
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Ratownik w akcji
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Żołnierze znowu walczą ze złotą algą
Niemal 500 absolwentów AWL-u już oficjalnie oficerami WP
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
BWP-1 – historia na dekady
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Pełna mobilizacja. Żołnierze ruszają na tereny zagrożone powodzią
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Broń przeciwko wrogim satelitom
Czarne Pantery, ognia!
Strażnicy polskiego nieba
Zagrożenie powodziowe. Żołnierze gotowi do działania
Alert pogodowy. Żołnierze są najbliżej zagrożonych miejsc
Podejrzane manewry na Bałtyku
Międzynarodowy festiwal lotnictwa. Zbliża się Air Show Radom 2025
Flyer, zdobywca przestworzy
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Kapryśny przeciwnik
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Rusza operacja „Bezpieczny Zachód”
Zostań kapralem! Rusza nabór na kursy
Dzieci wojny
Bezpieczniejsza Europa
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
„Różycki” zwodowany
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Śmierć gorsza niż wszystkie
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Planowano zamach na Zełenskiego
Odznaczenia za misję
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Wyższe stawki dla niezawodowych
Pracowity pobyt w kosmosie
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Prezydent na wschodniej granicy
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Święto sportów walki w Warendorfie
Ewakuacja Polaków z Izraela
Tłumy na zawodach w Krakowie
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Czarna Pantera celuje
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Kajakami po medale
Demony wojny nie patrzą na płeć
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO