moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO

Wzmocnienie obrony powietrznej regionu oraz zwiększenie nakładów na obronność w krajach NATO – prezydent Andrzej Duda wskazał główne tematy, które zamierza poruszyć podczas zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie. Tuż przed konferencją prasową zwierzchnik sił zbrojnych spotkał się z żołnierzami 34 Batalionu Radiotechnicznego w Chojnicach.

Prezydent Andrzej Duda był dziś z wizytą w 34 Batalionie Radiotechnicznym w Chojnicach na Pomorzu. Towarzyszył mu Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Przed zbliżającym się szczytem NATO chciałem odwiedzić jednostkę radiotechniczną. Spotkałem się z żołnierzami, którzy służą Rzeczypospolitej i strzegą naszego nieba. To cisi aniołowie, którzy odpowiadają za nasze bezpieczeństwo – powiedział podczas briefingu prasowego Andrzej Duda. Wskazał, że to ci wojskowi specjaliści informują, gdy obcy statek powietrzny zbliża się do Polski. – To oni obserwują go i uruchamiają odpowiednie procedury bezpieczeństwa, by granice Rzeczypospolitej były dobrze strzeżone – wyjaśnił prezydent.

Zwierzchnik sił zbrojnych zapowiedział, jakie sprawy poruszy podczas zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. – Będziemy rozmawiali między innymi o wzmocnieniu obrony powietrznej. Mamy w Polsce systemy sojusznicze, na przykład brytyjski Sky Sabre czy amerykański Patriot. Przy tym prowadzimy również zaawansowane prace nad budową własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – wyjaśnił prezydent. Dodał, że to trzywarstwowy system, w skład którego wchodzą zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Pilica, Narew i Wisła.

REKLAMA

Andrzej Duda podkreślił, że wojska radiolokacyjne potrzebują nowoczesnego sprzętu, dzięki któremu będą mogły wykonywać swoje zadania. – Cieszę się, że mamy wysoki poziom nakładów na obronność, ponad 4% PKB. Nie mam wątpliwości, że musi on być utrzymany co najmniej na tym poziomie. Rozmawiałem o tym z premierem oraz ministrem obrony narodowej – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych. Jednocześnie zapowiedział, że o wydatkach na obronność będzie rozmawiał również podczas szczytu NATO. – Muszą one być zwiększone ze względu na sytuację, w której się znaleźliśmy z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę – wyjaśnił. Zapowiedział także, że będzie postulował podczas szczytu w Waszyngtonie, by wszystkie państwa NATO wydawały na obronność nie mniej niż 3% PKB.

34 Batalion Radiotechniczny podlega 3 Brygadzie Radiotechnicznej we Wrocławiu. Służący w nim żołnierze prowadzą rozpoznanie radiolokacyjne przestrzeni powietrznej w ramach narodowego systemu obrony powietrznej oraz zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO. Biorą również udział w misji Air Policing. Do ich zadań należy wykrywanie samolotów i śmigłowców, które nie mają, na przykład, włączonego transpondera.

Od ponad dwóch lat żołnierze 34 Batalionu Radiotechnicznego pełnią również dyżury bojowe na wysuniętych posterunkach radiolokacyjnych rozmieszczonych na wschodniej granicy naszego kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
 
Walka – tak, ale tylko polityczna
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Polsko-litewskie konsultacje
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
RBN przed szczytem NATO
Oczy na Kijów
Czujemy się tu jak w rodzinie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Jaki będzie czołg przyszłości?
Olimp gotowy na igrzyska!
The Suwałki Gap in the Game
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wracajcie z medalami!
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Prezydent Zełenski w Warszawie
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Formoza. Za kulisami
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
„Operacja borelioza”
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Za zdrowie utracone na służbie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Na ratunek… komandos
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
International Test
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Lato pod wodą
Szpital u „Troski”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów
Spadochroniarze na warcie w UE
„Armia mistrzów” – sporty walki
Włoski Centauro na paryskim salonie
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Z parlamentu do wojska
Pancerny sznyt
Feniks – następca Mangusty?
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Nie wierzę panu, mister Karski!
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Roczny dyżur spadochroniarzy
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO